Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 21.177 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 195 kişi olduğu açıklandı.
 • TCMB, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 18 Kasım'dan geçerli olacak şekilde 100 baz puan indirdi. 22 Ekim  - 17 Kasım arasında %10,50 olarak uygulanan faiz oranı 18 Kasım'dan geçerli olacak şekilde %9,50 olarak uygulanmaya başlandı.
 • ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın telefonda görüştü. Görüşmede Biden ile Erdoğan’ın 31 Ekim'de Roma'da yaptıkları görüşmenin ardından ABD ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde bundan sonra atılacak adımları ele alındı.
 • Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Kluge, acil önlem alınmazsa Mart ayına kadar yaklaşık 500.000 kişinin coronavirüs nedeniyle ölebileceği konusunda uyardı.
 • ABD istihbaratı: Rusya'nın Ukrayna'yı istila etme olasılığı, havalar soğudukça artıyor.
 • JPMorgan: Küresel çip kıtlığı 2022'ye kadar sürecek.
 • Japonya Başbakanı, fiyatları düşürmek için petrol rezervlerinin serbest bırakılabileceğini doğruladı.
 • Japonya ve ABD'nin birlikte rezerv satışı yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.
 • Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, bu kez Bitcoin tahvilleriyle desteklenecek bir Bitcoin Kenti kurmayı planlıyor.
 • Fed Başkan Yardımcısı Clarida: Fed Aralık toplantısında varlık alımlarını azaltma hızını tartışabilir.
 • Fed Yönetim Kuruyu üyesi Waller, Fed'in tahvil alımlarının azaltılmasına hız vermesi gerektiğini söyledi.
 • BoE Başkanı Bailey: Enflasyon daha uzun süre yükselebilir.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı yüzde 1.5 oranında değer kaybı ile kapattı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde; Frankfurt Avrupa Bankacılık Kongresi’nde konuşma gerçekleştirdi. Lagarde bu konuşmasında; enflasyonun yüzde 2 hedefinde istikrar kazanması için kararlı olduklarını, geçici veya arz kaynaklı enflasyon şoklarıyla karşı karşıya kalındığında erken bir sıkılaşmaya gitmemeleri gerektiğini belirtti. Bu ‘güvercin’ ton Euro varlıklarında baskının artmasına neden oldu. Diğer yandan Avrupa kanadında son haftalarda artan koronavirüs vakaları yakından takip ediliyor. Bazı ülkeler yeni kısıtlamaları konuşurken, Almanya Sağlık Bakanı, karantina seçeneğinin masada olabileceğini belirtti. Avrupa kanadında oluşabilecek yeni kısıtlama söylentileri bir diğer Euryo baskılayan unsur olarak karşımıza çıktı. Haftanın ilk işlem gününe 1.1289 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde 18:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Aynı saat diliminde ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları ise küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13219 – 1.13831 – 1.14218 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12622 – 1.12098 – 1.11742 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu Toplantısıydı. Toplantı sonrasında banka beklentilere paralel olarak 100 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmiş ve karar ardından USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazanmış yeni rekorlar kırılmıştı. Geçtiğimiz haftaya 9.97 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftayı 11.08 seviyelerinde kapattı ve böylelikle TL, dolar karşısında haftayı yüzde 12’ye yakın değer kaybı ile kapattı. Yeni haftanın ilk işlem gününe başlarken piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Ardından gözler ABD’e çevrilecek ve 18:00’da açıklanacak olan Mevcut Ev Satışları verisi küresel bazda dolarda volatilitenin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 11.50 ve 11.60 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 10.90 – 10.75 – 10.57 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları haftayı 1845 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasaların gündemi FOMC tutanaklarında olacak. Çarşamba akşamı açıklanacak olan tutanaklarda varlık alımının azaltım programının daha hızlı olabileceğine yönelik olası yorumlar altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturabilir. Küresel bazda olduğu gibi ABD kanadında da enflasyon yüksek seyrediyor ve bu yüksek enflasyon sebebiyle FED kanadında varlık alımlarının daha hızlı azaltılmasının gerektiğine yönelik çeşitli açıklamalar takip edilmişti. Diğer yandan haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise TSİ 18:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi takip edilecek. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden olabilir ve bu da altını baskılayabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1871 – 1890 – 1915 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1833 – 1815 – 1800 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.