Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.857 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 232 kişi olarak açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MKYK Toplantısı'na başkanlık edecek.
 • ABD Başkanı Biden, ABD Gıda ve İlaç Dairesinin Pfizer-Biontech covid-19 aşısının kullanımına tam onay verdiğini anımsatarak, özel şirketleri çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmeye davet etti.
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.
 • Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva: SDR tahsisi, küresel ekonomik sisteme ilave likidite sağlayacak, ülkelerin döviz rezervlerini artıracak ve daha pahalı iç veya dış borçlara olan bağımlılıklarını azaltacak.
 • ABD’de 2. el konut satışları stoklardaki artışın etkisiyle ikinci ayda da yükselişini sürdürdü.
 • ABD'nin sermaye piyasaları gözetim, denetim kurumu SEC, yatırımcıların risklere ilişkin farkındalıklarını artırmak üzere New York'ta halka açılacak Çin şirketleri için yeni bildirim zorunlulukları yayınlamaya başladı.
 • ABD'de Temsilciler Meclisi, Biden'ın ekonomik ajandasının yasalaştırılması yönünde ilerlemeye ilişkin oylamayı erteledi.

Ne Olacak?

 • Yurtdışı gelişmelerde Almanya'da GSYİH verisi takip edilirken, ABD'de Konut Satışları ve Ham Petrol stokları verisi takip edilecek.
 • İngiltere başkanlığında Afganistan konulu G7 Zirvesi yapılacak.
 • Jackson Hole Toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen veriler ile birlikte Euro bölgesinde imalat ve hizmet PMI endekslerinin Ağustos ayında da güçlü seyrini sürdürdüğü görüldü. Hizmet PMI 59.7 seviyesinde gerçekleşirken, İmalat PMI ise 61.5 seviyesinde gerçekleşti. Her ne kadar Temmuz ayına göre bir miktar gerilemeler yaşansa da, Euro bölgesinde aşılanma hızının sürmesi ve iş aktivitesinin devam etmesi PMI verilerinin güçlü duruşunu korumada etkili oldu. Diğer yandan ABD kanadından gelen Mevcut Ev Satışları verisi izlendi. Açıklamaya göre ABD’de Temmuz ayında önceki aya kıyasla satışlar yüzde 2 arttı ve 5.99 milyona ulaştı. Böylelikle satışların yükselişi 2. Aya da taşınmış oldu. Haftanın ikinci işlem gününde gözler Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’dan gelecek olan GSYİH verisinde olacak. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Diğer yandan Cuma günü başlayacak olan Jackson Hole toplantısı merakla bekleniyor. Cuma günü FED Başkanı Jerome Powell’ın gerçekleştireceği konuşma da varlık alım programı hakkında yapılabilecek olası açıklamalar küresel bazda volatiliteyi oldukça artırabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17657 – 1.18057 – 1.18508 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17061 – 1.66619 – 1.16085 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yeni haftada yurtiçinden gelen tüketici güveni verisini takip etti. TÜİK ve TCMB’nin ortak yürüttüğü çalışma ile yapılan açıklamada Ağustos’ta Türkiye’de tüketici güven endeksinin 78.2 olarak gerçekleştiği belirtildi. Söz konusu veri Temmuz’da 79.5 idi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.49 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde haftanın ilk işlem gününde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Dolar endeksinde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmeler bu düşüşleri destekledi diyebiliriz. Diğer yandan ABD kanadından gelen imalat PMI verileri izlendi ve gelen veriye göre ABD’de Ağustos ayında imalat PMI’in 61.2 ile son 4 ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Yeni günde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. ABD kanadında ise 17:00’da açıklanacak olan Yeni Konut Satışları dolar endeksindeki volatiliteyi artırabilir. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50043 – 8.56946 – 8.65924 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.30557 – 8.23429 – 8.15638 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1780 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz haftalarda yukarı yönlü hareketlenmeler ile yaklaşık olarak son 9 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren dolar endeksinde ki geri çekilme yeni haftada da devam etti. Bu geri çekilmeler altında ki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Diğer yandan yeni haftada gözler ABD’de ki Wvoming eyaletinde olacak. Her yıl dünyanın en önemli finans yetkililerinin ve merkez bankacılarının katıldığı Jackson Hole sempozyumunda yapılacak olası açıklamalar yakından izlenecek. Cuma günü başlayacak olan sempozyumda FED Başkanı Jerome Powell bir konuşma gerçekleştirecek. Bu konuşmada varlık alım programı hakkında yapılabilecek olası açıklamalar küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Diğer yandan ABD’den gelen imalat PMI Ağustos ayında yaklaşık olarak son 4 ayın en düşük seviyelerini gördü ve 61.2 olarak gerçekleşti. Haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlenmeler ile 1800 seviyesinin üzerini gören XAUUSD grafiğini haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak 1810.66 – 1820.39 – 1830.24 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1795.48 – 1785.29 – 1770.19 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.