GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD 63 Milyar Dolar Bütçe Açığı Verdi

ABD Hazine Bakanlığı Temmuz ayına ait bütçe dengesi raporunu yayımladı. Rapora göre; ABD federal hükümetinin bütçe açığı Temmuz ayında 63 milyar dolar olarak kaydedildi. Federal hükümet geçen yılın aynı ayında 119.6 milyar dolarlık bütçe açığı vermişti. Piyasalardaki beklentiler ise bütçenin 193 milyar dolarlık açık vermesi yönündeydi. Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan bütçe açığı böylelikle bir miktar toparlandı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Haziran ayında Euro bölgesinde sanayi üretimi aylık bazda %9.1; yıllık bazda ise -%12.3 oranında gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise sırasıyla %10 ve -%11.5 seviyelerindeydi. Gelen veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. ABD kanadında ise Tüfe verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da Temmuz ayında tüketici fiyatları %0.6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Buna rağmen enflasyona büyük resimden baktığımızda ise koronavirüs pandemisinin talepler üzerinde baskı oluşturmasından dolayı durgun kaldığı görüldü. Son zamanlarda EURUSD paritesi dalgalı bir seyir izlese de kazançlarını korumaya devam ediyor. Parite son 1 yılı aşkın sürenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarını sürdürüyor. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan Tüfe ve Amerika’dan gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 09:00 ve 15:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19943 – 1.20951 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16961 – 1.16253 – 1.15385 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta USDTRY paritesinde yaşanan yüksek volatilite ve Londra piyasasındaki TL swap maliyetlerindeki olağanüstü hareketler paritede de dikkat çekici hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Bu hareketlenmeler ile birlikte rekor seviyeleri test eden paritede TCMB hafta içerisinde bazı adımlar attı. Dün de haftalık repo ihalesi açmayan merkez bankasının likidite azaltıcı adımları ile birlikte hafta içerisinde zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen paritede, bu gevşeme hareketleri uzun zamana yayılamadı. Tekrar tarihi seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam eden paritede piyasalar yurtiçinden gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. Bununla birlikte küresel bazda yaşanabilecek gelişmeler fiyatlar üzerinde volatiliteyi artırabilecek bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD kanadından işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.38170 seviyesi direnç noktası olarak; 7.17774 – 7.08304 – 7.00583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Küresel piyasalarda son günlerin yıldızı kuşkusuz ki altın. Adeta yaptığı tüm hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri üzerine çekmeyi başaran altın fiyatları, tarihi rekorlar sonrasında haftanın başlarında yaptığı sert düşüş hareketleri ile birlikte tekrar adından söz ettirdi. Özellikle Rusya’nın koronavirüs aşısını onaylaması ve 2 hafta içerisinde seri üretime başlanacağını açıklaması küresel bazda risk iştahını artırdı. Artan risk iştahı ile 1900 seviyelerinin altını gören altın fiyatları tekrar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi ve 1900 seviyelerinin üzerine çıktı. 2020 yılında altının performansına baktığımızda yaklaşık olarak %30 üzerinde değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Pandeminin küresel ekonomide çarkları durdurması, hükümetlerin teşvik paketleri, merkez bankalarının faiz indirimleri gibi faktörler bu değerlenmelerin yaşanmasında ana etkenlerin başında yer aldı. Fakat yine de piyasalar kuşkulu tavrına devam ediyor. Bu sebeple ‘güvenli liman’ ihtiyacı her an oluşabilir. Piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan işsizlik maaşı başvuruları verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1949.43 – 1981.16 – 2018.77 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1901.65 – 1864.46 – 1840.18 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC Temmuz ayına ilişkin petrol piyasası raporunu yayımladı. Rapora göre; geçtiğimiz ay küresel petrol arzı, bir önceki aya kıyasla günlük 1 milyon 290 bin varil artışla yaklaşık 88 milyon 750 bin varile ulaştı. OPEC dışı ülkelerde ise petrol üretimi günlük 310 bin varil artışla 65 milyon 580 bin varil oldu. OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise temmuzda önceki aya göre 980 bin varil artışla 23 milyon 170 bin varile yükseldi. OPEC’in toplam küresel petrol arzı içindeki payı ise %26.1 olarak gerçekleşti. Diğer yandan ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize etti. EIA ham petrolün bu yılki ortalama varil fiyatına ilişkin tahminini 41.4 dolar olarak açıkladı. Bunlarla birlikte ABD kanadından gelen ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de ham petrol stokları 4,512 milyon varil azaldı. Piyasalardaki beklentilerden fazla azalan stoklar ile birlikte fiyatlarda volatilite arttı. Bren petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 45.68 – 46.22 – 47.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.85 – 44.15 – 42.86 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları kazançlarını korumaya devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftada dalgalı bir seyir izleyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte küresel bazda doğal gaz fiyatlarında volatilite artacaktır. Haftanın dördüncü işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.283 – 2.387 – 2.505 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.114 – 2.042 – 1.935 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.