GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin’den ABD’ye Karşı Misilleme
Hafta başında Amerika hükümetinin Çin’den Houston’daki konsolosluğu kapatıp terk etmesini talep etmesi ardından Çin kanadından misilleme adımı geldi. Çin, ABD’den ülkenin güneybatısındaki Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatmasını istedi. Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; bu tedbirin ABD’nin haksız kararına karşılık meşru ve gerekli bir adım olduğunu; uluslararası yasalar, uluslararası ilişkilerin temel normları ve geleneksel diplomatik pratikler ile uyumlu olduğunu belirtti. Bu adım ile birlikte son günlerde ABD ve Çin arasındaki gerilimler bir adım daha derinleşmiş oldu.

EURUSD

Amerika Başkanı Donald Trump haftanın başlarında; koronavirüs pandemisinin iyileşmeden önce büyük bir ihtimal ile kötüleşeceği uyarısında bulunmuş ve bu uyarı ile birlikte dolarda değer kayıpları yaşanmıştı. ABD ekonomisinde toparlanmanın beklenilenden daha uzun olabileceği endişeleri ile dolar G-10 paralarının çoğu karşısında zayıflamıştı. Diğer yandan Avrupa Birliği Liderleri hafta başında gerçekleştirdikleri toplantı sonrasında yeni teşvik paketi konusunda uzlaştı ve bu uzlaşı Euro varlıkları üzerinde rahatlamaların yaşanmasına neden oldu. Tüm bunlarla birlikte EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.16 seviyelerini hafta içerisinde test eden parite yaklaşık olarak son 2 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlandı. Piyasalar gün içerisinde Amerika ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Haftanın son işlem gününde EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16259 – 1.16705 – 1.17137 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15617 – 1.15088 – 1.14690 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Temmuz ayı politika toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında merkez bankası beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmedi. Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantıda merkez bankası art arda dokuz toplantısında gittiği faiz indirimine ara vermiş ve pas geçmişti. Böylelikle merkez bankası bu toplantısında da faiz indirim yoluna gitmedi. Karar metninde; ülkelerin attığı normalleşme adımları ile üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyallerinin gözüktüğü ve toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyrettiğinin altı çizildi. Karar ile birlikte USDTRY paritesinde volatilite artsa da çok sert hareketlenmeler gerçekleşmedi. Uzun süredir dar bir bantta 6.85 seviyelerinde fiyatlanan parite bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam etti. Diğer yandan TÜİK ve TCMB’nin işbirliği ile yürütülen Tüketici Güveni Endeksi takip edildi. Veriye göre Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla %2.7 oranında azalma yaşandı ve 60.9’a geriledi. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92120 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.83271 – 6.81166 – 6.76092 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika’nın Houston’daki Çin konsolosluğunu kapanmaya zorlaması ile birlikte ABD ve Çin arasındaki gerilimin derinleşmesi dolara yönelik yatırımcı güvenini negatif yönde etkiledi. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs pandemisi konusunda yaptığı ‘iyileşmeden önce daha da kötüleşebileceği’ yönündeki yorumları ABD ekonomisinin toparlanmasının sanılandan daha yavaş olabileceği beklentilerini artırdı. Bu da altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Tüm bunlardan destek bulan altın fiyatlarında 9 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşanıyor. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri ve Amerika kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TSİ 16:45’te PMI verileri ve ardından 17:00’da Yeni Konut Satışları verileri küresel bazda volatiliteyi artırabilir. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1900.40 – 1910.72 – 1920.37 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1876.78 – 1863.00 – 1845.78 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde yukarı yönlü hareketlenmeler ile son 4 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanan petrol, hafta içerisinde Amerika’dan gelen ham petrol stokları sonrasında yukarı yönlü hareketlenmelerine son verdi. ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya nazaran 4.9 milyon varil yükseldi. Piyasalardaki beklentiler stokların 2.1 milyon varil azalacağı yönündeydi. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında son günlerde gerginliklerin derinleşmesi fiyatlar üzerinde baskı uygulayan bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak hafta başında Avrupa Birliği liderlerinin teşvik paketi konusunda anlaşmaya varması fiyatların dengelenmesine neden olmuştu. Piyasalar OPEC kanadından gelebilecek haber akışlarını da yakından izliyor. OPEC+ koalisyonunun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını azaltacak olması fiyatlar üzerindeki bir başka baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın son işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.05 – 44.85 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 43.13 – 42.38 – 41.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da stoklar …. Olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 36B olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite arttı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.70 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları haftanın son işlem gününde bu seviyelerin bir miktar üzerinde fiyatlanıyor. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1.860 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1.921 ve 1.980 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 1.808 seviyesi destek noktası olarak test edilebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.751 ve 1.708 seviyeleri diğer destek noktaları olarak takip edilebilir.