GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 29.738 artarak 3.091.282’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.142 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 146 kişi artarak 30.462’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.881.643.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen haftadan beri yaklaşık 1,4 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye'ye ulaştığını duyurdu.
  • S&P, Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmelerin ödemeler dengesinde riskler oluşturabileceğini açıkladı.
  • AKP'de Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş genel başkanvekilliğine getirildi. AKP sözcüsü Ömer Çelik, kabine değişikliğinin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "takdirinde olduğunu" söyledi.
  • FED Başkanı Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda, "Uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymuyorum" dedi.
  • Fox Business/Gasparino: Biden yönetiminin 3 trilyon dolarlık yeni harcama planını sızdırmasının ardından giderek artan sayıda büyük yatırımcı Fed'in 10 ve 30 yıllık tahvil faizlerinde artışı sınırlamak için yakın zamanda getiri eğrisi kontrol operasyonu yapacağını düşünüyor.
  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Çin’li şirketleri denetim standartlarına uymamaları halinde ABD borsalarından çıkarmaya yönelik yasanın uygulanmaya başlandığını açıkladı.
  • AstraZeneca COVID-19 aşısının yeni analiz ile % 76 etkili olduğu açıklandı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen verilere göre Almanya’da İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Mart ayında 66.6 olarak gerçekleşti. Euro bölgesinde ise Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi yine Mart ayında 52.5 olarak gerçekleşti. Veriler beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. Beklentiler ise sırasıyla 60.8 ve 49.1 idi. Özellikle Almanya kanadında imalat sektöründe Mart ayında rekor hızda büyüme yaşandı. ABD kanadına baktığımızda ise dayanıklı mal siparişleri verisi izlendi. Gelen veriye göre Şubat ayında dayanıklı mal siparişleri Şubat ayında önceki aya kıyasla yüzde 1.1 oranında düştü. Beklentiler verinin bir miktar artması yönündeydi. Böylelikle sektörde toparlanmanın yavaşladığı görüldü. Diğer yandan FED Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşma gerçekleştirdi. Powell son günlerde volatilitesi yükselen tahvil faizleri hakkında konuştu ve uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artışlardan endişe duymadığını, bu durumun iyileşen ekonomik görünümü yansıttığını belirtti. Gün içerisinde 12:30 Avrupa Merkez Bankası Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Haftanın dördüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.18472 – 1.18961 – 1.19384 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17966 – 1.17441 – 1.16885 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftasonu TCMB kanadında Başkan değişikliği ile birlikte yeni haftaya sert bir başlangıç yapan TL kanadında piyasalar yurtiçinden gelen Tüketici Güveni verisini takip etti. Türkiye İstatistik Kurumu ve TCMB’nin ortaklaşa yürütülen çalışması sonrasında yapılan açıklamaya göre Türkiye’de tüketici güveni Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.5 oranında arttı. Böylelikle Tüketici güven Endeksi 86.7 seviyesine ulaştı. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi. Erdoğan; son günlerde piyasalarda yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin temellerini ve gerçek dinamiklerini yansıtmadığını belirtti. Diğer yandan USDTRY fiyatlaması takip edilirken, tahvil faizleride yakından izleniyor. Çarşamba günü gösterge tahvil faizinin yüzde 20’leri gördüğü kaydedildi. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan büyüme verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Diğer yandan aynı saatte işsizlik haklarından yararlanma başvuruları veriside izlenecek. USDTRY paritesini yeni günde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95152 – 8.05528 – 8.15413 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.80263 – 7.68037 – 7.50207 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1744 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde zayıf bir performans gösterdi ve fiyatlar halen haftaya başlangıç seviyesinin altında devam ediyor. Fakat fiyatlar üzerindeki baskı ABD Merkez Bankası FED’in Başkanı Powell’ın açıklamaları ile bir miktarda olsa azaldı gibi gözüküyor. Fed Başkanı Powell, salgının gerilemesiyle vatandaşların dışarı çıkıp harcama yapabileceğini ve böylece fiyatların yükselebileceğini ama bunun istenmeyen bir enflasyona neden olmayacağını belirtti. Enflasyona yönelik bu açıklamalar piyasaları bir miktar rahatlattı. Powell Senato’daki ikinci sunumunda ise son günlerdeki volatilitesi artan tahvil faizleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Powell; uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymadığını, bu durumun iyileşen ekonomik görünümü yansıttığını belirtti. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Yine aynı saatte ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları takip edilecek bir diğer ekonomik veri olacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1755.91 – 1782.62 – 1800.71 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1720.60 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.