GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Rusya’da İlk Koronavirüs Aşısı Onaylandı

Dün piyasalara düşen haber akışlarına göre Rusya Lideri Vladimir Putin; ilk Kovid19 aşısını onayladığını duyurdu. Putin Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında; koronavirüse karşı dünyada ilk aşının onaylandığını, bu aşının ölümcül hastalığa karşı korunmada etkili olduğunu ve bu aşıyı kızlarından birinin de kullandığını belirtti. Bu haber akışı küresel piyasalarda heyecana yol açarken; küresel bazda risk iştahının artmasına neden oldu. Başbakan Yardımcısı Golikova; aşının ay sonuna kadar sağlık kuruluşlarına gönderileceği bilgisini paylaştı.

EURUSD

Piyasalar Almanya’dan gelen ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Ağustos ayında ZEW Duyarlılık Endeksi 71.5 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 59.0 seviyelerinde gelebileceği yönündeydi. Raporun ayrıntılarında; hızlı bir ekonomik toparlanma için umutların büyümeye devam ettiğini, cari duruma ilişkin değerlendirmelerin çok yavaş şekilde ilerlediği fakat uzmanların yurtiçi sektörlerde genel bir toparlanma olabileceği yönünde iyimser oldukları belirtildi. Bunlara rağmen Almanya ekonomisinin halen bu yıl %6 dolaylarında küçülmesi bekleniyor. Bu sebeple Avrupa’nın en büyük ekonomisinin toparlanması için önümüzde uzun bir yol var gibi duruyor. Bununla birlikte beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veri EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Gün içerisinde ise Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi izlenecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisi ise küresel bazda hareketliliği oldukça artıracaktır. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Bu sebeple piyasalar verileri yakından izleyecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.18074 – 1.19087 – 1.19943 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16961 – 1.16253 – 1.15385 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta hareketli anlar yaşarken; 7 seviyesinin üzerine tırmanmış ve paritede volatilite artmıştı. Bu artan volatilite bu hafta yerini sakin seyre bıraktı. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın likidite imkanlarını azaltıcı adımlar atması USDTRY paritesinde likiditeyi düşürürken; USDTRY paritesinde de bir miktar gevşeme hareketleri yaşanmasına neden oldu. TCMB; dün de haftalık repo ihalesi açmadı. Ek olarak piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitlerini 12 Ağustos itibariyle sıfırladığını açıkladı. Tüm bu gelişmeler likiditeyi azalttı. Fakat 2020 yılında TL performansına baktığımızda dolar karşısında yaklaşık olarak %20 oranında değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Bu oran ise TL’yi dolar karşısında en fazla değer kaybeden ilk dört para birimi arasına soktu. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite bir miktar artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.38170 seviyesi direnç noktası olarak; 7.17774 – 7.08304 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın yoğun gündem akışını takip etmeye devam ediyor. ABD Başkanı Trump’ın; geçtiğimiz Eylül ayında faydalı görmediğini belirterek reddettiği sermaye kazançlarına yönelik vergiyi düşürme hamlesini ciddi şekilde değerlendirdiği belirtildi. Bu haber akışı küresel bazda risk iştahında artış yaşanmasına neden oldu. Artan risk iştahı ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan altındaki aşağı yönlü hareketlenmelere Rusya kanadından gelen haber akışları da destek verdi. Rusya Başkanı Putin; bakanlar kurulu toplantısında Rusya’nın ilk koronavirüs aşısını onayladığını duyurdu. Böylelikle koronavirüse karşı dünyada ilk aşı onaylanmış oldu. Bu haber akışı risk iştahındaki artışı da beraberinde getirdi. Küresel piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri ABD ekonomisine dair bazı ipuçlarını piyasalara sunacak. Bu sebeple TSİ 15:30’da gelecek olan veri ile birlikte volatilite artabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1928.14 – 1981.16 – 2018.77 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1864.46 – 1840.18 – 1814.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi olan Aramco’nun hafta içerisinde yaptığı değerlendirme petrol fiyatlarına olumlu yansımıştı. Aramco’nun piyasanın toparlanacağına yönelik ılımlı değerlendirmesi ile birlikte ABD’de koronavirüs pandemisinde yayılma hızının diğer haftalara nazaran bir miktar daha yavaşlaması bir diğer iyimser haber olarak karşımıza çıktı. Bunlarla beraber Rusya kanadında koronavirüs aşısının onaylanması petrol fiyatları üzerindeki baskıları azalttı ve yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler stokların 3,100 milyon varil azalabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Beklentilerin üzerinde yaşanacak stok azalışı fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmelerin devam etmesine neden olabilir. Bu sebeple piyasalar stok verisini yakından takip edecek. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.85 – 45.68 – 46.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.20 – 43.77 – 43.18 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayına hızlı bir giriş yapan doğal gaz fiyatları, yaptığı yukarı yönlü hareketlenmeleri sonrasında çıktığı seviyelerde tutunmaya devam ediyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1 yılı aşkın sürenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gazda piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Piyasalardaki beklentiler stokların 30B olarak gerçekleşebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Söz konusu veri beklentilerin altında gelirse doğal gaz fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler desteklenebilir. Bu sebeple yarın TSİ 17:30’da gelecek olan veri piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Tüm bunlar ışığında NATGAS grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.283 – 2.387 – 2.505 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.114 – 2.042 – 1.935 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.