Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 28.170 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 208 kişi olduğu açıklandı.
  • TCMB kurdaki son hareketlere ilişkin açıklama yaptı. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlendiği belirtildi.
  • BAE Ekonomi Bakanı Tuk el-Mari, BAE ile Türkiye arasında güçlenmeye devam eden ekonomik ilişkilerin, farklı alanlarda yeni ortaklıklar kurma yönünde büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.
  • Goldman Sachs, TCMB’nin politika faizini 2022'nin 2. çeyreğinde 600 baz puan artırarak %14'ten %20'ye çıkarmasını beklediklerini açıkladı.
  • Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırıldı.
  • ABD Başkanı Biden, ABD’de benzin fiyatlarındaki ani yükselişin, birkaç ülke tarafından petrol rezervlerinin serbest bırakılmasıyla engellenebileceğini söyledi.
  • Japonya Başbakanı, ABD'nin talebine yanıt olarak petrol rezervinin serbest bırakılacağını doğruladı.
  • ABD Para Birimi Denetleme Ofisi, bankaların kripto para birimini içeren belirli faaliyetlerde bulunmadan önce yazılı izin almaları gerekeceğini bildirdi.
  • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, Merkez Bankası politikasına yönelik yönlendirmeyi azaltabileceklerini, daraltabileceklerini, Banka'nın kararlarını toplantıdan toplantıya oluşturma yönüne gideceği söylemine geri dönebileceklerini ifade etti.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen verilere göre Euro bölgesinde öncü hizmet PMI endeksi Kasım ayında 56.6 seviyesine çıktı. Bir önceki dönem veri 54.4 seviyesindeydi. İmalat PMI ise 58.6 seviyesine yükseldi. Bileşik PMI verisine bakıldığında ise yine bir önceki döneme göre yükseliş yaşandı ve 55.8 seviyesine çıktı. Veriler Euro varlıklarında bir miktar değer kazanımları yaşanmasına neden oldu. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar Almanya kanadından gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Ardından gözler ABD’ye dönecek. ABD kanadından gelecek olan önemli ekonomik veriler ile birlikte küresel bazda dolar endeksinde volatilite artacaktır. TSİ 16:30’da açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, GSYİH, Dayanıklı Mal Siparişleri paritede hareketliliği artıracaktır. Ardından akşam 22:00’da FOMC toplantı tutanakları incelenecek. Tutanaklarda varlık alım programı azaltım takvimi ile ilgili ayrıntılar incelenecek. Hafta başından itibaren EURUSD paritesi yaklaşık olarak yüzde 0.50 dolaylarında değer kaybı yaşamış durumda. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak 1.12652 – 1.13219 – 1.13762 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12098 – 1.11742 – 1.11148 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

USDTRY paritesi günbegün rekor seviyeleri kırarak yeni tarihi zirveler yaşamaya devam ediyor. Öyle ki parite dün gün içerisinde yüzde 18’e yakın yükseliş gösterdi ve 13.40’ın üzeri test edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ilgili açıklamaları ve faiz konusunda görüşleri takip edildi. Diğer yandan dün bu sert yükseliş ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu Ankara’da biraraya geldi. Görüşme ardından bu görüşme adına bir açıklama gerçekleşmedi. Ardından TCMB kurdaki bu hareketlenmelere karşılık açıklamalarda bulundu. Bu açıklamasında TCMB; döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlemlendiği, merkez bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı, kurların serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşularınca belirlendiği ifade edildi. Diğer yandan Türkiye’nin CDS’ine baktığımızda ise 483 baz puanlarda işlem gördüğü görüldü. Haftanın üçüncü işlem gününe 12.71 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı verisini izleyecek. Paritede 13.50 ve 13.75 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 12.63 – 12.23 – 11.46 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken piyasaların gündemi ABD kanadından gelecek olan ekonomik veriler ve gelişmelerde olacak. İlk olarak TSİ 16:30’da açıklanacak olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri izlenecek. Ardından gözler FED’e çevrilecek. TSİ 22:00’da açıklanacak olan FOMC tutanakları küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Tutanaklarda varlık alım programının azaltım takvimi ile ilgili ayrıntılı açıklamalar yakından incelenecek. Diğer yandan FED kanadında Jerome Powell’ın tekrar FED başkanlığına atanması piyasalarda varlık alımlarının daha hızlı bir şekilde azalabileceğine yönelik beklentileri artırdı ve bu beklentiler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturdu. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1846 seviyelerinde başlanlgıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve bu hareketlenmeler ile kritik 1800 dolar seviyesinin altında fiyatlamalar gerçekleşti. Yeni güne 1788 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800 – 1815 - 1826 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1782 – 1771 - 1760 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.