Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 28.168 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 242 kişi olarak açıklandı.
 • Bilim Kurulu: Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık üniversiteler dahil okulların en son kapanan değil, asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız.
 • Fed, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini %0-0,25 arasında sabit tuttu.
 • Fed’in karar metninde, ekonomideki ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi.
 • Fed: Varlık alımlarında azaltım yakın zamanda gerekli olabilir.
 • Fed: Enflasyon geçici faktörlerin etkisi ile yükseldi. Covid vakalarında artış ekonomide toparlanmayı yavaşlattı.
 • Fed Başkanı Powell, teşviklerin geri çekilmesi sürecinin 2022 ortasında son bulmasının uygun olabileceğini söyledi.
 • Fed, bireysel karşı taraf ters repo limitini 80 milyar dolardan 120 milyar dolara çıkardı.
 • Powell: Tahvil alımının azaltılması kararı gelecek toplantıda alınabilir.
 • Powell: Uzun vadeli enflasyon beklentilerimiz %2 hedefi ile uyumlu.
 • Powell: Eğer sürekli yüksek enflasyon bir endişe haline gelir ise Fed buna kesinlikle yanıt verir.
 • Powell: Varlık alımlarında azaltım başladığında faiz artırımı testinin tatmin edici olmasından hala oldukça uzakta olacağız.
 • Evergrande Group'un  ikinci büyük ortağı olan Chinese Estates Holdings şu ana kadar 32 milyon dolar tutarında Evergrande hissesi sattığını ve elindeki tüm hisseleri satmayı planladığını bildirdi.

EURUSD

Piyasalar ABD kanadında FED toplantısını takip etti. FED beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi ve böylelikle politika faizini yüzde 0-0.25 oranı arasında sabit tuttu. Karar metni incelendiğinde ise ekonomide ilerlemenin devam etmesi halinde varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme gelebileceği belirtildi. Karar ardından FED Başkanı Powell bir basın toplantısı düzenledi. Bu konuşmasında Powell; teşviklerin geri çekilme sürecinin 2022 ortalarında son bulmasının uygun olabileceğini belirtti. Yeni günde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. 10:30’da Almanya’dan 11:00’da ise Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri Euro bölgesinde ekonomi hakkında ipuçları verecek. 15:30’da ise ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi dolar endeksinde hareketlenmelerin yaşanmasına neden olacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17735 – 1.18509 – 1.19089 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16674 – 1.16128 – 1.15692 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken TL kanadında haftanın en önemli günü bizleri bekliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün biraraya gelecek ve 14:00’da banka faiz oranı kararını açıklayacak. Geçtiğimiz haftalarda TCMB enflasyonda söylem değişikliğine gitmiş ve bu söylem değişikliğinden sonra bu toplantı daha da merak edilmişti. Söylem değişikliği sonrasında ‘faiz indirim döngüsü başlar mı?’ soruları yavaş yavaş oluşmaya başladı. Fakat genel beklentiye baktığımızda piyasalarda bu toplantı sonrasında faiz oranlarında bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Faiz oranlarında bir değişiklik beklenmese de karar metni itina ile incelenecek. Karar metninde önümüzdeki günler için ipuçları aranacak. TCMB’nin son toplantısı sonrasında yurtiçinden gelen enflasyon verisi politika faizini aşmış ve yüzde 19.25 artış göstermişti. Bu sebeple yeni günde USDTRY paritesinde volatilite oldukça artacaktır. Diğer yandan FED dün gece toplantısı sonrasında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve genel olarak bakıldığında teşviklerin geri çekilmesi yönünde sinyaller verildi. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.72800 ve 8.79762 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.55154 – 8.41525 – 8.27518 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında haftanın en önemi gelişmelerinden biri dün yaşandı ve FED Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrasında faiz oranı kararını açıkladı. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmedi ve böylelikle politika faizi yüzde 0-0.25 aralığında tutuldu. Karar metnine baktığımızda ise ekonomide ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi. Fed Başkanı Powell ise teşviklerin geri çekilme sürecinin önümüzdeki yılın ortalarında son bulmasının uygun olabileceğini belirtti. Ek olarak karar metninde ekonominin varlık alımlarını azaltmak için hedeflere doğru ilerleme sağladığı ve ilerlemenin devam etmesi halinde varlık alım hızında yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi. FED’in noktasal grafiğine baktığımızda ise önümüzdeki yıl faiz artışı bekleyen yetkililerin sayısının arttığı görüldü. Karar ile birlikte onsta yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanırken, FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ile birlikte aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1775.10 – 1785.29 – 1795.27 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1760.15 – 1745.36 – 1730.03 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.