GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Almanya kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte %9.7 oranında daraldı. Gelen veri ile birlikte Almanya ekonomisinin yavaş bir toparlanma gösterdiği görüldü. İlk açıklanan daralma rakamı 10.1 seviyesindeydi. Diğer yandan yine Almanya’da Ifo iş güveni endeksi takip edildi. Buna göre Ağustos ayında söz konusu veri 92.6 olarak gerçekleşti ve beklentilerin bir miktar üzerine çıktı. Söz konusu veri Temmuz ayında 90.4 seviyesindeydi. İçerisinde bulunduğumuz haftada dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’ndan Schnabel’in konuşmasını takip edecek. Diğer yandan ABD kanadında bu hafta gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısı takip edilecek. Bu toplantı sonrasında Fed Başkanı Powell Perşembe günü 16:10 gibi konuşma gerçekleştirecek. Bu konuşmada piyasaların gündeminde ortalama enflasyon ifadesi olup olmayacağı yer alacak. Bu ifade konuşmada yer aldığı taktirde enflasyonun %2 seviyelerinin üzerine çıkmasına Fed’in göz yumabileceği beklenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18472 – 1.19081 – 1.19648 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17836 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilecek.

USDTRY

Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeleri hızlanan USDTRY paritesi tarihi yüksek seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde TCMB Ağustos ayı toplantısını gerçekleştirmiş ve beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmemişti. Fakat toplantı öncesinde ve sonrasında TCMB’nin TL’nin likiditesini sıkılaştırmaya yönelik attığı adımlar takip edildi. Bu adımlar ve geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’de doğal gaz bulunduğuna ilişkin açıklamaları ile birlikte zaman zaman USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşansa da; bu hareketlenmeler uzun vadeye yayılamadı. Diğer yandan TCMB Ağustos ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerini yayımladı. Buna göre reel kesim güven endeksi Ağustos ayında artış gösterdi. Bir önceki aya göre Ağustos ayında reel kesim güven endeksi 5.5 puan arttı ve 106.2 seviyesinde gerçekleşti. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.40890 seviyesi direnç noktası olarak; 7.34907 – 7.26895 – 7.20443 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde Amerika ile Çin arasında 1. Faz anlaşmaya ilişkin görüşmelerin kesintilerden sonra yeniden başlayacağına dair işaretler ile birlikte altın fiyatlarında volatilite bir miktar arttı. Birinci faz anlaşmaya göre Çin, önümüzdeki 2 yıl içerisinde anlaşma dahilinde en az 200 milyar dolar değerinde Amerikan mal ve hizmeti alacak. İkili arasında görüşmelerin tekrar başlaması küresel bazda iyimserliği bir miktar artıracaktır. Bu konuda gelebilecek haber akışları yakından takip edilecek. Diğer yandan hafta içerisinde ABD kanadında gerçekleşecek olan Jackson Hole sempozyumu takip edilecek. Perşembe günü gerçekleşecek olan toplantıda Fed Başkanı Jerome Powel online olarak TSİ 16:00 gibi sunum gerçekleştirecek. ‘Para Politikası Çerçevesi Gözden Geçirmesi’ isimli bu sunumda piyasalar Powell’ın enflasyon hakkında ifadelerini merakla bekleyecek. Powell’ın ortalama enflasyon ifadesini kullanması, enflasyonun %2’nin üzerine zaman zaman çıkmasına izin verilebileceği beklentisini oluşturacak. Tüm gelişmeler altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Küresel risk iştahının bir miktar artması ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1938.38 – 1962.65 – 2015.80 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1906.98 – 1879.90 – 1862.93 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Amerika ile Çin arasında birinci faz anlaşmanın nasıl ilerleyebileceğine yönelik görüşmelerin tekrar başlayacağına yönelik beklentilerin artması küresel bazda risk iştahının artmasına neden oldu. Oluşan bu iyimser hava küresel petrol taleplerine olumlu yansıyabileceği beklentilerini oluştururken; bu beklenti petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan ABD’de Körfez Sahili’nde kasırga endişelerinin yaşanması üretimlerin sınırlanmasına ve bir miktar azalmasına neden oldu. Yaşanan bu gelişmeler de petrol de yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıktı. Gün içerisine baktığımızda ise piyasalar Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlarda volatilite artacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 47.22 – 48.31 – 49.51 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 45.77 – 44.52 – 43.63 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayının yıldızlarından biri kuşkusuz ki doğal gaz fiyatları. Geçtiğimiz aylarda zayıf volatilite sergileyen doğal gaz fiyatları 2.00 seviyesinin altında uzun süre dalgalı bir seyir izlemişti. Fakat Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeleri hız kazanan doğal gaz fiyatları; 2020 yılının en iyi seviyelerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.738 – 2.899 – 3.058 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.490 – 2.283 – 2.076 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.