Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 24.856 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 193 kişi olduğu açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız.
 • Erdoğan: Kurdaki yükselişe bağlı fiyat artışı yatırım, üretim ve istihdamı doğrudan etkilemez. Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar.
 • Erdoğan: Yüksek faiz – düşük kur kısır döngüsü yerine yatırım, üretim, istihdam, ihracat odaklı ekonomi politikamızla ülkemiz için en doğru olanı yapmakta kararlıyız.
 • ABD Başkanı Joe Biden, Fed Başkanlığı için Jerome Powell'ı aday gösterecek. Fed Başkan Yardımcılığı için ise Brainard aday gösterilecek.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen enflasyonun 2022’nin ikinci yarısında düşmesini bekliyor.
 • Uluslararası Finans Enstitüsü, tedarik zinciri darboğazları ile yüksek enerji fiyatlarının direnç gösterebileceğini, bunun da 2022'de daha yüksek enflasyona yol açabileceğini belirtti.
 • Fed Başkanı Powell: Elimizdeki araçları bir taraftan yükselen enflasyonu engellemek diğer taraftan istihdamı arttırmak için kullanacağız.
 • Atlanta Fed Başkanı: Varlık alımlarının daha hızlı azaltılması erken faiz artırımı için seçenek verecek.
 • Goldman Sachs, Fed'den 2022 yılında iki faiz artırımı bekliyor.
 • Beyaz Saray Covid – 19 müdahale koordinatörü Zients, ABD'nin Covid – 19'un yayılmasını engellemek için bir kilitlenme yönünde ilerlemediğini bildirdi.
 • Biden, ülkenin stratejik rezervlerinden 35 milyon varilden fazla petrol satmayı değerlendiriyor.

EURUSD

Avrupa kanadında son haftalarda artan koronavirüs vakaları ile birlikte tekrar kısmi kapanma konusu konuşuluyor. Kapanmaların tekrar gerçekleşebilme ihtimali ise Euro varlıkları üzerinde baskılar oluşmasına neden oluyor. Diğer yandan piyasalar Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Francois Vileroy de Galhau’nun açıklamalarını takip etti. Galhau; Pandemi Acil Varlık Alım Programının (PEPP) Mart ayında sonlandırma konusunda ciddi olduklarını vurguladı. Haftanın ikinci işlem gününe başlarken piyasalar ilk olarak 11:30’da Almanya’dan gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Ardından 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12652 – 1.13219 – 1.13831 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12098 – 1.11742 – 1.11148 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayı toplantısında piyasaların beklentilere paralel olarak 100 baz puanlık faiz indirim kararı almış ve bu karardan itibaren USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazanmış ve yeni rekorlar kırılmıştı. Yeni haftada da bu hareketlenmeler devam etti ve parite haftanın ikinci işlem gününde yeni rekorlar kaydetti. Bu hareketlenmeler ile birlikte yeni günde 11.73 seviyelerini gören paritede piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasındaki açıklamalarını takip etti. Bu açıklamasında Erdoğan; kur ve faiz oyununu gördüklerini, güçlü bir duruş sergilendiğini ve Allah’ın yardımı ve milletin desteği ile bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkılacağını belirtti. Yeni günde USDTRY paritesini teknik olarak incelemeye çalışırsak tarihi rekor seviyelerin yakınlarında fiyatlanan paritede 11.80 ve 12.00 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 11.30 – 11.11 – 10.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında son günlerde gündem FED kanadındaki ‘yeni başkan’ konusu. ABD Başkanı Joe Biden, Fed Başkanlığına aday olarak ikinci dönem içinde mevcut Başkan Jerome Powell’ı gösterdi. Powell’ın tekrar FED Başkanlığına atanması ile birlikte varlık alımlarının daha hızlı bir şekilde azaltılabileceğine yönelik beklentiler gün yüzüne çıktı ve bu beklentiler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturdu. Bu baskılar ile birlikte altın 1800 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftaya 1846 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar yeni günde 17:45’te ABD kanadından gelecek olan PMI verilerini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820 – 1850 – 1875 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800 – 1782 – 1758 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.