Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.622 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 206 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
  • Dışişleri Bakanlığı: Birleşik Krallık basınında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.
  • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan’daki krizi görüşmek üzere G7 liderlerini Salı günü sanal bir toplantıya çağırdı.
  • İngiltere’de pozitif coronavirüs vakalarında antikor düzeylerini izlemek ve ortaya çıkan verileri değerlendirmek için halka ilk kez coronavirüs antikor testleri sunulacak.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi açıklanacakken; Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de ise PMI verileri ön planda olacak.
  • Jackson Hole Toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.80 değer kaybı ile kapattı. Yeni haftaya ise 1.1695 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde bir miktar toparlanma hareketleri yaşanıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:30 ve 11:00’da yayımlanacak ve veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise geçtiğimiz hafta yaşanan toparlanma hareketleri dikkat çekmişti. Bu toparlanma hareketleri ile birlikte dolar endeksi yaklaşık olarak son dokuz ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanmıştı. TSİ 17:00’da ABD kanadında Mevcut Ev Satışları verisi takip edilecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17596 – 1.18089 – 1.18537 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16978 – 1.16619 – 1.16085 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi bu hareketlenmeler ile birlikte 8.38 seviyelerini test etmişti. Bu seviye sonrasında gevşemeler yavaşladı ve parite toparlanma hareketleri gerçekleşti. Haftayı 8.48 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verilerini takip etti. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite yükselecektir. Dolar kanadında ise 16:45’te ABD kanadından gelecek olan PMI verileri ve 17:00’da gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi takip edilecek. USDTRY paritesinin Ağustos ayı performansına baktığımızda paritenin yaklaşık olarak yüzde 0.65 yukarıda olduğu görülüyor. Pariteyi haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.57706 – 8.70491 – 8.80492 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40604 – 8.29496 – 8.22370 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Son günlerde altın fiyatlamalarında gündem FED’in varlık alım programında azaltma yoluna ne zaman gidebileceğine odaklanmış durumda diyebiliriz. Son olarak FOMC toplantı tutanakları izlenmiş ve tutanaklarda yıl sonunda varlık alım programının azaltım yoluna gidebileceği beklentileri artmıştı. Yeni haftaya girerken ise gözler haftanın son işlem gününde gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısında olacak. Cuma günü bu toplantı da FED Başkanı Jerome Powell bir konuşma gerçekleştirecek ve bu konuşmada Powell’ın varlık alım programı ile ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor. Bu toplantı öncesinde ise yeni günde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite yükselecektir. Yeni haftaya 1779 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1795.48 – 1810.66 – 1825.57 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1770.19 – 1760.00 – 1746.70 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.