GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 22.216 artarak 3.035.388’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 981 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 117 kişi artarak 30.178’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.844.681.
  • S&P, Türkiye'nin sermaye kontrollerini uygulama riskinin arttığını, ancak Pazartesi günü Merkez Bankası başkanının aniden görevden alınmasının liranın düşmesine yol açmasının ardından temel senaryolarının bu olmadığını duyurdu.
  • Moody's, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Merkez Bankası Başkanı Ağbal'ı politika faizini 200 baz artırarak %19'a yükseltmesinden yalnızca iki gün sonra görevden almasının, Banka'nın yüksek ve yükselen enflasyonu dizginlemek için attığı ve kredibilitenin yeniden inşa etme yönündeki bu adımın sağlayacağı olumlu gelişmeleri tersine çevirdiğini ve döviz kuru üzerinde yeniden baskı oluşması riskini artırdığını savundu.
  • AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gerilimi düşürme adımlarını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bu adımların devam etmesi gerektiğini söyledi.
  • FED Başkanı Powell, ekonomik toparlanmanın genel olarak beklenenden daha hızlı ilerlediğini ve güçleniyor gibi göründüğünü ifade etti.
  • ABD Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Çin'in Şincan bölgesinde yaşanan insan hakları ihlalleriyle bağlantıları olan iki Çin’li yetkiliye daha yaptırım kararı alındığı bildirildi.
  • Ticaret Bakanı Pekcan, AB Ekonomi Komiseri Gentiloni ile görüştü. Görüşmeden gümrük işlemlerinin dijitalleştirilmesi ve yetkilendirilmiş yükümlülerin karşılıklı tanınmasına ilişkin ileri iş birliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıkları bildirdi.
  • Almanya, coronavirüs tedbirleri kapsamında karantinayı 18 Nisan'a kadar uzattı.

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününe aşağı yönlü hafif gapli bir açılış ile başlayan EURUSD paritesi, ilk günde haftaya başlangıç seviyesinden bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.19 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleşti. EURUSD paritesinin mart ayı performansına baktığımızda yaklaşık olarak yüzde 1.25 oranında değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Piyasalar fiyatlamalarda ABD kanadında tahvil faizlerindeki hareketlenmeleri yakından takip ediyor. Bu hareketlenmeler küresel bazda volatiliteyi etkileyebiliyor. Faizler tüm zamanların en yüksek seviyeleri yakınlarında oranlanmaya devam ediyor. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar yarın Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. ABD kanadında ise TSİ 17:00’da Yeni Konut Satışları verisi izlenecek. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19516 – 1.19926 – 1.20536 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.19118 – 1.18743 – 1.18403 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda haftasonu başkanlıkta yaşanan değişiklik ile birlikte TL; yeni haftaya dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 16 oranında sert değer kaybı yaşayarak başladı. Bununla birlikte Türkiye’nin risk priminde de hızlı yükselişler yaşandı. Şubat ayında risk priminde gevşemeler yaşanmış ve 290 baz puanlar görülmüştü. Fakat son günlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte risk priminde de yükselişler yaşanıyor. Yeni haftaya 8.32 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesi ilk tepki ardından, ilk gün kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte USDTRY paritesi … seviyesini test etti. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda ise yurtiçinden gelecek olan bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Yeni Konut Satışları verisini izleyecek. Ek olarak ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki sert hareketler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskısına devam ediyor. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95186 – 8.05528 – 8.15413 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.75169 – 7.60790 – 7.45057 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son haftalarda altın fiyatlarının üzerinde ABD kanadındaki tahvil getirilerindeki yükselişler etki ediyor. ABD tahvil faizlerindeki tarihi yüksek seviyeler, faiz getirisi olmayan değerli metallere olan ilgiyi azaltıyor. Azalan bu ilgi ise altın fiyatları üzerinde zaman zaman baskılar oluşturuyor. Ons altının 2021 yılı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak yüzde 9 oranında değer kaybı yaşadığı görülüyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya baktığımızda ise 1744 seviyelerinde haftaya başlangıç yapan ons altında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Ek olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın son yaptığı konuşmalarda tahvil faizlerine değinmemesi piyasaları tatmin etmedi. Bu sebeple bu konu piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Diğer yandan ABD kanadından gelen 2. El konut satışları verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD’de Şubat ayında 2. El konut satışları 6.22 milyon oldu. Beklentiler ise verinin 6.5 milyon gelebileceği yönündeydi. Gün içerisinde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Yeni Konut Satışları verisini izleyecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1755.91 – 1782.62 – 1800.71 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1720.60 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.