GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 8.104 artarak 2.646.526’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 623 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 78 kişi artarak 28.138’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.529.450.
  • IMF Başkanı Georgieva, salgın nedeniyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve düzensiz olduğunu belirterek, bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden olduğunu söyledi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Başkanı Biden'ın şirketlerin üzerindeki vergilerin artırılmasından yana olduğunu söyledi.
  • Yellen'dan "Bitcoin" uyarısı: Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Bölgesi'ndeki finansman koşullarının pandemi sırasında ekonomiyi destekleyecek kadar elverişli olup olmadığını değerlendirebilmek için nominal tahvil getirilerini yakından izlediğini söyledi.
  • ABD Yüksek Mahkemesi, ABD eski Başkanı Donald Trump'ın vergi kayıtlarına erişebilmesine onay verdi.
  • İran lideri Ali Hamaney, nükleer programdan geri adım atmayacaklarını ve uranyumu da %60 zenginleştirecek kadar ileri gideceklerini söyledi.
  • Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB Dışişleri Konseyi’nin Rusya’ya yolsuzluk davasından hapis cezasına çarptırılan Rus blog yazarı Aleksey Navalnıy nedeniyle yeni yaptırım uygulama kararı almasının hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

EURUSD

Yeni haftada Almanya’dan gelen ekonomik veriler izlendi. Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü(IFO) tarafından yapılan açıklamaya göre İş dünyası beklentilerini gösteren IFO İş Ortamı Endeksi Şubat ayında 92.4 olarak kayıtlara geçti. Piyasalardaki beklentiler ise 90.5 seviyeleri idi. Ifo Baş Ekonomisti Wolhrabe; özellikle sanayi tarafında ciddi toparlanmalar görüldüğünü ve üretim planlarında güçlü yukarı yönlü ivme görüldüğünü belirtti. Haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesinde yeni günde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği bu veri TSİ 13:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite yükselecektir. Bilindiği gibi Avrupa MB’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat Euro’nun son zamanlardaki değer kazanımları ve güçlü duruşu ile birlikte koronavirüs pandemisinde kısıtlamalar bu hedefe ulaşmayı oldukça zorlaştırıyor. Bu sebeple gelecek olan veri yakından takip edilecek. ABD kanadına baktığımızda ise gün içerisinde 18:00’da CB Tüketici Güven Endeksi verisi ile birlikte Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmaları takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21894 – 1.22696 – 1.23424 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21429 – 1.20848 – 1.20318 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 6.95 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya yukarı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 7.00 seviyesinin üzerini gördü. Yurtiçinde piyasalar Şubat ayına ait Kapasite Kullanım Oranı verisini izledi ve veri %74.9 olarak gerçekleşti. İmalat Güveni ise yine Şubat ayında 109.3 oldu. İmalat Güveni geçtiğimiz ay 107.0 olarak gerçekleşmişti. Doların küresel bazda performansına baktığımızda ise hazine tahvil faizlerindeki hareketlenmeler dolar endeksinde volaitliteyi artırıyor. Artan 10 yıllık ABD hazine tahvili faizleri ile birlikte dolar karşısında gelişen ülke para birimlerinde değer kayıpları yaşanıyor. Her ne kadar yeni haftaya Fitch’in Türkiye’nin görünümünü yükseltmesi ile başlansa da paritede haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem gününde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 18:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini ve yine aynı saatte konnuşma yapacak olan Fed Başkanı Powell’ı takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 7.05895 – 7.14048 – 7.20769 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.90551 – 6.81155 – 6.70742 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Yeni haftaya 1781 seviyelerinde başlayan ons altında haftanın ilk işlem gününde kötü performans devam etti ve 1760 seviyeleri test edildi. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 7 ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan altında piyasalar bugün Fed Başkanı Powell’ın ABD Kongresi’nde yapacağı sunumu takip edecek. Powell bu sunumu yılda iki kez Senato Bankacılık Komitesi ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komistesi’nde yapıyor. Bu sunumda Powell’ın sözleri küresel bazda volatiliteyi artırabilir. Diğer yandan ABD kanadında tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenmeler faiz getirisi olmayan değerli madenlere olan ilgiyi azaltıyor. Bu da altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. 1760 seviyeleri sonrasında toparlanma hareketleri sergileyen altın fiyatlarında piyasalar gün içerisinde TSİ 18:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici güveni verisini takip edecek. Ek olarak aynı saat diliminde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları da yakından takip edilecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1826.03 – 1850.91 – 1875.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1800.02 – 1783.95 – 1760.96 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatları yeni haftada da kazanımlarını korumaya devam etti ve hatta kazanımlarını bir miktar artırdı. Geçtiğimiz hafta ABD kanadını etkisi altına alan soğuk hava dalgası Teksas’taki petrol üretimlerini sekteye uğratmış ve bu konu petrolde yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklemişti. Önümüzdeki hafta ise OPEC+ üyeleri biraraya gelecek ve petrol üretiminin artırılıp artırılmayacağına dair karar alacak. Geçtiğimiz hafta piyasalara düşen haber akışlarına göre Suudi Arabistan Nisan ayı itibari ile üretimleri artırmayı planlıyor. Resmi bir açıklama olmasa da, önümüzdeki hafta yapılacak olan OPEC+ toplantısı sonrasında açıklamalar fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Yarın ise Amerika’dan gelecek olan Ham Petrol Stokları verisi takip edilecek. Tüm bunlar ışığında haftanın ikinci işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 67.43 – 69.04 – 71.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 65.62 – 64.65 – 62.74 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.