GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.809 artarak 5.387.545’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 550 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 65 kişi artarak 49.358’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.248.862.
  • Sağlık Bakanı Koca: Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Yoğunluklu olarak İstanbul'da görüldü. 134 vakanın 82’si İstanbul’da, Düzce’de 18, Van’da 8, Ankara’da 4, İzmir’de 3, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde.
  • Koca, Delta varyantında iki doz aşının daha etkili olduğunun bilindiğini, gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebileceklerini bildirdi.
  • TCMB’nin swap görüşmesi gerçekleştirdiği ülkeler arasında İngiltere, Malezya ve bazı Asya ülkeleri olduğu belirtildi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun arz darboğazlarını,  sıkıntılarının hafilemeye başlaması ile birlikte yıl sonuna kadar cari yüksek seviyelerden geri gelmesi gerektiğini söyledi.
  • Dallas Fed Başkanı Kaplan: Varlık alımını azaltmanın erken başlayacağını öngörüyorum.
  • St Louis Fed Başkanı James Bullard'ın ardından Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ilk faiz artırımı için 2022 yılının son çeyreğini  işaret etti. Bostic, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlama  zamanının da yakında geleceğini savundu
  • CDC Başkanı: ABD'deki Covid – 19 vakalarının %20'sinde delta varyantı görüldü.
  • ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerden oluşan Paris Kulübü, Arjantin hükümetinin IMF ile Mart sonuna kadar anlaşma yapmak konusunda uzlaştığını duyurdu.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Son günlerde aşılamanın etkisi ile Euro bölgesinde karantina önlemleri kademeli olarak gevşetiliyor. Bu gevşetilmenin de etkisiyle Euro bölgesinde bileşik PMI verisi 57.1 seviyesinden 59.2 seviyesine çıktı. Gelen bu veri ile birlikte böylelikle son 15 yılın zirvesi görülmüş oldu. Hizmet PMI verisi de 55.2 seviyesinden 58 seviyesine yükselirken, İmalat PMI verisi ise 63.1 olarak gerçekleşti. ABD kanadına baktığımızda da Euro bölgesinde olduğu gibi PMI verilerinin yükseliş gerçekleştirdiği görüldü. Buna göre ABD’de imalat PMI endeksi Haziran ayında 62.6 olarak gerçekleşti. Bunlar dışında Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman’ın açıklamaları küresel bazda volatiliteyi artırdı. Bowman; yukarı yönlü fiyat baskısının tedarik sıkıntılarının çözülmesi ile birlikte azalacağını ama bunun biraz zaman alabileceğini belirtti. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar TSİ 11:00’da Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisini takip edecek. Yine aynı saatte Avrupa Merkez Bankası’nın sunacağı aylık rapor izlenecek. Hafta içerisinde toparlanma hareketleri sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20006 – 1.21008 – 1.21933 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18943 – 1.18321 – 1.17633 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.72 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 8.60 seviyesinin altına sarkmalar yaşanan paritede piyasalar yurtiçinden gelen haber akışlarını takip etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, swap için görüşülen ülkeler arasında İngiltere, Malezya ve birkaç Asya ülkelerinin olduğunu belirtti. Ek olarak gelen haber akışlarına göre görüşmelerin hız kazandığı ve ilk anlaşmanın Azerbaycan ile yapılabileceği belirtildi. TCMB Kavcıoğlu bankacılar ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve görüşme sonrasında; dört merkez bankası ile görüştüklerini, ikisi ile çok iyi noktalara gelindiği ve rezervlerin güçlendirilmesi hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını belirtti. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL kanadında volatilitenin artmasına neden olabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.70184 – 8.75084 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.61429 – 8.55054 – 8.50161 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta FED sonrasında sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, içerisinde bulunduğumuz haftaya 1764 seviyelerinde başlangıç yapmıştı. Hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştiren altın fiyatlarında piyasalar Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman’ın açıklamaları takip edildi. Bowman; ABD’de ekonominin yeniden açılmasından kaynaklanan tedarik zinciri dengesizliklerinin giderildiğinde yukarı yönlü fiyat baskısının da azalacağını belirtti. Geçtiğimiz hafta Fed gerçekleştirdiği toplantı da faiz artışı beklentilerini öne çekmiş ve enflasyon risklerine dair endişeleri de artırmıştı. Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Yellen’da bazı açıklamalarda bulundu. Yellen; mevcut enflasyon trendlerinin geçici olduğunu, yıl sonu enflasyonu yüzde 5 altında beklediğini belirtti. Yeni günde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. GSYİH, İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Ve Dayanıklı Mal Siparişleri verileri küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.29 – 1815.68 – 1825.61 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1765.18 – 1750.50 – 1735.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.