GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Geçtiğimiz ay Euro, dolar karşısında değer kazanımları yaşayarak dikkatlerini üzerine topladı. Doların geniş çaplı değer kaybı ile birlikte geçtiğimiz hafta AB Liderlerinin yeni teşvik paketinde anlaşması EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasını destekledi. Temmuz ayında dolar karşısında Euro yaklaşık olarak %5’ten fazla değer kazanımları yaşarken, Eylül 2010 yılından itibaren en kuvvetli aylık kazanç gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftayı 1.1770 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başladı. Piyasalar haftanın ilk işlem gününde Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler Euro varlıklarında volatiliteyi artırabilir. Genel olarak haftaya baktığımızda ise ABD’den gelecek olan veriler takip edilecek. Bu hafta Tarım Dışı İstihdam verisi haftası. Çarşamba günü öncü sayılabilecek ADP tarım dışı istihdam verisi ardından; Cuma günü Tarım Dışı İstihdam verisini takip edilecek ve veriler ile küresel bazda hareketlilik artabilir. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18102 – 1.19087 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17052 – 1.16253 – 1.15376 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz aylarda uzunca bir süre dar bir bantta sakin bir seyir izleyen USDTRY paritesi geçtiğimiz haftalarda hareketlenmeye başladı ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftaya 6.95 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başladı. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve pariteyi sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 16:45’te ve 17:00’da ABD’den gelecek olan PMI verileri küresel bazda dolarda volatiliteyi etkileyebilir. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor ve bu gelişmeler TL varlıkları üzerinde fiyatlamalarda etkili olabiliyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.00083 – 7.02729 – 7.07675 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92475 – 6.90119 – 6.86810 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda yaşanan jeopolitik gelişmeler, koronavirüs pandemisinde özellikle Amerika’da istenilen kontrolün ele alınamaması, Fed’in güvercin tutumunun devam etmesi gibi faktörüler altın fiyatlarında kazançların korunmasını destekliyor. Küresel bazda yaşanan gelişmeler piyasalar tarafından yakından takip edilmeye devam edilecek. Geçtiğimiz haftayı 1974 seviyelerinde kapatan XAUUSD yeni haftaya bu seviyelerin bir miktar üzerinde başladı. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi gibi duruyor. Veri haftanın son işlem gününde açıklanacak ve hareketliliği artıracaktır. Gün içerisinde ise ABD kanadından gelecek olan ISM PMI verisi altında volatiliteyi artıracaktır. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1981.19 – 1990.01 – 2000.60 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1960.61 – 1940.49 – 1924.29 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda petrol fiyatları üzerinde oldukça yoğun faktörler takip ediliyor. ABD ile Çin arasında gerilimlerin artması fiyatlar üzerinde zaman zaman baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte koronavirüs pandemisinin istenilen şekilde kontrol altına alınamaması bir diğer baskı olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara ek olarak ABD kanadından gelen ham petrol stokları takip ediliyor ve stoklar beklentilerin aksine son haftada azaldı. Tüm bunlara karşılık petrol fiyatları son 4 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor. Gelişmeler fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Çarşamba günü ise yine ABD’den gelecek olan ham petrol stokları verisi takip edilecek. Tüm bunlar ışığında yeni ayın ilk haftasının ilk işlem gününde brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.18 – 44.85 – 46.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.38 – 41.33 – 39.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde ise 40.51 – 40.93 – 41.38 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.79 – 39.47 – 38.71 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.81 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni ayın ilk haftasına yukarı yönlü gapli bir açılış ile başladı. Yeni haftaya 1.85 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatlarının Temmuz ayı performansına baktığımızda yaklaşık olarak ayı %4.9 seviyelerinde değer kazanımı ile kapadığını görüyoruz. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından takip ederken, doğal gaz piyasasında zaman zaman arz fazlalığı konusu gündeme geliyor. Piyasalar hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Haftanın ilk işlem gününde NATGAS grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.880 – 1.940 – 2.000 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.808 – 1.751 – 1.707 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.