Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 19.191 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 230 kişi olarak açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak.
 • AB Konseyi Başkanı Michel: Yeni Afgan otoritelerine, geçişlerde ve havalimanına ulaşımda serbestlik tanımaları çağrısı yapıyoruz.
 • ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Biden'ın ekonomi gündeminin önemli bir parçası olan 3,5 trilyon dolarlık bütçe planını onayladı.
 • ABD’de yeni konut satışları 3 ay düşüşün ardından Temmuz’da hafif artış kaydetti; Aylık bazda yüzde 1 artışla 708 bin oldu.
 • Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayıları azalmadıkça kayıplarımız azalmıyor. Bugün tedbir alıp harekete geçmezsek yarın daha ağır yükler taşıyabiliriz. Sevdiklerimiz için aşı olup tedbirlere uyalım.
 • Finansal hizmetler güven endeksi Ağustos'ta 168,3 oldu.
 • G7 ülkelerinin liderleri, önceliklerinin Afganistan'dan tahliyelerin güvenli şekilde sağlanması olduğunu belirterek, Taliban'ı sözlerine göre değil, eylemlerine göre değerlendireceklerini ve kurulacak hükümetin meşruiyetinin, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmedeki yaklaşıma bağlı olduğunu duyurdu.

Ne Olacak?

 • Yurtiçinde Ağustos ayı Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven Endeksi açıklanacakken; Almanya’da İFO İş İklimi Endeksi ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri verileri ön planda olacak.
 • TCMB tarafından açıklanacak, ağustos ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri takip edilecek.
 • Jackson Hole Toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1695 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasalar haftanın ikinci işlem gününde Almanya kanadından gelen büyüme verisini takip etti. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte büyümesi yüzde 1.5 seviyesinden yüzde 1.6 seviyesine yukarı yönlü revize edildi. Son zamanlarda delta varyantı ile birlikte risklerin sürmeye devam etmesi bu yıl büyümenin beklentilerin altında kalabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Yeni günde de Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisi takip edilecek. Veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi izlenecek. Haftanın ortasına gelirken artık gözler yavaş yavaş Cuma günü başlayacak ve 2 gün sürecek olan Jackson Hole toplantısına çevriliyor. Bu sempozyumda yapılabilecek olası açıklamalar küresel bazdaki volatiliteyi etkileyecektir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17657 – 1.18057 – 1.18508 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17061 – 1.16619 – 1.16085 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.49 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile 8.40 seviyelerinin altını test eden paritede piyasalar yeni günde yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni verileri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Dolar endeksi kanadına baktığımızda ise TSİ 15:30’da açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri endeksteki hareketliliği etkileyecektir. Diğer yandan Jackson Hole toplantısı yaklaşıyor. Cuma ve Cumartesi sürecek olan sempozyumda piyasalar sert mesajlar beklemiyor. Yarın ise ABD kanadından büyüme verisi ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi gelecek. FED’in de yakından takip ettiği verilerde ABD’nin son durumu yakından izlenecek. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.45109 – 8.55080 – 8.65924 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.3057 – 8.23249 – 8.15638 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1780 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasaların gündeminde FED’in varlık alım programı hakkında azaltımların ne zaman başlayabileceğine yönelik sorular var. Bununla birlikte Cuma günü başlayacak olan Jackson Hole toplantısı yakından takip edilecek. İlerleyen günlerle birlikte bu toplantıda sert mesajların verilebileceği beklenmiyor. Diğer yandan son olarak Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan bu konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Varlık azaltım konusunda şahin bir tavırda olan Kaplan, bu konudaki düşüncelerinin değişebileceğini belirtmişti. Bu da dolar endeksinde baskılar oluştururken, altın fiyatlarında toparlanma hareketleri yaşanmasına neden olmuştu. Yeni günde ise TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Dayanaklı Mal Siparişleri verisi açıklanacak. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1815.82 – 1830.62 – 1845.42 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1790.30 – 1780.62 – 1770.95 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.