GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.839 artarak 5.186.487’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 710 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 197 kişi artarak 46.268’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.024.313.
  • Sağlık Bakanı Koca: 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz BionTech ve 50 milyon doz Sputnik aşıları için anlaşmamız var. 270 milyon doz nüfusumuzun 3 katından fazla aşı. Bu güce güvenin.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kıbrıs Türkü'nün Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları üzerinde var olan haklarının yenilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.
  • Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Türkiye'den 24 adet SİHA satın alacaklarını açıkladı.
  • ABD istihbaratının bir raporunda Covid – 19) yayılmasından hemen önce, Çin'deki Vuhan Laboratuvarı'nda çalışan 3 araştırmacının virüs belirtileriyle hastaneye başvurduğunu iddia ettiği belirtildi. WSJ gazetesinin ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı özel haberi, Covid-19 salgınının ilk kaynağının Vuhan'daki laboratuvar olabileceğine ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdi.
  • Biden yönetimi altyapı paketinin maliyetini 1,7 trilyon dolara düşürme teklif etti
  • Fed/Harker: Fed tahvil alım programının azaltılması tartışması hakkında konuşmaya başlamalı.
  • Fed/Daly: Enflasyon baskıları 2022'de azalacak.
  • İngiltere'de İşçi Partisi milletvekilleri, hükümete ABD Başkanı Biden'ın küresel kurumsal vergi planını desteklemesi gerektiği yönünde mektup gönderdi.
  • Almanya Sağlık Bakanı Spahn, Türkiye’de iki doz BioNTech aşısı yaptırmış olanların yakında Almanya’ya turistik ziyarette bulunabileceğini söyledi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesinin performansına baktığımızda haftayı yüzde 0.30 seviyelerinde yukarı kapadığı görülüyor. Yeni haftaya 1.2180 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmalarını takip etti. Lagarde; Kovid19 salgını öncesindeki Gayri Safi Yurt İçi Hasıla seviyesine önümüzdeki yıl çıkılacağına inandığını, AMB olarak 2021 yılında enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu düşündüğünü belirtti.  Diğer yandan geçtiğimiz hafta ABD kanadında repo ihalesinde ayda 120 milyar dolar varlık alımı yapan FED, bunun aksine geçtiğimiz hafta ters repo yapmış ve piyasadan 351.1 milyar dolar çekmişti. Yapılan hareket ile dolar endeksinde fiyatlanmalar hız kazanmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Avrupa Liderler Zirvesi’ni takip edecek. Zirve 13.00’da başlayacak. Zirve sonrasında yapılabilecek açıklamalar piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21884 – 1.22097 – 1.22397 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21511 – 1.21244 – 1.20920 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftaya 8.44 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesi hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve parite geçtiğimiz hafta 8.30 seviyelerini test etmişti. Bu seviyelerden itibaren bir miktar toparlama hareketleri sergileyen USDTRY paritesi böylelikle geçtiğimiz haftayı 8.40 seviyelerinde kapattı. Piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurtiçinden gelen ve TÜİK’in açıkladığı Tüketici Güveni Endeksi verisini takip etti. Açıklamaya göre Mayıs ayında Tüketici Güveni Endeksi 77.3 seviyesinde gerçekleşti. Gelen veri ile birlikte endeks 2019 Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeleri görmüş oldu. Diğer yandan geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ABD tahvil ihalelerinden gelen sinyaller piyasaların bir miktar pozitif bir atmosfere girmesine vesile oldu. Geçtiğimiz hafta ABD Hazinesi’nin düzenlediği 10 yıllık tahvil ihalesinde beklentinin altında talepler gelmesi, Fed’in enflasyon yükselişinin geçici olacağını düşündüğü görüşüne destek verdi. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Yabancı Turist Girişi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.43353 – 8.50683 – 8.57945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.30084 – 8.22460 – 8.15615 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Büyük resimden baktığımızda Nisan ayından itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, geçtiğimiz hafta da bu hareketlenmelerine devam etti. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile haftayı yüzde 2’nin üzerinde değer kazanımı ile kapatan altın fiyatları, yeni haftaya 1881 seviyelerinde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta ABD tahvil ihalesinde enflasyon korumalı 10 yıllık tahvil ihalesine taleplerin beklentilerin altında kalması, Fed’in enflasyon yükselişinin geçici olacağı düşüncesine destek vermişti. ABD tahvil ihalesi ile birlikte küresel piyasalardaki risk algısı olumlu desteklenmişti. Diğer yandan geçtiğimiz hafta FED tutanakları takip edilmiş ve tutanaklarda bazı politika yapıcılarının varlık alımı azaltımını tartışmaya açık olduklarını belirtmesi dikkat çekmişti. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1890.53 – 1900.26 – 1910.00 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1870.09 – 1860.96 – 1851.42 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.