GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen Fabrika Siparişleri verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Fabrika Siparişleri Haziran ayında aylık bazda %27.9 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin %10.1 oranında gerçekleşebileceği yönündeydi. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen bu veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite bir miktar arttı. Böylelikle ekonomide toparlanmanın hızlandığı beklentileri oluştu. Diğer yandan Amerika kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta beklentilerden daha fazla düştü. Başvurular 249.000 düşerken, pandeminin başlamasından bu yana en düşük seviyesine indi. Gün içerisine baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan tarım dışı istihdam verisi günün ve hatta haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak takip edilecek. Veri TSİ 15:30’da gelecek ve veriler ile birlikte küresel bazda hareketlilik artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19727 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18032 – 1.17074 – 1.16253 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son günlerdeki hareketlenmeleri ile birlikte dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesi Perşembe günkü işlemlerde de haftalık yükselişine devam etti. Bilindiği gibi Kurban Bayramı sonrasında Çarşamba günü hareketlenmelerini artıran parite 7 seviyesini aşmıştı. Ardından ilerleyen günlerde kademeli yükselişler devam etti ve parite 7.30 seviyelerini test etti. Böylelikle USDTRY paritesi tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek rekor seviyelere ulaştı. Gelişmeler ardından TCMB açıklamalarda bulundu. TCMB bu açıklamalarında; piyasada oluşan fiyat gelişmelerinin yakından takip edildiğini, araçların oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanılacağı belirtildi. Ek olarak TCMB; hedefli likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağını da belirtti. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD kanadından gelecek olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. 15:30’da açıklanacak veri ile birlikte volatilite de artışlar yaşanabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.31120 seviyesi direnç noktası olarak; 7.15346 – 7.07727 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altının 2020 yılı performansına bakıldığında yaklaşık olarak %35 oranında değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Küresel bazda yaşanan gelişmeler altındaki hareketliliği etkilerken; düşen tahvil reel faizleri, doların küresel bazda zayıf performansı ve genel olarak küresel bazda ekonomiye dair endişelerin derinleşmesi altında yeni rekorların kırılmasına neden oluyor. Son günlerde piyasalar ABD’de yeni teşvik paketine ilişkin haber akışlarını takip ediyor. Gelen haber akışları ile birlikte ABD’de yeni teşvik paketine yönelik beklentiler artıyor ve bu beklentiler altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Bununla birlikte piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Veri ile birlikte gelecek olan ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri incelenecek. TSİ 15:30’da gelecek olan veri beklentilerin üzerinde gelirse dolarda toparlanma hareketleri gerçekleşebilir ve bu da altında bir miktar gevşeme yaşatabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 2075.22 seviyesi direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2033.33 – 2010.41 – 1987.64 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Haftanın ortasında Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisi geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya nazaran 7.4 milyon varil azalış göstermiş ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artmıştı. Diğer yandan ABD’nin ham petrol ithalatı geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 864 bin varil artarak 6 milyon varile çıkarken; petrol ihracatı ise günlük ortalama 392 bin varil azaldı ve 2.8 milyon varile indi. Tüm bu gelişmeler petrol fiyatlarında kazançların korunmasına neden oldu. Böylelikle petrol fiyatları yaklaşık olarak son 5 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip etmeye devam ediyor. Brent petrolün grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 46.22 – 47.22 – 48.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.84 – 44.20 – 42.89 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar Perşembe günü Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Ameirka’da doğal gaz stokları diğer haftaya nazaran 33B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 30B olarak gelebileceği yönündeydi. İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları yılın başından bu yana en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.270 – 2.387 – 2.505 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.085 – 2.000 – 1.822 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.