GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.107 artarak 2.655.633’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 633 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 75 kişi artarak 28.213’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.534.996.
  • TCMB, TL Zorunlu Karşılıklarda her vadede 200 baz puan artışa gitti.
  • TL yükümlülükleri için Zorunlu Karşılıklar, vadesiz, ihbarlı 1 aya ve 3 aya kadar vadelide %8 oldu.
  • TL yükümlülükleri için Zorunlu Karşılıklar 6 aya kadar vadelide %6 oldu.
  • TL yükümlülükleri için Zorunlu Karşılıklar1 yıla kadar vadelide %4 oldu.
  • TL yükümlülükleri için Zorunlu Karşılıklar 1 yıl ve daha uzun vadelide %4 oldu.
  • Pentagon Sözcüsü John Kirby düzenlediği basın brifinginde Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımı nedeniyle F-35 uçaklarının ortak üretimi ve satışı programından çıkartıldığını hatırlattı ve bu durumun hala geçerliliğini koruduğunu belirtti.
  • Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in Yarıyıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin ABD Senatosu'ndaki sunum metninde, ABD ekonomisi bu yılın sonlarında daha normal ve iyileşmiş bir faaliyete dönüş beklentilerini aktarmasına rağmen, merkez bankasının salgından zarar gören ABD ekonomisine verdiği desteği geri çekmeye yakın olmadığının belirtti
  • Powell, "Ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerimizden çok uzağız ve önemli bir ilerleme kaydedilmesi için biraz zaman geçmesi olası. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukları küçümsememeliyiz, ancak gelişmeler yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ediyor.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Euro bölgesinde tüketici fiyat endeksi Ocak ayında yıllık bazda beklentilere paralel olarak yüzde 0.9 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise yine Ocak ayında tüketici fiyat endeksi yine beklentilere paralel olarak yüzde 0.2 olarak gerçekleşti. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat pandemi sebebiyle kısıtlamaların gerçekleşmesi ve Euro’nun güçlü duruşu merkez bankasının bu hedefe ulaşmasını zorlaştırıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan GSYİH verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Amerika kanadına baktığımızda ise TSİ 18:00’da açıklanacak olan Yeni Konut Satışları ekonomik verisi dolar endeksinde hareketliliği artırabilir. Haftaya 1.2115 seviyelerinde başlayan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve Şubat ayının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar yaşadı. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21894 – 1.22696 – 1.23424 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21145 – 1.20770 – 1.20318 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 6.95 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesinde içerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Küresel bazda incelediğimizde Amerika kanadında hazine tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenmelerin küresel risk iştahında azalmalar yaşatmasına neden olduğu görülüyor. Tahvil faizlerindeki güçlü duruş ile birlikte riskli varlıklara olan talep bir miktar azalıyor. Bu de gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu gelişme de parite de yukarı yönlü hareketlenmeleri tetikliyor. 7.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamalarına devam eden USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Yeni Konut Satışları verisi takip edilecek. Veri TSİ 18:00’da açıklanacak ve dolar endeksinde volatiliteyi tetikleyecektir. Yurtiçinde ise TL kanadını sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.14048 – 7.20769 – 7.30079 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.00640 – 6.90551 – 6.81155 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1781 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 1800 dolar üzerinde fiyatlamalar gördü. ABD kanadında mali teşvik pkaeti beklentileri artarken, bu beklentiler altını destekliyor. Diğer yandan yine ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler küresel risk iştahını azaltıyor. Azalan risk iştahı ile birlikte altının faiz getirisinin de olmaması değerli metallere olan cazibeyi bir miktar azaltıyor. Bu konu da dengelenme yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Kongresi’nde yaptığı sunumu takip etti. Bu sunumunda Powell; istihdam ve enflasyon hedeflerinin yakalanmasının biraz zaman alacağını, Fed’in faiz oranlarını tam istihdam ve enflasyon hedefi yakalanana kadar sıfıra yakın tutacağını belirtti. Genel olarak Jerome Powell konuşmasında Fed’in para politikasında atacağı bir sonraki adımın ne olacağı konusunda pek ipucu vermedi.Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1826.03 – 1850.91 – 1875.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1800.02 – 1783.95 – 1760.96 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.