GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.546 artarak 2.638.422’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 601 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 77 kişi artarak 28.060’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.523.760.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uzun vadeli bir perspektifle, kazan-kazan temelinde yeni Amerikan yönetimiyle iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Türkiye olarak, Amerika ile ortak menfaatlerimizin görüş ayrılıklarımızdan çok daha fazla olduğu inancındayız.
  • Sağlık Bakanı Koca: Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak.
  • Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit etti, kredi not görünümünü 'Negatif'ten 'Durağan'a revize etti.
  • Fitch, Türkiye'de enflasyonun 2021 yılı sonunda %11,0, 2022 yılı sonunda %9,2'ye düşeceğini tahmin ediyor.
  • JP Morgan, ABD'nin yeni yönetiminin atacağı teşvik adımına ilişkin beklentisini 900 milyar dolardan 1,7 trilyon dolara çıkardı. Kuruluş, teşvik paketinin Mart ayında kabul edilmesini bekliyor. Raporda ABD ekonomisi için 2021 4. çeyrek yıllık büyüme tahmini %6,4 belirtildi.
  • İsrail: BionTech aşısı ölümleri %98,9 önlüyor.
  • İngiltere, AB’nin kabuklu deniz ürünlerine uyguladığı ithalat engeli sonrasında misilleme olarak AB'den ithal edilecek maden suyuna kısıtlama getirecek.
  • Japonya, Pfizer ve BioNTech tarafından coronavirüse karşı geliştirilen aşıların 450.000 dozluk ikinci kısmını teslim aldı.
  • Pfizer, ABD için haftalık olarak ürettiği Covid-19 aşısı miktarını iki katına çıkarmayı planlıyor.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dolarda toparlanma hareketleri ile birlikte zayıf bir performans gösteren EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler görülmüş ve parite 1.2022 ile Şubat ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşamıştı. Fakat buralarda uzun süre fiyatlanmayan parite toparlandı ve geçtiğimiz haftayı 1.2117 seviyelerinde kapattı. Geçtiğimiz hafta piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın Ocak ayında gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarını takip etmişti. Tutanaklarda; Euro bölgesinde enflasyon hedefinden oldukça uzakta olunduğu, güçlü euronun enflasyon için tehlike oluşturduğunun vurgulandığı görülmüştü. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise piyasalar Almanya kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi ve Mevcut Değerlendirme ekonomik verileri Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21739 – 1.22257 – 1.22857 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21005 – 1.20538 – 1.20045 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son zamanlarda TL’nin dolar karşısındaki performansı dikkatleri çekerken, USDTRY paritesinde ise aşağı yönlü hareketlenmeler takip edildi. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta TCMB para politikası toplantısını gerçekleştirdi ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmemişti. Bununla birlikte karar metninde uzun süre sıkı duruşun korunacağına dair metnin değiştirilmemesi TL kanadında değer kazanımlarının korunmasına destek sağladı. Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch, Türkiye Değerlendirmesi’ni açıkladı. Açıklamaya göre Fitch; Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak teyit etti. Görünüm ise negatif’ten durağan’a çevrildi. Açıklamada; Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün olumlu görüldüğünün altı çizildi. USDTRY’nin 2021 yılı performansına baktığımızda yaklaşık olarak son 9 yılın en uzun haftalık düşüş serisini yakaladığını söyleyebiliriz. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise piyasalar yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.02153 – 7.10093 – 7.20769 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.90551 – 6.81155 – 6.70742 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftaya 1824 seviyelerinde başlangıç yapan ons altın hafta içerisinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve haftayı 1782 seviyelerinde kapattı. Yaklaşık olarak haftayı yüzde 2.25 değer kaybı ile kapatan altın fiyatları 2021 yılının en kötü haftalık performanslarından birini geride bıraktı. ABD kanadında hazine tahvil faiz oranlarında yaşanan ralli ile birlikte çeşitli Fed yetkililerinden gelen enflasyona yönelik olumlu beklentilerin olduğu açıklamalar altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. Ek olarak küresel bazda aşılama çalışmalarının son hızda devam etmesi piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ABD kanadından gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Yarın ise TSİ 18:00’da FED Başkanı Jerome Powell’ın yorumları yakından takip edilecek. Bu yorumlar ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.02 – 1826.03 – 1856.16 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1768.92 – 1752.99 – 1730.70 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda petrol fiyatlarında yaşanan ralli oldukça dikkatleri üzerine çekmiş ve fiyatlar pandemi öncesindeki seviyelere geri dönmüştü. Ek olarak ABD kanadında soğuk hava dalgası ile Teksas’ta üretimlerin sekteye uğraması fiyatları desteklemişti. Fakat bu ralli geçtiğimiz haftanın son günlerinde yerini bir miktar gevşemeye bıraktı. Suudi Arabistan kanadında piyasalara düşen haber akışlarına göre üretimin artırılması tartışılıyor. Ve bu artırım Nisan ayında gerçekleşebilir. Bu konu petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturdu ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Diğer yandan ABD kanadında soğuk hava dalgası yavaş yavaş son buluyor. Böylelikle Teksas’ta en büyük 4 tesis yeniden operasyonel hale gelecek. Fakat bunun birkaç haftayı bulabileceği belirtiliyor. Diğer yandan geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen ham petrol stokları verisi izlendi. Veriye göre ABD’de ham petrol stokları 7,258 milyon varil daraldı. Veri ile birlikte stokların beklentilerin üzerinde azaldığı görüldü. Yeni haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.05 – 64.79 – 65.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.02 – 62.01 – 60.26 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.