GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.594 artarak 5.375.593’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 429 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 51 kişi artarak 49.236’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.237.731.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz.
 • Erdoğan: Şehirlerarası ve şehiriçi yolcu kısıtlamalarını kaldırıyoruz. Normal mesai düzenine geçiliyor.
 • Erdoğan: Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini bir ay daha uzatıyoruz.
 • Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, somut adım atma sırasının AB'de olduğunu belirtti.
 • Erdoğan: ABD ile olumlu ve yapıcı bir temelde yeni bir dönemin kapılarını araladığımıza inanıyoruz.
 • Fed Başkanı Powell: Enflasyon son aylarda kayda değer oranda arttı. Geçici etkilerin azalmasıyla enflasyonun %2 seviyelerine dönmesi bekleniyor.
 • Beyaz Saray, ABD’nin paylaşacağı 55 milyon doz aşının %75'inin Dünya Sağlık Örgütünün  oluşturduğu Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na, %25'inin ise ihtiyaç sahibi ülkelere dağıtılacağını açıkladı.
 • Beyaz Saray Sözcüsü Psaki: Biden'ın İranlı liderlerle şu an için görüşme planı yok. İran müzakerelerinin nereye gideceğini görmeyi iple çekiyoruz.
 • ECB Başkanı Lagarde, "Ekonomik aktivitenin bu çeyrekten itibaren hızlanmasını bekliyoruz" dedi.
 • Rusya'nın 2 aydır uyguladığı uçuş kısıtlamasının ardından ilk turist kafilesi, Antalya'ya geldi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta FOMC’nin para politikası toplantısı sonrasında dolar endeksindeki değer kazanımları ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi yeni haftanın ilk işlem gününde toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Haftanın ilk gününde Beyaz Saray Sözcüsü Psaki; ABD Başkanı Biden’ın altyapı yatırım paketi konusunda Kongre üyeleri ile görüşme yapma konusunda istekli olduğunu ve bir anlaşma için bazı Kongre üyelerini ağırlayacağını belirtti. Ek olarak Biden’ın altyapı yatırım planı için Cumhuriyetçi ve demokratlar ile görüşmelerine devam edeceği belirtildi. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda piyasalar ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. Bununla birlikte TSİ 17:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Tüketici Güveni verisi izlenecek. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19629 – 1.20147 – 1.21021 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.18845 – 1.18336 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Fed’in projeksiyonları 2023 yılının sonuna kadar en az iki faiz artışına işaret etmesi ve yapılan açıklamalar ile birlikte varlık alım programının önümüzdeki toplantılarda tartışılabileceğine yönelik beklentiler dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden olmuştu. Diğer yandan TCMB’de para politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirmiş ve beklentilere parale olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş ve sıkı para duruşu vurgusu yapılmıştı. USDTRY paritesi de geçtiğimiz haftayı 8.72 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Pazartesi günü St. Louis Fed Başkanı Bullard; Komite’nin varlık alım azaltımı konusunu artık konuştuğunu, fakat bunun uygulanmasının ise zaman alacağını belirtti. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Ardından TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.80017 ve 8.85003 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.71613 – 8.65041 – 8.50161 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 15 aydaki en büyük haftalık kayıplarından birini yaşayan altın fiyatları, haftanın ilk işlem gününde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın açıklamalarını takip etti. Bullard; artık yetkililerin varlık alımı azaltımını konuşmaya başladığını fakat bunu uygulamanın zaman alabileceğini belirtti. Enflasyon konusunda ise Bullard; yükseliş fikrine hazır olmak gerektiğini ve 2022 çekirdek enflasyon tahmininin ise yüzde 2.5 olduğunu sözlerine ekledi. Diğer yandan Fed’in şahin tutumu izleyeceğine yönelik beklentilerin artması uzun vadeli ve kısa vadeli tahvil faizleri arasındaki farkın azalmasına neden oluyor. Buna istinaden ABD’de 30 yıllık tahvil faizleri 2021 yılının ilk ayından sonra ilk kez yüzde 2’nin altına geriledi. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisini takip edecek. 21:00’da ise Fed Başkanı Powell’ın bir konuşma yapması bekleniyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1800.35 – 1815.07 – 1825.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1780.69 – 1765.00 – 1755.52 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.