Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 28.465 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 198 kişi olarak açıklandı.
  • Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye'yi 'kara para aklama' ve 'terörizmin finansmanı' ile mücadele konusunda 'yeterince çaba göstermeyen' ülkelerin bulunduğu 'gri liste'ye aldıklarını duyurdu.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alınması kararı hakkında yaptığı açıklamada, yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen Türkiye’nin gri listeye alınmasının hak edilemez bir sonuç ortaya çıkardığını belirtti.
  • ABD Başkanı Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye başlayacağını söyledi.
  • JP Morgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini %19,9'a yükseltirken, TCMB"nin Kasım ayında 100 baz puan daha faiz indireceğini öngördü.
  • Fed, bölgesel banka başkanlarının, politika yapıcılarının ve diğer üst düzey yetkililerin bireysel hisse senedi ve tahvil satın almalarını yasaklayacağını açıkladı.
  • China Evergrande Group, bu hafta sonu süresi dolacak tahvil kupon ödemesini gerçekleştirerek temerrütten kurtuldu.
  • AB üyesi ülke liderleri, artan enerji fiyatları nedeniyle AB Komisyonunun doğal gaz ve elektrik piyasalarının işleyişini incelemesini talep etti.
  • Atlanta Fed Başkanı Bostic, tedarik zinciri aksaklıkları ve istihdam piyasasındaki sıkıntıların güçlü tüketici talebi ile bir araya gelmelerinin enflasyonu 2022 yılında da yüksek tutabileceğini söyledi.

EURUSD

Haftaya 1.1596 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen tüketici güveni verisini takip etti. Açıklamaya göre Euro bölgesinde tüketici güveni beklentilerin bir miktar üzerinde -4.8 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise -5.0 seviyeleri idi. Bunun dışında ABD kanadından gelen ekonomik veriler izlendi. Açıklamaya göre geçtiğimiz hafta ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 290 bin olarak gerçekleşti. Eylül ayında ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi beklentileri karşılamamıştı fakat işsizlik maaşı başvurularında son haftalarda düşüşler gerçekleşiyor. 8 Ekim’de son bulan haftada işsizlik maaşı başvuruları 293 bin olarak gerçekleşmişti. Haftanın son işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. 10:30 ve 11:00’da Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. 18:00’da ise FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16868 – 1.17227 – 1.17485 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16216 – 1.15782 – 1.15268 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında banka beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık faiz indirim kararı aldığını açıkladı. Böylece politika faizi yüzde 18’den yüzde 16 seviyesine çekildi. Banka 23 Eylül’de toplanmış ve 100 baz puanlık faiz indirmişti. Bu tarihten itibaren TL, dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 6 değer kaybı yaşamıştı. Ve kur günbegün rekor seviyelerini tazelemişti. Dün ki toplantı da kimi kesimler pas geçileceğini beklerken, kimi kesimler ise 50-100 baz puanlık indirim bekliyordu. Beklenti üzerinde faiz indirimi ile birlikte USDTRY paritesinde sert yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve parite ilk etapta 9.48 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Diğer yandan Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile mücadele konusunda ‘yeterli çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu gri listeye aldığını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bunun hak edilemez bir sonuç olduğunu belirtti. Haftaya 9.22 seviyelerinde başlangıç yapan parite, haftanın son işlem gününde yaklaşık olarak yüzde 3 yukarıda fiyatlanıyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 9.55 – 9.60 – 9.65 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 9.45000 – 9.37036 – 9.21698 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1767 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite dün 1789 seviyelerine ulaştı. Diğer yandan geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen enflasyon verisini takip etmiş ve veri ile birlikte enflasyonun halen yüksek seviyelerde devam ettiği görülmüştü. Bununla beraber ABD’de enflasyon beklentilerine ilişkin göstergelere baktığımızda ise dengesizliklerin devam ettiği görülüyor. Öyle ki 5 yıllık enflasyon beklentileri göstergesi son 15 yılın en yüksek seviyelerinde. Bunlar dışında piyasalar dün ABD kanadından gelen İşsizlik Maaşı Başvuruları verisini takip etti. Açıklamaya göre geçtiğimiz hafta başvurular 290 bin seviyesine düştü. Bir önceki hafta ise başvurular 293 bin seviyesindeydi. Böylelikle işsizlik maaşı başvurularında düşüşlerin sürdüğü görüldü. Yeni günde 18:00’da ABD Başkanı Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1800.76 – 1810.26 – 1822.92 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1780.81 – 1770.05 – 1761.53 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.