GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

İngiltere’de Yeni Teşvikler

Dün İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak teşvik paketi açıkladı. Sunak; istihdamı korumak ve koronavirüsten hasar gören İngiltere ekonomisine can suyu vermek amacıyla ne gerekiyorsa yapacağına dair söz verdi. Sunak’ın açıkladığı destekler arasında konut alımlarında ve dışarıda yemek yemede vergi indirimleri ve çalışanlarını işten çıkarmayan işverenlere yeni bonuslar var.

EURUSD

Son zamanlarda piyasaların gündeminde Brexit konusu olmaya başladı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Şansölyesi Merkel’i AB’nin uzlaşıya hazır olmaması durumunda, İngiltere’nin bir ticaret anlaşması olmaksızın birlikten çıkmaya hazır olduğu uyarısında bulundu. Bu konu piyasalar tarafından yakından takip ediliyor ve zaman zaman Euro ve Sterlin varlıkları üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan AMB Başkanı Lagarde; Financial Times ile bir mülakat gerçekleştirdi. Lagarde; piyasaları sakinleştiren acil durum teşvikinin ardından bankanın gelecek toplantıda para politikasında değişikliğe gitmeyeceğinin sinyalini verdi. Lagarde ayrıca; Çok fazla şey yapıldığını, ekonomik verileri dikkatlice değerlendirmek için zamanın olduğunu belirtti. Diğer yandan küresel bazda dolara baktığımızda önemli piyasa paraları karşısında dar bir bantta dalgalı bir seyir izlediği görüldü. Gün içerisinde ekonomik veri bakımından cılız bir seyir var. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14213 – 1.14602 – 1.14937 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13306 – 1.12627 – 1.12218 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son haftalarda USDTRY paritesi dar bir bantta hareketlerine devam ediyor. 6.86 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam eden paritede volatilite diğer aylara nazaran oldukça az. Bilindiği gibi Mayıs ayının başlarında 7.26 seviyeleri görüldü ve swap görüşmeleri konusunda gelen haber akışları ile birlikte aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu konuda uzun süredir bir haber akışı gelmiyor. Piyasalar halen bu konuyu takip etmeye devam ediyor. Diğer yandan küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri gelişen para birimleri arasında baskı yaratıyor. Dolar kanadına baktığımızda ise artan virüs vakalarına karşılık piyasaların teşvik önlemlerinin devam edeceğine ilişkin beklentileri ile doların küresel bazda dalgalı bir seyir izlediği görüldü. Gün içerisinde piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda hareketlilik artabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86542 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

‘2020 yılının en dikkat çeken ürünlerinden biri ne?’ Diye soru sorulacak olursa, kuşkusuz ilk cevaplardan biri altın olurdu. 2020 yılı ile birlikte altına ilgi ve altının cazibesi günbegün artıyor. Koronavirüs pandemisinin tüm dünyada ekonomileri durma noktasına getirmesi, merkez bankalarının faiz indirimleri, hükümetlerin teşvik adımları altında 2020 yılında yukarı yönlü sert hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Bununla birlikte son günlerde koronavirüs pandemisinde vaka sayılarının artması ve ikinci dalga endişeleri küresel risk iştahını azalttı ve güvenli limanlara ilgiyi artırdı. Tüm bunlarla beraber altın fiyatları 1,800 doların üzerini gördü. Bunlara ek olarak altın destekli borsa fonlarına (ETF) girişler 2020 yılının başından bu yana 2009’daki rekor seviyeyi aştı. Fed kanadında ise piyasalarda daha fazla desteğin yolda olabileceği beklentileri oluştu. Fed Başkan Yrd. Clarida; ekonominin daha fazla yardıma ihtiyaç duyması halinde, muhtemelen ilave sözlü yönlendirme ve varlık alımlarının gerçekleşebileceğini belirtti. Clarida; yapabileceğimiz daha fazla şey var diyerek dikkatleri çekti. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda 15:30 ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma bşv. verisi volatiliteyi artırabilir. XAUUSD grafiğinde 1818.63 – 1829.93 – 1840.30 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800.15 – 1789.75 – 1777.40 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Küresel bazda artan koronavirüs vaka sayıları; son haftalarda toparlanma eğilimleri gösteren küresel petrol taleplerinde olumsuzluk olabileceği endişelerini beraberinde getirdi. Bu endişeler ise petrol fiyatlarında bir miktar baskı yaptı.  OPEC kanadına baktığımızda ise koalisyonun gelecek ay tarihi arz kısıntılarını gevşetmeye hazırlanıyor. Reuters kaynaklı haber akışlarına göre, Birleşik Arap Emirlikleri ham petrol ihracatını Ağustos ayında günlük bazda 300,000 varil artırmayı düşünüyor. Diğer yandan piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 5,654 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin -3,114M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite arttı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.85 – 45.07 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.08 – 41.20 – 40.01 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde 41.20 – 41.81 – 43.30 seviyeleri direnç noktaları olarak; 40.05 – 39.13 – 37.14 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftada bir miktar toparlanma hareketleri sergileyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek. Geçtiğimiz hafta söz konusu veri 65B olarak gerçekleşmişti. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında hareketlilik artacaktır. Haftanın dördüncü işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.902 – 1.976 – 2.027 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.771 – 1.674 – 1.605 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.