GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FED Bankalara Kredi Sağlayan Program Başlatmalarını Önerdi

Boston Fed; internet üzerinden yaptığı açıklama ile; küçük ve orta boy işletmelere, ABD Merkez Bankası Fed’in hazırladığı Ana Cadde Kredi Programı’nı başlattığını ve bankaların bu yolla kredi vermeye başlamaları için teşvik ettiğini açıkladı. Bilindiği gibi Boston Fed; bu programı yönetmekle görevlendirildi. Boston Fed yaptığı açıklamada; bankaların programın sitesinde gerekli kayıt belgelerini bulabileceklerini ve Ana Cadde programını hemen başlatmak için teşvik edilecekleri belirtildi.

 

EURUSD

Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki ilişkiler zaman zaman Euro varlıkları üzerinde baskı unsuru oluşturan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hafta içerisinde gelen haber akışlarına göre AB ile İngiltere; ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşma müzakerelerini hızlandırmaya karar verdi. Gelen haber akışları Euro varlıkları üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Diğer yandan Avrupa İstatistik Ofisi’nin yayınladığı AB ve Euro Bölgesi’nin Nisan ayı uluslararası ticaret verileri takip edildi. Veriye göre AB’nin dış ticareti Nisan ayında sert şekilde düştü. Koronavirüs tedbirlerinin geniş ölçüde uygulandığı Nisan ayında verinin düşmesi bekleniyordu. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan enflasyon ve ZEW Ekonomik Hissiyat verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 09:00 ve 12:00’da açıklanacak. Yeni hafta ile birlikte bir miktar toparlanma hareketleri sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14140 – 1.15050 – 1.15841 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.13205 – 1.12375 – 1.11884 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya küresel bazda piyasalar koronavirüs pandemisinde ‘ikinci dalga’ endişeleri ile başladı. Bu endişeler ile birlikte dolar küresel bazda G-10 paralarının çoğu karşısında değer kazanımı yaşadı. Çin kanadında Pekin, Tokyo gibi şehirlerde ve Amerika’da vaka sayılarında yaşanan artış ikinci dalga endişelerinin derinleşmesine neden oldu. Bu endişeler ise gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan piyasalar yurtiçinden gelen bütçe dengesi verisini takip etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre merkezi yönetim bütçesi Mayıs ayında 17.3 milyar TL açık verdi. Bir önceki dönem ise bütçe 43.2 milyar TL açık vermişti. Yeni haftaya 6.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite yaklaşık olarak 3 haftanın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan ekonomik verileri ve TSİ 17:00’da konuşma yapması beklenen Fed Başkanı Powel’ı takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.85001 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.80358 – 6.75099 – 6.70024 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Yeni hafta ile birlikte piyasalarda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri derinleşmeye başladı. Derinleşen bu endişeler ile birlikte dolarda değer kazanımları yaşanırken; altın bu değer kazanımlarından olumsuz etkilendi ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Özellikle Pekin’de vaka sayısının 100’e yaklaşması ve Tokyo ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde vaka sayılarının artması dikkatleri koronavirüsün ikinci dalgası endişelerine çevirdi. Diğer yandan hafta başında Çin’den gelen veriler moralleri bir miktar düzeltti. Ülkede hızlanan sanayi üretimindeki büyüme dikkatleri çekti. Piyasalar bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını takip edecek. Kongre’de yapılacak bu konuşmada Powell’ın ABD ekonomisi ve Kovid-19 salgınına ilişkin temkinli mesajlar vermesi bekleniyor. Bu konuşma TSİ 17:00’da gerçekleşecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1747.21 – 1766.07 – 1797.13 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1720.73 – 1706.28 – 1689.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasası yeni haftanın içerisine girdiğimizde hareketlilik kazandı. Gelen haber akışlarına göre Suudi Arabistan; OPEC+ ve koalisyonun üretim kısıntılarını Temmuz ayının sonuna kadar uzatma kararı alması ardından Asya’da bulunan yedi rafineriye gelecek ay tedarik edeceği ham petrol miktarını azalttı. Böylelikle Suudi Arabistan Asyalı alıcılara yönelik arzını %40’a kadar kıstı. Diğer yandan küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri zaman zaman yükselmeye başlıyor. Bu konu fiyatlar üzerinde baskılama oluştursa da Suudi Arabistan’dan gelen haber akışları yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan küresel bazda yaşanan petrol taleplerinde ki toparlanma yakından takip ediliyor. Karantina önlemlerinin gevşetilmesi küresel petrol taleplerini artırsa da taleplerdeki toparlanmanın her yerde aynı hızda olmaması bekleniyor. Bu sebeple küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 39.88 – 40.73 – 41.95 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 38.62 – 37.05 – 34.52 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Yeni hafta içerisine girerken doğal gaz fiyatlarında baskılar oluştu ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Küresel çapta koronavirüs pandemisine dair ikinci dalga endişeleri oldukça arttı. Özellikle Tokyo, Pekin ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde vaka sayılarının artması endişeleri derinleştirdi. Derinleşen endişeler ise küresel taleplere yönelik soru işaretlerini de artırdı. Bu da doğal gazda aşağı yönlü hareketlenmeleri tetiklerken; yaklaşık olarak son 1 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşanmasına neden oldu. Haftanın ikinci işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.749 – 1.857 – 1.977 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.659 – 1.598 – 1.547 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.