GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar Almanya’dan gelen haber akışlarını takip etti. Gelen haber akışına göre Almanya’da Başbakan Merkel’in koalisyonu, koronavirüs pandemisinde milyonlarca kişinin işini korumasını sağlayan destek paketini uzattı. Berlin’de yapılan açıklamada; iş koruma desteklerinin 2021 sonuna kadar uzatılma kararının onaylandığı belirtildi. Onaylanan bu teşvik ile maaş çeklerinin büyük bir kısmını ödeyerek şirketlere ekonomik şok esnasında işçilerini tutma imkanı sağlıyor. Bu haber akışı euro varlıkları üzerinde bir miktar iyimserlik yaşanmasına neden oldu. Gün içerisinde ise gündem ABD’de gerçekleşecek olan Jackson Hole sempozyumunda olacak. Kansas City Fed’in dijital ortamda düzenleyeceği bu sempozyumda Fed Başkanı Jerome Powell TSİ 16:10’da bir sunum gerçekleştirecek. Bu konuşmasında Powell’ın, Fed’in yeni enflasyon stratejisine odaklı para politikası çerçevesinde yapabileceği yorumları merakla izleyecek. 2020 yılı itibari ile yaklaşık olarak %6 seviyelerinde değer kazanımı yaşayan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18496 – 1.19490 – 1.20790 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17721 – 1.17030 – 1.16317 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen USDTRY paritesinde hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleniyor. Gün içerisinde piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayınlayacağı Ağustos ayında gerçekleştirdiği toplantısının özetini takip edecek. Özet 14:00’da açıklanacak. Bilindiği gibi TCMB bu toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş ve pas geçmişti. Fakat karar öncesi ve sonrasında TCMB’nin TL likiditesinin sıkılaşmasına yönelik attığı adımlar takip edildi. Bu adımlar ile birlikte zaman zaman paritede aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görüldü. Diğer yandan ABD kanadında Fed Başkanı Jerome Powell’ın gün içerisinde Jackson Hole toplantısında gerçekleştireceği sunum takip edilecek. Sunum 16:10’da gerçekleşecek ve dolarda küresel bazda volatilite oldukça artabilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.40754 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü olası gevşemelerde ise sırasıyla 7.31586 – 7.20753 – 7.12059 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika ile Çin arasında görüşmelerin yeniden başlayabileceğine yönelik işaretlerin artması ve bu yönde iyimserlikler küresel piyasalarda risk iştahını artırmıştı. Bununla birlikte Çin’in ABD’den rekor miktarda soya fasulyesi satın almaya hazırlanması bu iyimserliği oldukça artırmıştı. Bu gelişmeler ile birlikte altında gevşeme hareketleri yaşandı ve ons altın dün 1902 seviyelerini test etti. Ardından bu iyimserlik ABD Ticaret Bakanlığı’ndan gelen haber akışı ile birlikte bir miktar azaldı. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan gelen haber akışlarına göre; bakanlık 24 Çinli şirketi Güney Çin Denizi’ndeki Çin askeri varlığına katkı yaptıkları gerekçesiyle yaptırım listesine ekledi. Bu haber akışları endişeleri artırırken, altında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Gün içerisine baktığımızda ise piyasaların gündeminde Kansas City Fed’in gerçekleştireceği Jackson Hole sempozyumu olacak. Online gerçekleşecek olan bu sempozyumda Fed Başkanı Jerome Powell bir sunum gerçekleştirecek. Bu sunumda Powell’ın yeni enflasyon stratejisine odaklı para politikası çerçevesi değerlendirmesi merakla izlenecek. Bu sebeple sunum ile birlikte altın fiyatlarında volatilite artabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1955.14 – 1990.65 – 2014.33 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1931.25 – 1901.68 – 1862.52 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Piyasalar dün Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları, geçtiğimiz hafta diğer haftaya nazaran 4,689 milyon varil azalış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise stoklarda 3,694 milyon varil azalma yaşanabileceğin ağırlık kazanmıştı. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite arttı. Beklentilerin üzerinde azalan stoklar ile birlikte fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan ABD kanadından gelen kasırga haberleri takip ediliyor. Kasırgaların ABD Körfez Sahili’ndeki önemli rafineri tesislerine yaklaşması fiyatlarda baskı oluşturuyor. Kasırgaların bazı büyük rafineleri kullanılamaz hale getirme ve küresel enerji akışına zarar verme ihtimali piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 46.54 – 47.63 – 48.84 seviyeleri direnç noktaları olarak takip ediliyor. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 46.06 – 44.84 – 43.70 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine toplayan doğal gaz kazançlarını korumaya devam ediyor. Ağustos ayında yaklaşık olarak %42 düzeylerinde değer kazanımı yaşayan doğal gazda gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisi takip edilecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.568 – 2.651 – 2.740 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.466 – 2.348 – 2.277 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.