Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 27.592 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 175 kişi olduğu açıklandı.
  • TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.
  • BAE, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırdı.
  • Fed Tutanaklarında yetkililer, yüksek enflasyonun devam etmesi durumunda, varlık alım azaltımı ve faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı hareket etmeye açık olduklarını belirtti.
  • Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin zorunlu Covid – 19 aşısı üzerinde düşünmesi gerektiğini bildirdi.
  • AK Parti MYK toplantısında dövizdeki artışla ilgili izlenecek yol haritası değerlendirildi. Toplantıda faiz düşürmede kararlılık vurgusu yapıldığı öğrenilirken, 3-4 ay içerisinde bu durumun çözüleceği konuşulduğu belirtildi.
  • AB Komisyonu, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomilerini Covid – 19 salgınının etkilerinden kurtarmak için destekleyici maliye politikalarını gelecek yıl da sürdürmesi gerektiğini bildirdi.
  • OPEC: Tüketici ülkelerin rezerv satışı küresel piyasalarda arz fazlasını büyütür.
  • NYT: ABD, İran nükleer tesislerine yönelik saldırıların verimsiz olduğu konusunda İsrail'i uyardı.
  • BoE Para Politikası Üyesi Tenreyro: Faiz artırımı için verilere bakacağız.

EURUSD

Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen Ifo İş İklimi Güven Endeksi verisi takip edildi. Açıklamaya göre endeks Kasım ayında 96.5 puana gerileme yaşadı. Veri ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların devam ettiği görüldü. Gelen veri ile birlikte endeksteki düşüş beşinci ayında da devam etti. Diğer yandan AMB Yönetim Kurulu Üyesi Panetta’nın konuşması takip edildi. Panetta; enflasyon ile ilgili adımlar atılırken aceleci olunmaması gerekildiğini, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini kontrol altında tutmaya devam etmesi gerektiğini açıkladı. Dolar kanadına baktığımızda ise piyasalar FOMC tutanaklarını takip ettiler. Tutanaklarda; enflasyonun yüksek seyrinin devamı durumunda, varlık alım azaltımı ve faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı hareket etmeye açık olunduğu belirtildi. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar ilk olarak 10:00’da Almanya’dan gelecek olan GSYİH verisini takip edecek. Ardından 15:30’da Avrupa Merkez Bankası’nın son para politikası kurulu toplantısının tutanakları izlenecek. 16:30’da ise AMB Başkanı Lagarde’ın bir konuşma yapması bekleniyor. Hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşayan EURUSD paritesi hafta başından bu yana yüzde 0.65 değer kaybı yaşamış durumda. Paritede 1.1235 – 1.1289 – 1.1376 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.1174 – 1.1114 – 1.1031 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Son günlerde tarihi rekor seviyelerini kırarak yeni rekorlar seviyeler gerçekleştiren USDTRY paritesinde Salı günü sert hareketlenmeler yaşanmış ve parite 13.47 seviyelerini test etmişti. Öyle ki TL, dolar karşısında Salı günü bir ara yüzde 18’lik değer kayıpları yaşamıştı. Bu seviyelerden itibaren aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve parite 12 seviyesinin altına sarkmalar gerçekleştirdi. Dün piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan arasındaki görüşmeyi takip etti. Bu görüşme ardından TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında işbirliği mutabakat anlaşması imzalandı. Ek olarak Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı; BAE’nin Türkiye’ye yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırdığını belirtti. Dolar kanadına baktığımızda ise FOMC toplantı tutanakları izlendi. Tutanaklarda; yüksek enflasyonun devam etmesi halinde sıkılaşma için daha hızlı hareket edilmeye açık olunduğu vurgulandı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 12.85 – 13.45 – 13.60 seviyeleri direnç noktaları olarak; 11.65 – 11.30 – 10.85 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında piyasalar ABD kanadında FOMC toplantı tutanaklarını takip ettiler. Tutanaklarda; büyüme riskinin aşağı yönlü devam ettiği fakat 2022 yılında ABD ekonomisinin sağlam bir büyüme gerçekleştireceğinin beklendiği belirtildi. Enflasyon konusunda ise görünümün yukarı revize edildiği görüldü. Bununla birlikte tutanaklarda yetkililer; enflasyondaki yüksek seyrin devam etmesi halinde, varlık alım azaltımı ile faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı ve esnek hareket edilmesinin uygun olabileceği belirtildi. Diğer yandan ABD kanadından gelen büyüme verisi izlendi. Buna göre ABD çeyreklik bazda üçüncü çeyrekte yüzde 2.1 büyüme yaşadı. Beklentiler ise yüzde 2.2 dolaylarında idi. Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Powell’ın FED Başkanlığına yeniden atanması piyasalarda varlık alımlarının daha hızlı bir şekilde azaltılabileceği beklentilerini oluşturmuştu. Bununla birlikte bu beklentiler arasında 2022 Haziran’da ilk faiz artışının gelebileceği de yer alıyor. Bu gelişmeler de altında baskılar oluşturdu ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftaya 1846 seviyelerinde başlayan parite 1792 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1800 – 1815 - 1826 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1782 – 1771 - 1760 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.