GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.561 artarak 2.665.194’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 660 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 72 kişi artarak 28.285’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.540.293.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğu Akdeniz'den Karadeniz'e ve eskilerin Adalar Denizi dediği Ege'ye kadar, çevremizdeki tüm sulardaki haklarımızı sağlama alacağız.
  • Erdoğan: İnadına Kanal İstanbul’u yapacağız.
  • Fed Başkanı Powell: Faiz arttırımı ve tahvil alımlarının azaltılması konusunda önceden net şekilde iletişim kurulacak. Enflasyonda yukarı yönlü hareket bekliyoruz, ancak enflasyonun yüksek ya da kalıcı olmasını öngörmüyoruz.
  • Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, ABD ekonomisinin Fed'in istihdam ve enflasyon için belirlediği hedeflerin çok uzağında olmaya devam ettiğini belirterek, daha fazla ilerleme sağlanana kadar para politikasının destek sağlamaya devam edeceğini vurguladı.
  • ABD Başkanı Joe Biden, eski başkan Donald Trump’ın ABD’de yaşama ve çalışma izni olan Yeşil Kart’a ve geçici yabancı işçilere verilen vizelere getirdiği kısıtlamaları kaldırdı.
  • ABD'li ilaç firmaları Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson Mart sonuna kadar, 240 milyon doz Covid-19 aşısı sağlamayı taahhüt etti.
  • Joe Biden'in yeni ABD Ticaret Temsilcisi olması için aday gösterdiği Katherine Tai, tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi ve Çin'in ticarette verdiği sözleri tutması için çalışacak.

EURUSD

Hafta içerisinde ilk günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesi dün bir miktar gevşeme hareketleri sergiledi. Yeni güne başlarken piyasalar TSİ 10:00’da Almanya’dan gelecek olan GFK Tüketici Güveni endeksi verisini takip edecek. Ardından piyasaların gözü Amerika’ya çevrilecek. TSİ 16:30’da Amerika’dan gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri küresel bazda dolar endeksinde volatiliteyi artıracaktır. Ek olarak ABD kanadında 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin yüksek seviyelerde dolaşması dolar karşısındaki para birimleri üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Bu baskı ile birlikte EURUSD paritesinde zaman zaman gevşemeler yaşanıyor. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’ndan De Guindos TSİ 18:00’da açıklamalarda bulunacak. Bu açıklamalardan piyasalar Euro hakkında ipuçları arayacak. EURUSD paritesini haftanın dördüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22139 – 1.22696 – 1.23424 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21145 – 1.20770 – 1.20318 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 6.95 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesindeki kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler devam ediyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 7.25 seviyelerini test etti. Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda döviz rezervleri ile ilgili tartışmalar takip edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda açıklamada bulundu. Erdoğan; rezervlerin kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldığını belirtti. Bunlarla birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası likiditeyi daha da sıkılaştıracak ek adımlar arttı. Merkez Bankası TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 baz puan yükseltildiğini belirtti. Bu adım ile birlikte bankanın piyasadan bir miktar daha TL çekmek isteyebileceği belirtiliyor. Diğer yandan TCMB Başkanı Ağbal’ın fiyat istikrarı ziyaretleri devam ediyor. Dün Ağbal Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni ziyaret etti. Bilindiği gibi Ağbal; geçtiğimiz haftalarda TESK, TOBB ve TÜSİAD’ı ziyaret etmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi verisini izleyecek. 16:30’da ise ABD’den gelecek olan büyüme verisi küresel bazda dolarda hareketliliği etkileyecektir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.20769 – 7.30079 – 7.42753 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.10116 – 7.00640 – 6.90551 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren ons altın fiyatları, bu hareketlenmeler ile birlikte 1815 seviyelerini test etmişti. Fakat buralarda tutunamayan fiyatlar tekrar aşağı yönlü gevşedi. Amerika kanadında 10 yıllık hazine tahvil faizlerindeki hareketlilik son günlerde dikkatleri çekiyor ve bu hareketlilik ile birlikte tahvil faizleri 1 yılın en yüksek seviyelerini test etti. Bu gelişme altın fiyatları üzerinde büyük baskı oluşturuyor ve bu baskı ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Diğer yandan yine ABD kanadında mali teşvik paketi konusundaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Önümüzdeki ay mali teşvik paketi konusunda önemli gelişmelerin olması bekleniyor. Yeni günde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 16:30’da gelecek olan büyüme verisi ile birlikte aynı saatte işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verileri takip edilecek. Ardından TSİ 18:00’da ise Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. Bu sebeple veriler ile birlikte altın fiyatlarında da volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1810.50 – 1826.03 – 1850.91 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 1789.95 – 1760.96 – 1744.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.