Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 29.338 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 260 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Paris İklim Anlaşması'nı, yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz.
  • Evergrande, borsaya yaptığı açıklamada, 23 Eylül’de vadesi dolan faiz ödemesi için yuan cinsinden tahvil sahipleri ile anlaşmaya varıldığını duyurdu ancak ne kadar faizin ödeneceği ya da ödemenin ne zaman yapılacağı konusunda bilgi vermedi.
  • IMF, Evergrande’ye ilişkin  gelişmeleri yakından izlediklerini ve Çin'in Evergrande'nin problemlerinin sistemsel bir krize dönüşmesinden kaçınmak için araçlara sahip olduğunu bildirdi.
  • Japonya Merkez Bankası faizde değişiklik yapmadı, delta varyantının etkisi bölge genelinde yaşanan tedarik sıkıntılarını vurguladı.
  • İngiltere Başbakanı Johnson, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Görüşmede ticaret konusu ele alındı.
  • ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin kapanmasını önleyecek ve borç limitini askıya alacak geçici bütçe tasarısını onayladı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1725 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve parite haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Yeni günde ise piyasaların gözü ABD kanadında olacak. FED’in dün başlayan toplantısı bugün son bulacak ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler FED’in faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metninde ve ardından FED Başkanı Powell’ın açıklamalarında varlık alım programı takvimi ile ilgili olası açıklamalar merakla takip edilecek. Geçtiğimiz toplantıda banka varlık alım programı azaltımının yıl içerisinde başlayabileceğini belirtmişti. Bu toplantı sonrasında bu konudaki açıklamalar yakından takip edilecek. Karar TSİ 21:00’da açıklanacakken, Fed Başkanı Powell’ın toplantısı ise TSİ 21:30’da gerçekleşecek. Yeni günde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17986 – 1.18509 – 1.19089 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17065 – 1.16674 – 1.16128 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken piyasalar ilk olarak yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Bununla birlikte geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesindeki bu hareketlenmeler hafta içerisinde de bir miktar devam etti. Bu hareketlenmeler ile birlikte haftanın ilk işlem gününde 8.72 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan parite, haftanın üçüncü işlem gününe 8.62 seviyelerinde başlangıç yaptı. Yeni günde piyasaların odak noktası FED’in faiz oranı kararında olacak. TSİ 21:00’da karar açıklanacakken, 21:30’da ise FED Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Bu toplantı sonrasında varlık alım programındaki azaltımlar ile ilgili olası açıklamalar merakla takip edilecek. Son günlerde düşük risk iştahı gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskılar yaratırken, bu baskılardan TL’de zaman zaman nasibini aldı. FED’in varlık programında azaltıma gideceğine dair bir sinyal gelişmekte olan ülke para birimlerinde bir miktar daha baskıları artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.72800 ve 8.79762 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.55154 – 8.41525 – 8.27518 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatları için haftanın en önemli günlerinden biri bugün. FED yetkilileri dün biraraya geldi ve FOMC toplantısını başlattı. Toplantı bugün sona erecek ve TSİ 21:00’da banka kararını verecek. 21:30’da FED Başkanı Jerome Powell bir basın toplantısı düzenleyecek. Bu toplantı sonrasında varlık alım programı ile ilgili açıklamalar yakından takip edilecek. Varlık alım programı azaltımı konusunda olası şahin açıklamalar altın fiyatları üzerinde baskılar oluşmasına neden olabilir. Diğer yandan piyasalar Çin kanadında Evergrande’nin hafta başında vadesi gelen kupon ödemesini gerçekleştirememe konusunu yakından takip ederken, bu konu risk iştahının da azalmasına neden olmuştu. Bu konuda Evergrande kanadından son gelen açıklamaya göre 23 Eylül’de vadesi dolan faiz ödemesi için yuan cinsinden tahvil sahipleri ile anlaşmaya varıldığı belirtildi. Fakat bu açıklama piyasaları tam olarak tatmin edemedi. Haftanın üçüncü işlem gününe 1773 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1785.29 – 1795.27 – 1810.31 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1770.97 – 1760.15 – 1742.20 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.