GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasaların başrolü dün Fed Başkanı Jerome Powell’dı. Kansas City Fed’in düzenlediği Jackson Hole Sempozyumu’nda bir konuşma gerçekleştiren Powell ile birlikte piyasalarda sert hareketlenmeler yaşandı. Bu konuşmasında Powell; Fed’in ortalama %2 enflasyon hedefleyeceğini, bununla birlikte Fed’in maksimum istihdam konusundaki değişikliği, iş gücü piyasası kazançlarının daha geniş tabanlı işlemesine olanak sağlayacağını belirtti. Fed’in para politikasına yönelik yeni yaklaşımı ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça arttı. Dolar; Powell’ın konuşması ardından önemli paralar karşısındaki kayıplarını geri aldı. Diğer yandan dün gün içerisinde ABD kanadından gelen büyüme verisi takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yıllıklandırılmış olarak %31.7 küçüldü. Gün içerisinde piyasalar Almanya kanadından gelecek olan Tüketici Güven Endeksi verisini takip edecek. EURUSD paritesini haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmeler 1.19081 – 1.19648 – 1.20375 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17836 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz ay ile birlikte yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi son günlerde dalgalı bir seyir izliyor. Dün piyasalar TCMB’nin yayımladığı; 20 Ağustos’ta gerçekleştirdiği politika toplantı özetini takip etti. Özette; üçüncü çeyreğe ilişkin anket göstergelerinin ve yüksek frekanslı verilerin ikinci çeyrekteki sert daralmanın ardından ekonomide belirgin bir toparlanmaya işaret ettiği belirtildi. Ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda gerçekleştirdiği konuşma takip edildi. Fed’in para politikasına yönelik yeni yaklaşımını açıklayan Powell ile birlikte küresel bazda hareketlilik oldukça arttı. Fed’in ortalama %2 enflasyon hedefleyeceğini duyuran Powell sonrasında USDTRY, düşüşünü geri aldı. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak.  USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.40890 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 7.30665 – 7.26895 – 7.20443 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında son zamanlarda takip edilen gelişmeler arttı. Piyasalar bir yandan ABD ile Çin arasında Güney Çin Denizi’ne ilişkin gelişmelerden kaynaklanan gerilimi yakından izlerken; bir yandan koronavirüs pandemisindeki gelişmeleri takip ediyor. Bunlar dışında dün piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kansas City Fed’in gerçekleştirdiği Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı konuşmayı takip etti. Bu konuşma öncesinde aşağı yönlü kademeli hareketler sergileyen altın, konuşma ile birlikte oldukça hareketlendi ve ilk etapta yukarı yönlü hareketler yaşadı. Ardından ise aşağı yönlü gevşeyen ons altın 1909 seviyelerini test etti. Fed Başkanı Powell; para politikasına ilişkin yeni bir yaklaşık açıkladı. Bu açıklamasında Powell; Fed’in enflasyon konusunda daha gevşek bir duruşa geçeceğini ve Amerika’da işsizliğin ne oranda düşük olması konusundaki görüşlerini belirtti. Diğer yandan ABD’den gelen ekonomik veriye göre; ABD ekonomisi 2. Çeyrekte yukarı revizyona karşılık rekor düzeyde daraldı. ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yıllıklandırılmış olarak %31.7 küçüldü. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1961.30 – 1989.57 – 2015.80 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1906.98 – 1879.90 – 1862.93 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Amerika kanadında kasırga endişeleri petrol fiyatlarında hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. ABD’de Laura kasırgasının üretim ve rafineri faaliyetleri aksatması, fiyatlarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan ABD’de ham petrol stoklarında yaşanan düşüş ve bu düşüş ile birlikte petrol talebinin toparlanmakta olduğuna yönelik iyimserliğin artması petrolde yaklaşık olarak son 5 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam etmesine neden oldu. ABD’de kasırgaların petrol fiyatları üzerinde etkisinin bir miktar daha sürebileceği bekleniyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasında gerilimlerin artması fiyatlar üzerinde zaman zaman baskılar oluşmasına neden oluyor. Bu sebeple jeopolitik gelişmeler de fiyatlar üzerindeki önemini koruyor. Haftanın son işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 46.42 – 47.22 – 48.31 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.52 – 43.63 – 42.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da doğal gaz stokları diğer haftaya nazaran (milyar feetkup) 45B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 45B düzeylerinde gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı. Ağustos ayı ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine hız veren doğal gaz fiyatları kazançlarını korumaya devam ediyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 9 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.753 – 2.899 – 3.058 seviyeleri direnç noktaları olarak; 2.649 – 2.490 – 2.283 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.