Ne Oldu?

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük.
  • Erdoğan: Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2.000 TL’yi aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz.
  • Erdoğan: (İsveç) Ülkemizin büyükelçiliği önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya üyelik başvuruları konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık bekleyemeyecekleri açıktır.
  • ABD Dışişleri Sözcüsü İsveç'te olan olayın art niyetle, Atlantik ötesinde Avrupa'daki müttefiklerimiz arasındaki birliği zayıflatmak için yapılmış olabileceğinin de farkındayız.
  • ECB Christine Lagarde, ECB’nin enflasyonu hedefine döndürmek için gereken her şeyi yapacağını belirterek, önümüzdeki toplantılarda yeni önemli faiz artırımlarına işaret etti.
  • Ford Almanya’da 3.200 çalışanın işten çıkarılacağı belirtildi.

Ne Olacak?

  • Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’de Öncü PMI verileri açıklanacak.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 25 – 26 Ocak'ta Brüksel'de temaslarda bulunacak.

 

EUR/USD

EURUSD volatil seyir izleniyor. Dün Euro Bölgesi'nde takip edilen tüketici güveni endeksi -22,2'den -20,9'a yükselse de beklentilerin altında kaldı. Diğer yandan ECB yetkililerinin faiz artırıma dair şahin mesajları resesyon endişelerini ayakta tutarken Euro'ya olan talebi artırıyor. Bugün Euro Bölgesi ve ABD öncü PMI verileri takip edilecek. PMI verilerinin geçen aya göre artış göstermesi bekleniyor. Eşik değer olan 50'nin üzerinde gelecek veriler ekonomik aktivitenin olumlu seyrettiği mesajını verecekken Fed'in faiz artırımlarına agresif olabileceği endişelerine neden olabilir. Piyasalar Fed'in 1 Şubat'ta 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakıyor.

Destekler: 1.0851 - 1.0805 - 1.0774

Dirençler: 1.0902 - 1.0949 - 1.0995

 

USD/TRY

Dolar/TL dar bantta fiyatlanıyor. Dün yurt içinde tüketici güveni endeksi verisi takip edildi. Buna göre tüketici güveni geçen ayki 75,6'dan 79,1'e yükseldi ve son 16 ayın en yüksek seviyesini gördü. ABD'de ise dün veri gündemi sakindi. Bilanço sezonu devam edenken konsensüs beklentilerin üzerinde açıklanan finansallar yatırımcıların resesyon endişelerini dindirirken küresel risk iştahı yükseliyor. Fed yetkililerinin güvercin ifadeleriyle piyasalar önümüzdeki iki FOMC toplantısında 25'er baz puanlık faiz artırımını fiyatlıyor. Bugün ABD'de öncü PMI verileri küresel risk iştahı ve dolar endeksi üzerinde belirleyici olabilir.

Destekler: 18.77 - 18.74 - 18.70

Dirençler: 18.82 - 18.86 - 18.90

 

XAU/USD

Ons altında pozitif momentum korunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde merkez bankasının altın rezervlerini artırdığına ilişkin haberleri takip ettiğimiz Çin’de bu hafta piyasalar tatil. ABD’de ise Fed yetkililerinin güvercin söylemleri resesyon endişelerini azaltırken küresel risk iştahını destekliyor. Tiskli varlıklara girişler takip edilirken ons altın da yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Bugün açıklanacak ABD ve Euro Bölgesi PMI verilerinin risk iştahı ve ons altın fiyatlamaları üzerinde belirleyici olması beklenebilir.

Destekler: 1920 - 1908 - 1894

Dirençler: 1936 - 1949 - 1964

 

BRENT

Brent petrol yatay seyretmeye devam ediyor. Hafta boyun Çin piyasaları Yeni Yıl tatili nedeniyle kapalı olacakken tatilde seyahatlern artması petrol talebini güçlendirebilir. ABD’de ise piyasalarda Fed iyimserliğinin korunmasıyle küresel risk iştahı destekleniyor. Piyasalar 1 Şubat’ta Fed’in 25 baz puanlık artırımına kesin gözüyle bakıyor. Bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde öncü PMI verileri takip edilecek. PMI verilerinin eşik değer olan 50’nin biraz altında gerçekleşmesi bekleniyor. PMI verilerinin beklentiyi aşması durumunda küresel risk iştahı ve petrol görünümü desteklenebilir.

Destekler: 87.03 - 85.38 - 83.67

Dirençler: 88.27 - 89.89 - 91.91

 

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri haftanın ilk işlem gününü artıda tamamladı. Dow Jones %0,8, S&P500 %1,2 ve Nasdaq %2 değer kazandı. Bu sabah ABD vadeliler yatay seyrediyor. Asya piyasaları ise Çin'in kapalı olduğu günü pozitif tamamlamaya hazırlanıyor.