Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 27.844 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 217 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 5 zincir market piyasayı alt üst ediyor.
  • Erdoğan: Ben, oğul Bush ile iyi çalıştım, Sayın Obama ile iyi çalıştım, Sayın Trump ile iyi çalıştım ama Sayın Biden ile iyi başladık diyemem.
  • Erdoğan: (F-35) Türkiye olarak dürüst davranıyoruz, duruşumuz dürüsttür ama Amerika maalesef dürüst davranmadı, davranmıyor.
  • Erdoğan: Bize S-400 konusunu bahane edip F-35’leri vermemek, devletler arası ilişkilerde ne diplomasi ne münasebetler noktasında kimlik ortaya koymaktır.
  • Erdoğan: S-400'ü dayatmalarını kabul etmiyoruz, F-35'ler teslim edilmedi, ABD önce bunu halletmeli.
  • Reuters’te yer alan habere göre Türkiye’de 1 Ekim’den itibaren doğalgazda %15, elektrik fiyatlarında ise %8,15 arası zam bekleniyor.
  • JP Morgan: TCMB'nin politika gevşetmesi enflasyonda yukarı yönlü riskleri artırıyor.
  • Fitch: Büyük Türk bankalarının yeterli döviz likiditesi mevcut.
  • Çip krizi için ABD ulusal güvenlik yasasını uygulamayı planlıyor. ABD Ticaret Bakanı Raimondo, Biden yönetiminin yarı iletken tedarik zincirindeki firmaları çip stokları ve satışları konusunda bilgi vermeye zorlamak için Soğuk Savaş dönemi ulusal güvenlik yasasını yürürlüğe koymayı düşündüğünü kaydetti.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Açıklanan verilere göre bölgede IHS Markit imalat PMI endeksi Eylül ayında 61.4 seviyesinden 58.7 seviyesine iniş gerçekleştirdi. Hizmet PMI verisinde de 59 seviyesinden 56.3 seviyesine iniş olduğu gerçekleştirildi. Bileşik PMI verisine baktığımızda da yine düşüş olduğu ve 58.5 seviyesinde gerçekleştirdiği görüldü. Gelen veriler ile birlikte Euro bölgesinde ekonomik aktivitenin önemli derecede düşüş yaşadığı görüldü. Dolar kanadına baktığımızda ise Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı işsizlik maaşı başvuruları izlendi. Buna göre geçtiğimiz hafta Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları 16 bin arttı ve böylelikle 351 bin seviyesine ulaşıldı. Haftanın son işlem gününde piyasalar Almanya kanadından gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisini takip edecek. Veri 11:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite artacaktır. Hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17735 – 1.18509 – 1.19089 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16674 – 1.16128 – 1.15692 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan TCMB para politikası kurulu toplantısı gerçekleşti ve toplantı sonrasında merkez bankası politika faizin 100 baz puanlık indirim yaptığını ve faizi yüzde 18’e çektiğini açıkladı. Bilindiği gibi Eylül ayında enflasyonda yükselişler devam etmiş ve politika faizini aşmıştı. Diğer yandan TCMB söylem değişikliğine gitmiş ve odağını çekirdek enflasyona çevirdiğini belirtmişti. Karar metni incelendiğinde de metinden ‘kararlı sıkı duruş’ ifadesinin çıkarıldığı ve sıkı duruş yönünde taahhütler veren ifadelerinde metinde yer almadığı görüldü. Karar ardından USDTRY paritesinde sert yukarı yönlü hareketlenmeler görüldü ve 8.80 seviyeleri ile tüm zamanların zirvesi fiyatlandı. Ek olarak Türkiye’nin CDS’sine baktığımızda da yükselişler yaşandığı görüldü. Haftanın son işlem gününe başlarken yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni verileri takip edilecek ve veriler 10:00’da açıklanacak. 17:00’da ise ABD kanadında Yeni Konut Satışları ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.80084 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. 8.85 ve 8.90 seviyeleri ise psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.72679 – 8.61683 – 8.55233 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1753 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde ilk günlerde bir miktar toparlanma hareketleri yaşanmıştı. Ardından haftanın ortasında FED toplantısı gerçekleşti ve karar metni ve Powell’ın açıklamalarında FED’in varlık alım programında azaltım konusunda şahinvari açıklamalar yapıldığı görüldü. Bu açıklamalar altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturdu ve altında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan dün ABD kanadından gelen İşsizlik Maaşı Başvuruları verisi izlendi ve geçtiğimiz hafta ABD’de başvuruların 16 bin artış yaşadığı görüldü. Haftanın son işlem gününe başlarken piyasalar TSİ 17:00’da konuşma yapması beklenen FED Başkanı Powell’ı takip edecek. Ek olarak aynı saatte yine ABD’den gelecek olan Yeni Konut Satışları verisi dolar endeksinde volatilitenin artmasına sebep olabilecek ekonomik verilerden biri olacak. Takip edilen bir diğer konu ise Çin kanadında ki Evergrande olayı. Çin kanadında emlak devi olan Evergrende’nin bir borç krizi içerisinde olması küresel bazda da tedirginliği bir miktar artırıyor. Bu konudaki gelişmeler yakından izleniyor. XAUUSD grafiğini haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1765.06 – 1776.52 – 1787.35 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1745.94 – 1737.66 – 1730.33 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.