Ne Oldu?

 • Fed, faizi 75 baz puan artırırken, enflasyon tahminini yükseltti.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomi programımızı kararlılıkla uygulamayı sürdürüyoruz.
 • Fed Başkanı Powell: Fed, enflasyon %2'ye düşene kadar mücadeleye devam edecek.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, New York'ta yabancı fon yatırımcıları ve uluslararası banka yöneticileriyle bir araya geldi. Nebati, "Devreye aldığımız son uygulamalar ile yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı merkezine alan Türkiye Ekonomi Modelimizi kapsamlı bir şekilde aktararak küresel ekonomideki son dönem gelişmeleri ve önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerimizi paylaştık." ifadesini kullandı.
 • ABD Başkanı Biden: Tüm ülkelere çağrı yapıyoruz, lütfen gıda ihracatını yasaklamayın, istifçilik yapmayın.
 • AB Dışişleri Bakanları Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar hazırlanmasında anlaştı.
 • İngiltere ve ABD liderlerinin görüşmesinde Putin'in Ukrayna'ya ilişkin son açıklamaları kınandı.
 • JPMorgan CEO'su, kriptoyu merkezi olmayan saadet zincirine benzetti.
 • BOJ faizi değiştirmedi ve güvercin politika yönlendirmesini sürdürdü.
 • ABD eski Başkanı Trump ve çocuklarına dolandırıcılık davası açıldı.
 • Çin, benzin ve motorinin perakende satış fiyatlarında indirime gitti.
 • Brezilya Merkez Bankası 12 toplantı ardından faizde değişikliğe gitmedi.
 • Ocak – Temmuz döneminde, Almanya'nın doğalgaz ithalatı %25,5 düşerken ithalat maliyetleri % 164 arttı.

EURUSD

Haftanın en önemli beklenilen gelişmelerinden biri olan FED toplantısı sona erdi. Banka toplantı sonrasında dün akşam saatlerinde faiz oranı kararını açıkladı. Beklentilere paralel olarak banka 75 baz puanlık faiz artış yoluna gitti ve böylelikle politika faizini yüzde 3 – 3.25 aralığına yükseltmiş oldu. Karar metni incelendiğinde ise faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı yönünde açıklamalar tekrar görüldü. Diğer yandan hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilmişti. Lagarde; ECB’nin kabul edilemeyecek kadar yüksek enflasyon ile mücadele etmek ve talebi soğutmak için faiz oranlarını ekonomik büyümeyi sınırlayacak bir seviyeye kadar yükseltebileceğini belirtti. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 0.9875 – 1.0050 – 1.0201 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0.9760 – 0.9621 – 0.9647 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde TL kanadı için oldukça önemli bir gün bizleri bekliyor. Dün FED’in 75 baz puanlık faiz artırımı sonrasında bugün TCMB para politikası kurulu biraraya gelecek. Bu toplantı sonrasında banka TSİ 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Son olarak banka Ağustos ayında gerçekleştirdiği toplantısında sürpriz bir şekilde 100 baz puanlık faiz indirim kararı almıştı. Bu karara gerekçe olarak ise; iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybı olduğu belirtilmişti. Ek olarak; mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğu değerlendirirmiştir ifadesi yer almıştı. Karar merakla bekleniyor ve karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça yükselecektir. Genel beklenti bu toplantı sonrasında pas geçilecek olması yönünde olsa da, 50 yada 100 baz puanlık faiz indirim beklentisi de oldukça yüksek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 18.40 – 18.45 – 18.50 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.30 – 18.20 – 18.12 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Küresel bazda piyasalar FED toplantısını merakla beliyorlardı. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisinin beklentileri aşması ile FED’in daha agresif adımlar atıp atmayacağı kafalarda daha sık sorulmaya başlanmış ve 100 baz puanlık faiz artışı dillendirilmişti. Dün gerçekleşen toplantı sonrasında FED 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Ardından FED Başkanı Powell açıklamalarda bulundu ve enflasyonu düşürmek için kararlı olduklarının vurgusunu yaptı. Ek olarak banka yıl sonu için faiz tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Küresel bazda artan faiz oranları, herhangi bir faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1680 – 1692 - 1705 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1655 – 1635 - 1612 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

DAX

Direnç: 12824 - 13066 - 13338     Destek: 12394 - 12099 - 11790

 

NAS100

Direnç: 11936 - 12260 - 12515     Destek: 11359 - 11068 - 10843