GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD, Çinli Yetkililer İle İş Yapan Bankalara Yaptırım Tasarısını Onayladı

Son zamanlarda Amerika ile Çin arasında Hong Kong kaynaklı gerilimler artıyor. Tasarıda, Çin yönetiminin Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin kontrolü altına alma girişimine sert tepki gösterildi. Ayrıca tasarıda bu politikalarda rolü olan Çinli siyasetçilerle iş yapan tüm bankalara yaptırım uygulanması isteniyor. ABD Temsilciler Meclisi bu tasarıyı onayladı. Demokrat vekil Brad Sherman tarafından sunulan tasarıya Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin tam destek vermesi dikkatleri çekti.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen işsizlik oranı değişimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Haziran ayında işsizlik oranı değişimi 69K olarak gerçekleşti. Beklentiler ise 120K düzeyindeydi. Yine Almanya’dan gelen işsizlik oranı ise Haziran ayında %6.4 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin %6.6 oranında kalabileceği yönündeydi. Her ne kadar veri beklentilerden bir miktar iyi gelmiş olsa da Almanya’da işsizlik yaklaşık olarak son beş yılın en yüksek seviyelerinde. Veri pandeminin yıkıcı etkisini tekrar gözler önüne serdi. Bununla birlikte Avrupa MB Başkanı Christine Lagarde, BM toplantısı için hazırlanan video mesajında konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmasında Lagarde; ekonomide kötünün geride kaldığını, fakat daha en zorunun henüz gelmediğini, küresel ekonomide toparlanmanın inişli çıkışlı olabileceğini belirtti. ABD kanadında özel sektör istihdam verisini izlendi. Buna göre Haziran ayında ABD özel sektörü istihdamı 2.37 milyon arttı. Beklentiler ise 2.9 milyon artış olması yönündeydi. Gün içerisinde ise ABD’den TSİ 15:30’da tarım dışı istihdam verisi küresel bazda volatiliteyi oldukça etkileyecektir. TSİ 12:00’da ise Euro bölgesinden gelecek olan işsizlik oranı verisi Euro varlıklarını etkileyebilir. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.12853 – 1.13503 – 1.14178 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12389 – 1.11950 – 1.11680 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar dün yurtiçinden gelen İmalat PMI verisini takip etti. Gelen veriye göre Haziran ayında imalat PMI verisi 53.90 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında söz konusu veri 40.90 düzeyindeydi. Amerika kanadında ise özel sektör istihdam verisi izlendi. ABD’de Haziran ayında özel sektör istihdam verisi 2.37 milyon arttı. Yine ABD’den gelen ISM imalat endeksi ise Haziran ayında 43.1’den 52.6 seviyesine yükseldi ve 2019 yılının Nisan ayından itibaren en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Diğer yandan dün akşam saatlerinde FOMC toplantı tutanakları yayımlandı. 9-10 Haziran tarihinde yapılan Fed toplantısının tutanaklarında; getiri eğrisi kontrolü hakkında daha fazla analiz gerektiğinde uzlaşıldığı, para politikasında mevcut durumun uygunluğu konusunda hem fikir olunduğu, ekonomik görünümün netleştikçe komitenin gelecekteki para politikası kararlarına ilişkin niyetlerinin daha da açığa kavuşabileceği belirtildi. Gün içerisinde 14:00’da TCMB toplantı tutanakları takip edilecek. ABD kanadında ise 15:30’da gelecek olan tarım dışı istihdam verisi küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Uzun süredir 6.85 seviyeleri yakınlarında dar bantta fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.86270 – 6.88704 – 6.92346 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.82972 – 6.80773 – 6.75934 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında zaman zaman dalgalı bir seyir izlense de fiyatlar kazançlarını korumaya devam ediyor. Piyasalar dün akşam saatlerinde Fed’in 9-10 haziran tarihli FOMC toplantı tutanaklarını takip etti. Tutanaklarda; getiri eğrisinin kontrolü hakkında daha fazla analiz gerektiği konusunda uzlaşıldığı vurgulandı. Altın fiyatlarında küresel bazda koronavirüs pandemisi konusunda gelebilecek haber akışları etkilli oluyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de vaka sayılarının Nisan ayındaki sayıyı geçip yeni rekorlar kırması ikinci dalga endişelerinin oluşmasına neden olmuştu. Bu da yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklemişti. Diğer yandan Fed Başkanı Powell; virüsü kontrol altına almanın hayati önem taşıdığını belirtmişti. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisi ile birlikte işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri takip edilecek. Bu veriler küresel bazda volatiliteyi oldukça etkileyebilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1772.50 – 1779.96 – 1788.59 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1767.67 – 1758.70 – 1747.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları -7,195M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların -0.710M  olarak gelebileceği yönündeydi. Beklentilerin üzerinde azalan stoklar ile birlikte fiyatlarda volatilite arttı. Ham petrol stoklarının azalması iyimserliğin bir miktar artmasına neden oldu. Diğer yandan küresel petrol taleperinde bir miktar belirsizlik var gibi gözüküyor. Özellikle ABD kanadında bazı eyaletlerde hızla artan koronavirüs vaka sayısının ekonomilerin açılmasına ara verilmesi ve bazı tedbirlerin uygulanmasına neden olması belirsizliği sürdürüyor. Bu sebeple küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.60 – 42.88 – 43.33 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.74 – 41.03 – 40.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.56 seviyelerinde fiyatlamalar ile başlayan doğal gaz fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte hafta içerisinde 1.78 seviyeleri test edildi. Fakat bu seviyede uzun süre tutunamayan fiyatlar bir miktar gevşedi. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.708 – 1.755 – 1.782 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.664 – 1.614 – 1.524 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.