GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.143 artarak 5.381.736’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 565 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 57 kişi artarak 49.293’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.242.945.
  • TCMB Başkanı Kavcıoğlu: TL'nin değerini korumak için politika adımlarını atacağız.
  • Kavcıoğlu: TBB Üyeleri ile bugün bir araya geldik. Samimi bir ortamda karşılıklı görüşlerimizi ve değerlendirmelerimizi paylaştık. Bu vesileyle tüm üye bankalarımızın genel müdürlerine katılımlarından ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
  • Sayıştay Başkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener seçildi.
  • Fed Başkanı Powell, "Enflasyondaki yükseliş yumuşayacak. ABD'nin 1970'lerdeki enflasyonu yaşaması mümkün değil" dedi.
  • Powell: Fed faiz artırımı için gerçek enflasyonu bekleyecek. %5 enflasyon kabul edilebilir değil.
  • Powell: Fed erken faiz artırmayacak.
  • AB Komisyonu Başkanı Leyen, AB’nin Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla oluşturduğu kurtarma fonundan İtalya’ya ayrılacak 191,5 milyar euroluk kaynağa ilişkin "İtalyan Ulusal Toparlanma Planı’nı başlattı.
  • AB Komisyonu, AB'nin 800 milyar euroluk kurtarma fonundan yararlanmak için Almanya'nın sunduğu 25,6 milyar euroluk yatırım planına onay verdi.
  • ABD ordusu, Taliban'ın Afganistan'da kontrolünü ele geçirdiği bölgelerin sayısını artırması sonrası, ülkeden çekilmesini yavaşlatabileceğini açıkladı.

EURUSD

Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. İlk olarak TSİ 10:30’da Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’dan gelecek olan İmalat Satın Alma Müd. End. Ve Hizmet Satın Alma Müd. End. Verileri takip edilecek. Ardından TSİ 11:00’da Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri izlenecek. ABD kanadına baktığımızda ise 17:00’da gelecek olan Yeni Konut Satışları dolar endeksinde küresel bazda volatilitenin artmasına neden olabilir. Diğer yandan hafta içerisinde ABD Başkanı Powell; enflasyonun yükseldiğini fakat arz dengesizlikleri çözüldüğü vakit Fed’in yüzde 2’lik hedefine geri döneceğini belirtti. Bu açıklama EURUSD paritesinde bir miktar toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan Almanya Maliye Bakanı Scholz; pandemi sonrasındaki toparlanmanın daha hızlı olabilmesi için gelecek yıl Almanya’nın fazladan 100 milyar euroya yakın borçlanma hedeflediğini belirtti. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19629 – 1.20058 – 1.20940 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18845 – 1.18336 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi tarihi zirvelere yakın fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Dün ise Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı pozitif ayrışma yaşadığı görüldü. Geçtiğimiz hafta dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 4 seviyelerinde değer kayıpları yaşayan TL; dün dolara karşı yaklaşık olarak yüzde 1 seviyelerinde değer kazanımları gerçekleştirdi. Diğer yandan ilk Rus kabilesi Antalya’ya dün iniş yaptı. Bu gelişme de TL üzerindeki baskıları azaltan gelişmeler arasındaki yerini aldı. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 16:45’te ilk olarak PMI verileri izlenecek. Ardından 17:00’da Yeni Konut Satışları dolar endeksindeki volatiliteyi artırabilecek ekonomik veri olarak karşımıza çıkacak. Diğer yandan yurtiçinde açıklanan Tüketici Güveni verisi izlendi. Buna göre Haziran ayında Türkiye’de tüketici güveni yüzde 5.8 arttı ve 81.7 olarak gerçekleşti. Böylelikle Mayıs ayındaki 2 yılın en düşüğü olan 77.3 seviyesinden toparlanmalar yaşandı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.70059 – 8.75084 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.60107 – 8.50161 – 8.42656 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta FED ile birlikte sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarının hafta içerisindeki performansına baktığımızda dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Yeni haftanın ilk günü Fed Başkanı Powell enflasyonun yükseldiği fakat arz dengesizliklerinin çözüldüğü zaman Fed’in yüzde 2’lik hedefine geri döneceğine yönelik yaptığı açıklamalar altını az da olsa desteklemişti. Yine Powell’ın dün Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunumda enflasyondaki yükselişin yumuşayacağını ve ABD’nin 1970’lerde ki enflasyonu yaşamasının mümkün olmayacağını belirtti. Altın fiyatları halen son 1.5 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşamaya devam ediyor. Piyasalar yeni günde ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 16:45 ve 17:00’da gelecek olan PMI ve Yeni Konut Satışları ekonomik verileri dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1790.20 – 1800.35 – 1815.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1765.00 – 1755.52 – 1740.57 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.