GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

EURUSD paritesine baktığımızda son 3 haftadır kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdiği görülüyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite yaklaşık olarak son 1 yılı aşkın sürenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Bu fiyatlamalar ile birlikte parite son günlerde dalgalı bir seyir izlese de kazançlarını koruyor. Geçtiğimiz haftayı 1.1785 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda ise veri yoğun bir günün yaşanmayacağı görülüyor. Euro bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 17:00’da Amerika’da açıklanacak olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda hareketlilik artabilir. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19727 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17074 – 1.16253 – 1.15385 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz aylarda sakin bir seyir izleyen ve dalgalı hareketler gerçekleştiren USDTRY paritesi Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerini hızlandırdı. Bu hareketlenmeler ile birlikte yeni rekorlar kıran parite 7.38 seviyelerini test etti. Özellikle geçtiğimiz hafta Londra Swap Piyasası’nda TL swap maliyetlerinde yaşanan sert hareketlenmeler piyasalar tarafından yakından takip edildi. Geçtiğimiz haftayı 7.23 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya bu seviyelerin bir miktar üzerinde başlangıç yaptı. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak saat 10:00’da çeyreklik işsizlik ortalaması verisi açıklanacak. Bu veri ardından 17:30’da açıklanacak olan Hazine Nakit Dengesi piyasaların radarında olacak. ABD kanadında ise TSİ 17:00’da İş İmkanları ve Değişim Oranı verisi küresel bazda doları etkileyebilecek bir diğer ekonomik veri akışı olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.31422 ve 7.38170 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.15346 – 7.07727 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde rekor üstüne rekor kıran ürünlerden biri de altın. Özellikle 2020 yılına genel olarak baktığımızda akıllara ilk gelen ürünlerin arasında kuşkusuz altın yer alıyor. Koronavirüs pandemisinin tüm dünya üzerinde kara bir bulut gibi durması, küresel ekonominin pandemiden etkilenmesi, ülkelerin teşvikleri, merkez bankalarının faiz oranlarında indirimlere gitmeleri, jeopolitik gelişmeler altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen faktörlerden sadece bir kaçı. Hal böyle olunca altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Gelişmeler altın fiyatlarında volatiliteyi artırabilir. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak 2051.13 ve 2075.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2010.41 – 1987.64 – 1961.10 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

ABD petrol sahası hizmetleri şirketi olan Baker Hughes’in yayımladığı haftalık veriler takip edildi. Bu verilere göre ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı 7 Ağustos’ta son bulan haftada bir önceki haftaya nazaran 4 adet azaldı ve böylelikle 176 seviyesine geriledi. Bu oran ise 2005 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeler olarak kayıtlara geçti. Son zamanlarda yaklaşık olarak son 5 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren petrol fiyatları gelen veriler ile birlikte kazançlarını korumaya çabalıyor. Küresel bazda yaşanan gelişmeler fiyatlamaları oldukça etkiliyor. ABD’de ek teşvik paketinin gelebileceği beklentileri küresel ekonomiye olumlu yansıyabilme beklentisi petrol fiyatları üzerinde de bir miktar rahatlama getiriyor. Diğer yandan jeopolitik gelişmeler zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bu nedenle tüm gelişmeler yakından izleniyor. Haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 45.27 – 46.22 – 47.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.20 – 43.77 – 42.89 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeleri hız kazanan doğal gaz fiyatları kazançlarını koruma çabası içerisinde. Öyle ki fiyatlar 202 yılının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar küresel bazdaki gelişmeler izlemeye devam ederken, ABD’den gelen doğal gaz stokları da yakından izleniyor. Haftanın ilk işlem gününde NATGAS grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.283 – 2.387 – 2.505 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.139 – 2.042 – 1.935 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.