GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Japonya Ekonomisi Sert Daraldı

Piyasalar yeni haftaya Japonya kanadından gelen büyüme verisi ile başladı. Gelen veriye göre Japonya ekonomisi %27.8 gelen veri ile birlikte beklentilerden daha sert düşüş gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan ülkede olağanüstü hal ilanları ile birlikte karantina uygulamaları ihracat piyasasında tüketim harcamalarını üretimi ve ihracatı azalttı. Böylelikle bölgede daralma sert gerçekleşti.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1841 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. İlerleyen saatlerde bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite Yaklaşık olarak son 2 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda piyasaları çok sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Yine de piyasalar Eurogroup toplantısını yakından takip edecek. Bununla birlikte Çarşamba günü Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi piyasaların radarında olacak. Bu veri ile birlikte Euro varlıklarında hafta ortasında hareketlilik artabilir. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19943 – 1.20951 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17808 – 1.16961 – 1.16253 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz aylarda uzun süre dar bir bantta dalgalı seyir izleyen USDTRY paritesi 6.85 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Ağustos ayı ile birlikte paritede hareketlilik oldukça artmış ve paritede yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu hareketlenmeler ile birlikte rekor seviyeleri test eden paritede fiyatlamalar rekor seviyelerin yakınlarında sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 7.34 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi bu seviyelerin yakınlarında yeni haftaya başlangıç yaptı. Piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte TRY varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. Diğer yandan piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından izleyecek. Zaman zaman yaşanan jeopolitik gelişmeler dolarda küresel bazda volatilitenin artmasına neden oluyor. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.38576 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.26611 – 7.17774 – 7.08304 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri üzerine çeken altın fiyatlarında piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. 2020 yılında koronavirüs pandemisi, hükümetlerin teşvik paketleri, merkez bankalarının faiz indirimleri, jeopolitik gelişmeler vb. faktörler altında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Bu hareketlenmeler ile birlikte tarihi seviyelerini test eden altında rekorlar kırmıştı. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Rusya kanadında ilk koronavirüs aşısının onaylanması küresel bazda risk iştahını artırdı. Artan risk iştahı ile birlikte yatırımcılar riskli varlıklara yönelirken, güvenli liman olan altından çıkışlar yaşandı. Bu gelişmeler ile birlikte altında aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz hafta 1842 seviyelerini gören altın buralardan 1900 seviyelerinin üzerine atladı. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Gün içerisinde ise altını sert etkileyebilecek önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1976.34 – 2019.17 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1905.81 – 1864.46 – 1840.18 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

ABD’nin petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’in yayımladığı haftalık verilere göre ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı 15 Ağustos’ta son bulan haftada 4 adet azaldı. Böylelikle petrol sondaj kulesi sayısı 172 seviyesine geriledi. ABD’nin petrol endüstrisinin görünümünü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilebilecek bu veri böylelikle 2005 yılının Temmuz ayından itibaren en düşük seviyelerine gerilemiş oldu. Son bir yıldaki performansa baktığımızda ise 598 adet petrol sondaj kule sayısının azaldığı görülüyor. Geçtiğimiz haftayı 44.97 seviyelerinde kapatan Brent petrol yeni haftaya bu seviyelerin bir miktar üzerinde başlangıç yaptı. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından izlerken; hafta ortasında Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stoklarını da merakla bekliyor. Haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 45.68 – 46.22 – 47.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.82 – 44.19 – 42.86 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.