GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Fed Faiz Kararını Açıkladı

Haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri dün sona eren Fed toplantısıydı. İki gün süren toplantı sonrasında Fed faiz oranı kararını dün akşam açıkladı ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Karar metninde ise kararın oybirliği ile alındığı, koronavirüs pandemisinden inişli çıkışlı toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı belirtildi. Ardından Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenledi. Powell; işletme yatırımlarının henüz iyileşme göstermediğini ve hanehalkı harcamalarının düşüşün yarısına kadar toparlandığını, ekonomik görnüme dair ciddi belirsizlikler olduğunu belirtti. Diğer yandan Powell; varlık alımlarının en azından şu anki hızında süreceğini sözlerine ekledi. Karar ve basın toplantısı ardından küresel bazda volatilite oldukça arttı. Fed’in güvercin tutumunun devam etmesi ise doların büyük para birimleri karşısında bir miktar değer kayıpları yaşamasına neden oldu.

EURUSD

Geçtiğimiz günlerle birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi kazanımlarını koruyor. Geçtiğimiz hafta AB liderlerinin teşvik paketinde uzlaşması Euro varlıkları üzerinde rahatlama yaratmıştı. Dolarında zayıf seyri ile birlikte paritede yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketler ile son 2 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Dün akşam saatlerinde ABD kanadında Fed faiz kararı takip edildi. Beklentilere paralel olarak Fed faiz oranında değişikliğe gitmediğini açıkladı. Fed karar metninde; koronavirüs pandemisinden inişli çıkışlı toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı taahhüdünü yineledi. Ardından Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenledi. Powell; pandeminin enflasyon üzerinde etkilerinin bulunduğunu, ekonomik görünüme dair ciddi belirsizlikler olduğunu belirtti. Karar ve açıklamalar ile birlikte küresel bazda volatilite arttı. Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan İşsizlik Oranı Değişimi ve Büyüme verileri izlenecek. Veriler sırasıyla 10:55 ve 11:00’da açıklanacak. 15:30’da da ABD’den büyüme verisi açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.18288 – 1.19008 – 1.19877 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16837 – 1.16259 – 1.15617 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TCMB Temmuz ayına dair PPK toplantı özetini yayımladı. Raporda; temkinli para politikasının sürdürülmesi gerektiği, likidite adımlarının aşamalı şekilde gözden geçirilebileceği belirtildi. Diğer yandan TÜİK ve Ticaret Bakanlığı’nın ortak hazırladığı Haziran ayına ilişkin geçici dıl ticaret verileri izlendi. Buna göre; dış ticaret açığı Haziran ayında 2.85 milyar dolara geriledi. Önceki seviye 3.43 milyar dolar idi. Diğer yandan ABD kanadında Fed’in faiz oranı kararı takip edildi. Fed beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmedi ve güvercin tavrını sürdürdü. Karar ile birlikte küresel bazda volatilite artarken, USDTRY paritesinde çok sert hareketlenmeler yaşanmadı. Geçtiğimiz haftalarda 6.85 seviyeleri yakınlarında dar bir bantta fiyatlanan USDTRY paritesi içerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 7.00 seviyelerini test etti. Gün içerisinde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Ardından 15:30’da ABD’de açıklanacak olan büyüme verisi izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.00083 – 7.02729 – 7.07675 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92475 – 6.90119 – 6.86810 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda gerçekleştirdiği fiyat hareketlenmeleri ile dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları kazanımlarını koruyor. Yukarı yönlü hareketlenmeler dün ABD kanadından gelen haber akışları ile desteklendi. Fed açıklamasına göre küresel finans sisteminin dolar arzına erişimi için acil durum önlemlerini uzattı. Bu haber akışı altını destekledi. Bununla birlikte akşam saatlerinde Fed faiz oranı kararını açıkladı ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Böylelikle Fed politika faizini %0 – 0.25 aralığında bıraktı ve geçici likidite swap hatları gibi önlemlerin uzatıldığı belirtildi. Bu gelişmeler doların önemli para birimleri karşısında değer kayıpları yaşamasına neden oldu. Gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. 15:30’da ABD’de büyüme ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ekonomik verileri fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1981.19 – 1990.01 – 2000.60 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1942.20 – 1924.29 – 1904.25 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri takip ederken; ABD ile Çin arasındaki gerginliklerin derinleşmesi fiyatlar üzerinde baskı oluşturmuştu. Fakat piyasalar dikkatini dün Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisine çevirdi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de ham petrol stokları diğer haftaya kıyasla 10.612 milyon varil azalış gerçekleştirdi. Piyasalarda beklentiler ise verinin 0.357 milyon varil artabileceği yönündeydi. Beklentilerin aksine azalan ham petrol stokları ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite arttı ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Küresel bazda yaşanan gelişmeler emtia fiyatları üzerinde zaman zaman oldukça etkili olabiliyor. Küresel ekonominin toparlanması ve iyi yönlü haber akışları petrol fiyatlarında bir miktar rahatlama yaşatabilir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.85 – 46.07 – 47.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 43.45 – 42.38 – 41.33 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.