GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 20.428 artarak 3.013.122’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 965 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 102 kişi artarak 30.061’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.825.187.
  • Sağlık Bakanlığı, 81 il için 13-19 Mart'ta 100.000 kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Vaka sayısı 70 ilde arttı, 11 ilde azaldı.
  • Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.
  • TCMB’nin yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBB Yönetim Kurulu'ndaki bankaların genel müdürleri ile bir araya geldi. Kavcıoğlu'nun toplantıda, TCMB'nin birinci önceliğinin enflasyonla mücadele olmaya devam edeceği ve politika değişikliği olmayacağı mesajlarını verdiği öğrenildi.
  • Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı.
  • Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Şenyayla bölgesinin Muş’a bağlanmasına karar verildi.
  • ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD'nin, müttefiklerinden Rus ekipmanlarından uzak durmasını istediğini belirtti.
  • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile telefonda görüştü. Görüşmede, Yunanistan ve Türkiye’nin "askeri operasyon merkezleri arasında 24 saat açık bir hat kurulması" konusu da ele alındı.
  • İtalya'da Mario Draghi liderliğindeki hükümet, Covid – 19 salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı 32 milyar euro tutarında yeni bir ekonomik yardım paketi açıkladı.
  • Dünyada Covid – 19 vaka sayısı 123 milyon kişiyi geçti

EURUSD

Yeni haftaya piyasalar dolar endeksinin yukarı yönlü gapli açılışı ile başladı. Geçtiğimiz hafta FED’in güvercin tonunu koruması ile birlikte dolar endeksinde sert aşağı yönlü hareketler yaşanmış fakat ardından geçen hafta Perşembe gününden itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Geçtiğimiz haftayı 1.1904 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya aşağı yönlü hafif gapli başladı. Haftaya 1.1875 seviyelerinde başlayan parite bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Yeni haftanın ilk işlem gününde Euro bölgesine baktığımızda veri yoğun bir gündem bizleri beklemiyor.  ABD kanadında ise TSİ 17:00’da gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi küresel bazda dolar endeksinde volatiliteyi artırabilir. Haftaya ise genel bakış açısı ile baktığımızda Perşembe günü ABD kanadından gelecek olan GSYİH verisi ve Cuma günü Almanya kanadında açıklanacak olan İfo İş İklimi endeksi parite için önemli ekonomik veriler arasında yerini alıyor. Ayrıca Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’in yorumları yakından izlenecek. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19516 – 1.19926 – 1.20536 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18743 – 1.18403 – 1.17836 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadı yeni haftaya sert bir başlangıç ile başladı. Haftasonu Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda Naci Ağbal’ın görevden alındığı ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nun yeni başkan olarak atandığı belirtildi. Bu ‘sürpriz’ karar TL üzerinde büyük baskılar oluşmasına neden oldu ve TL yeni haftaya dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 16 değer kaybı yaşayarak başladı. Geçtiğimiz haftayı 7.20 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya 8.32 seviyelerinde başlangıç yaptı. TCMB’nin yeni Başkanı Kavcıoğlu yaptığı ilk açıklamasında; TCMB’nin kanunla belirlenmiş görev ve yetkileri çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti. Ardından Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda yer alan bankaların genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Kavcıoğlu; TCMB’nin politikalarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde vurgular yaptı. Yeni haftaya sert bir giriş yapan USDTRY paritesini inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.16268 – 8.32930 – 8.58136 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.95186 – 7.78792 – 7.62676 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son zamanlarda altın fiyatlamaları üzerinde ABD hazine tahvil faizlerindeki hareketlenmeler etkili oluyor. Hazine tahvil getirilerindeki yükselişler, faiz getirisi olmayan değerli metallerin cazibesini azaltırken, bu gelişme zaman zaman altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturuyor. Diğer yandan bu konuda FED Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasında tahvil piyasasını sakinleştirici sözler sarfetmemişti. Geçtiğimiz haftayı 1745 seviyelerinde kapatan ons altın yeni haftaya başlarken bir miktar gevşeme hareketleri sergiledi. Bu hareketler ile birlikte gece saatlerinde 1732 seviyeleri test edildi ve buradan itibaren bir miktar toparlanma hareketleri yaşandı. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları ekonomik verisini takip edecek. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda ise Perşembe günü ABD kanadından gelecek olan büyüme verisi önemli ekonomik  veriler arasında dikkat çekiyor. Altın fiyatlarında piyasalar tahvil faizlerindeki hareketlenmeleri, ABD ile Çin arasındaki son günlerdeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1755.91 – 1782.62 – 1800.71 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1725.65 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.