GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.703 artarak 5.393.248’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 498 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 59 kişi artarak 49.417’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.254.708.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya'nın Türkiye ile hava ulaşımını yeniden başlatma kararı ve Rus aşısı Sputnik V tedarikinin başlaması konusunun ele alındığı ifade edildi.
  • İngiltere seyahat listesini güncelledi, Türkiye kırmızı listede kalmaya devam etti.
  • AB Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki durumu ve AB-Türkiye ilişkilerini yeniden görüştüğüne dikkat çekilen bildiride, Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir çevrenin, Türkiye ile karşılıklı faydalı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB'nin stratejik çıkarına olduğu vurgulandı.
  • Fed, stres testine tabi tuttuğu en büyük 23 ABD bankasının ağır bir ekonomik durgunluk halinde hane halkı ve şirketlere kredi vermeye devam edebilecek sermaye kriterlerine sahip olduğunu açıkladı.
  • ABD Başkanı Biden, 559 milyar dolarlık yeni bir alt yapı projesi konusunda Demokrat ve Cumhuriyetçi kanatla geçici bir anlaşmaya vardığını açıkladı.
  • Beyaz Saray: Altyapı yatırım anlaşmasının büyüklüğü 1,2 trilyon dolar. Altyapı yatırım anlaşması 579 milyar dolar yeni harcama içeriyor. Altyapı yatırım anlaşması ulaştırmaya 312 milyar dolar harcanmasını öngörüyor. Anlaşmada elektrikli araçlara vergi indirimleri için yeni kaynak yok.
  • İngiltere Başbakanı Johnson, Kırım yakınlarında Rus ve İngiliz donanmalarının karşı karşıya geldiği olayda, İngiliz savaş gemisinin yasal olarak hareket ettiğini söyledi.
  • MSCI, sermaye kontrolleri nedeniyle Arjantin hisse senetlerini gelişmekte olan piyasa statüsünden çıkardı.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası ekonomik ve parasal gelişmelere ilişkin aylık değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda; Euro bölgesinde ilk çeyrekte yaşanan daralmanın ardından pandemi koşullarında iyileşme ve aşılamalarda hızlanma ile ekonominin kademeli olarak yeniden açılma sürecinde olduğu, yılın ikinci yarısında enflasyonda daha fazla yükselişin mümkün olduğu ve sonrasında gerilemenin yaşanabileceği belirtildi. Diğer yandan Almanya kanadından gelen İfo iş dünyası endeksi verisi izlendi. Veriye göre İfo iş iklimi endeksi Haziran ayında 101.8 puana yükseldi. Veri Mayıs ayında 99.2 seviyesindeydi. Veri beklentilerin üzerinde geldi ve iş dünyasının ekonomiye olan güvenini gözler önüne serdi. Diğer yandan ABD kanadından gelen ekonomik verileri izlendi. Gelen veriye göre ABD’de ilk çeyrekte GSYİH çeyreklik bazda yüzde 6.4 olarak piyasalardaki beklentilere paralel gerçekleşti. Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı işsizlik maaşı başvuruları ise 19 Haziran’da sona eren haftada 7K düşüş yaşadı ve 411 bin olarak gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde piyasalar 09:00’da Almanya’dan gelecek olan GFK Tüketici Güveni endeksini takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.20006 – 1.21008 – 1.21933 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.18943 – 1.18321 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.72 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve Salı günü 8.60 seviyesinin altına sarkmalar yaşanmıştı. Hafta içerisinde TCMB’nin swap anlaşması için birkaç ülke ile görüşmeler yaptığı haber akışları takip edilmişti. Diğer yandan piyasalar dün yurtiçinden gelen reel sektörü güven endeksi verisini takip etti. TCMB’nin açıkladığı veriye göre Reel Sektörü Güven Endeksi Haziran ayında 113 seviyesine yükseldi. Böylelikle bir önceki aya göre 2.7 puanlık artış yaşanmış oldu. Kapasite Kullanım Oranı ise yüzde 76.6 seviyesine çıktı. Diğer yandan TCMB 17 Haziran’da gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayımladı. Özette; sıkı duruş vurgusu ve enflasyondaki kısa dönemli oynaklığa dikkat çekildiği görüldü. Ek olarak özette; enflasyonda belirgin düşüş görülene kadar mevcut sıkı duruşun korunacağı belirtildi. Dün bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.75084 ve 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.61429 – 8.55054 – 8.50161 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1764 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde bir miktar toparlanma çabasındaydı. Geçtiğimiz hafta FED sonrasında sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın 1760 seviyelerini test etmişti. Haftanın son işlem gününe girerken piyasalar dün ABD kanadından gelen yoğun ekonomik verileri takip etti. Açıklamaya göre ABD’de GSYİH çeyreklik bazda birinci çeyrek yüzde 6.4 olarak beklentilere paralel gerçekleşti. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları 19 Haziran’da sona eren haftada 7 bin düşüş gerçekleştirdi ve 411 bin seviyesine geriledi. Diğer yandan ABD’de dayanıklı mal siparişleri yüzde 2.3 artış yaşadı ve böylelikle Ocak ayından bu yana en hızlı büyümeyi yaşayarak dikkat çekti. Haftanın son işlem gününde piyasalar 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Beklentileri verisini takip edecek. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.29 – 1815.68 – 1825.61 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1765.18 – 1750.50 – 1735.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.