GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Yeni Teşvik Paketi Teklifi

Amerika kanadında Cumhuriyetçii senatörler 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifini ABD Senatosu’na sundu. Yapılan açıklamada; yeni teşvik paketi teklifinin odağında çocuklar, istihdam ve sağlık hizmetlerinin olduğu, ABD’nin karşı karşıya olduğu 2 ayrı krizi aşacak özel amaçlı bir taslak hazırlandığı belirtildi. Senatoya sunulan yeni teşvik paketinin büyüklüğü 1 trilyon dolar. Teşvik paketinin yasalaşması halinde Amerikan vatandaşlarına 1200 dolarlık doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen IFO iş güveni endeksini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Temmuz ayında IFO iş ortamı endeksi 90.5 seviyesine yükseldi. Haziran ayında söz konusu veri 86.3 seviyesindeydi. Diğer yandan doların küresel bazda zayıf performansı devam ediyor diyebiliriz. Dolar, önemli paralar karşısında son 10 yılın en kötü Temmuz ayı performanslarından birini yaşıyor. Çin ile Amerika arasında gerilimlerin tırmanması, koronavirüs pandemisinde istenilen kontrolün halen sağlanamaması, Kasım ayında ABD başkanlık seçimlerine yönelik belirsizlikler doların zayıf performansının sebepleri arasında gösterilebilir. Bununla birlikte hafta içerisinde Fed’in gerçekleştireceği toplantı piyasaların radarında olacak. Ek olarak haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi euro varlıklarında hareketliliği artırabilir. Tüm bu gelişmeler ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 2 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanıyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17771 – 1.18288 – 1.19008 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16837 – 1.16259 – 1.15617 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Temmuz ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verisini açıkladı. Rapora göre Türkiye’de Temmuz ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya kıyasla 8.1 puan arttı ve böylelikle 100.7 seviyesine yükseldi. Diğer yandan piyasalar haftanın ilk işlem gününde Amerika’dan gelen ekonomik verileri takip etti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ülkede dayanıklı mal siparişleri salgının başladığı Haziran ayında %7.3 artış gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin %6.9 oranında artış gösterebileceği yönündeydi. Uzun süredir dar bir bantta hareketler sergileyen USDTRY paritesi dün akşam saatlerinde yukarı yönlü sert yükseldi ve 6.98 seviyelerini gördü. Ardından tekrar 6.88 seviyelerine geri dönüş yaşandı. Piyasalar hafta içerisinde veri yoğun günler geçirecek. Fed faiz kararı, ABD büyüme verileri haftanın dikkat çeken haber akışları olacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 6.90119 – 6.92475 – 6.98612 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.86810 – 6.83271 – 6.81166 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Amerika ile Çin arasında konsolosluk gerilimleri artarken, karşılıklı misillemeler diplomatik krizler yaşanmasına neden oluyor. ABD hükümetinin Çin’i Pazartesi günü Houston’daki misyonunu terk etmeye zorlaması ardından; Çin’de ABD’den ülkenin güneybatısındaki Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatmasını istemişti. Bunlarla birlikte gerilim ABD’li federal ajanlar ve güvenlik güçlerinin Houston’daki Çin konsolosluğuna baskın yapması ile birlikte boyut atladı. Bu adım ardından Çin; yasal ve gerekli cevabın verileceğini belirtti. Artan gerginlikler; doların küresel bazda zayıf performansı; koronavirüs pandemisinin istenilen kontrol altına alınamaması ve Fed’in güvercin duruşuna devam edebileceği beklentileri altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketler ile birlikte altın tarihi rekor seviyelere yükseldi. Bu hareketlerin ardından hafta içerisinde Amerika’dan büyüme ve Fed’in toplantısı haber akışları takip edilecek. Bu sebeple altındaki volatilite hafta içerisinde de devam edecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1950.51 – 1964.04 – 1981.19 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1928.73 – 1914.61 – 1898.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan jeopolitik gelişmeler yakından takip ediliyor. ABD ile Çin arasında konsolosluk kapatma gelişmeleri gerginlikleri oldukça artırıyor. Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınamadığı şu ortamda bu gerginliklerin yaşanması, küresel ekonomik toparlanmanın istenilen kısa sürede gerçekleşemeyebileceği endişelerini oluşturdu. Bu endişeler ise küresel petrol taleplerinde dengenin bozulabileceği beklentilerini artırdı. Bu sebeple yaşanan jeopolitik gelişmeler petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ham petrol stokları verisini yakından takip ediyor. Yarın ABD’den gelecek olan ham petrol stokları verisi küresel bazda petrol fiyatları üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Brent petrol grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.83 – 44.24 – 44.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.81 – 42.38 – 41.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde ise 41.90 – 42.06 – 42.29 seviyeleri direnç noktaları olarak; 41.38 – 40.93 – 40.51 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Yeni haftaya 1.85 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izlendi. Küresel bazda jeopolitik gelişmelerin son günlerde oldukça artması fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Küresel ekonomik toparlanmanın istenilen zamanlarda olamayabileceği endişeleri emtia taleplerinde dengenin bozulabileceği endişelerini de beraberinde getirdi. Bu endişeler ise fiyatlarda istenilen toparlanmanın yaşanmasına müsaade etmiyor. Diğer yandan piyasalar Amerika’dan gelen doğal gaz stoklarını yakından takip ediyor. Perşembe günü bölgeden gelecek olan veri fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.808 – 1.872 – 1.921 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.751 – 1.708 – 1.609 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.