GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Türk Çeliğine Yönelik Vergileri Askıya Aldı

ABD Başkanı Donald Trump; Mart 2018’de yetkisini kullanarak dünyanın dört bir yanından çelik ithalatına %25 tarifeler getirmişti. Ağustos ayında da Türkiye’den çelik ithalatında vergileri %50 seviyesine kadar ikiye katladığını açıklamıştı. Fakat ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Trump’ın Türkiye’den çelik ithalatına yönelik ek vergi uygulamasının anayasaya aykırı olduğu kararına vardı. Kararın usul bakımdan eksi olduğu ve ithalatçıları eşit koruma anayasal garantisinin ihlal edildiği belirtildi.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen verileri takip etti. ZEW’in mevcut koşullar göstergesi -83.1 seviyesinden -80.9 seviyesine yükseldi. Fakat gelecek altı aya ilişkin güven 63.4 seviyesinden 59.3 seviyesine düştü. Gelen verilere göre yatırımcıların Almanya ekonomisinin sıçrama yapacağına dair beklentilerinin azaldığı görüldü. Diğer yandan Amerika’da tüketici fiyat endeksi verisi takip edildi. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran ayında aylık bazda %0.6; yıllık bazda ise %0.6 artış gerçekleştirdi. Böylelikle ABD’de Tüfe Kovid-19 pandemisinin etkisiyle 3 ay üst üste düşüşün ardından Haziran ayında işletmelerin yeniden açılmaya başlamasıyla toparlandı. Gün içerisinde piyasalar 16:15’te Amerika’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Ardından 21:00’da açıklanacak olan Bej Kitap verisi izlenecek. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14218 – 1.14965 – 1.15697 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13683 – 1.13052 – 1.12606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yaklaşık olarak 3 haftayı aşkın bir süredir dar bir bantta 6.86 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesinde benzer fiyatlamalar devam ediyor. Piyasalar hafta başında TCMB beklenti anketini takip etmişti. Ankette USDTRY beklentisi 6.99’dan 7.02 seviyesine yükseldi. Anket içerisindeki yıl sonu enflasyon beklentisi ise çift hanelere yükselmişti. Gün içerisinde yurtiçinde piyasalar tatil olduğundan gelecek olan herhangi bir ekonomik veri olmayacak. Piyasalar Amerika’dan 16:15’te gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Akşam saatlerinde ise 21:00’da Bej Kitap izlenecek. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak olası yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde Amerika ile Çin arasında gerginlikler artıyor. Çin yönetiminin Pekin’i Sincan Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine davranışlarından dolayı cezalandırma yönünde karar almasına karşılık Çin, sembolik bir misillemeye giderek bazı Amerikalı yetkililere yaptırım kararı almıştı. Diğer yandan Trump yönetimi, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yayılmacı iddialarını reddetti ve tarafsız tutumunu bir kenara bıraktı. Bu haber akışı da zaten gergin olan iki ülke arasındaki ilişkileri germeye devam etti. Diğer yandan küresel çapta piyasaların gündeminde virüs endişeleri kalmaya devam ediyor. Özellikle Amerika’nın bazı eyaletlerinde vaka sayılarında yaşanan artış ekonomilerin istenilen zamanda toparlanamayabileceği endişelerini derinleştiriyor. Tüm bu gelişmeler ile birlikte altın fiyatları 1.800 dolar civarlarında tutunmaya devam ediyor. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1818.63 – 1829.93 – 1835.05 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1805.16 – 1795.60 – 1787.15 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC+ Ortak Bakanlar Düzeyinde İzleme Komitesi’nin bugün toplanması bekleniyor. Bu toplantıda koalisyonun Ağustos ayından itibaren üretim kısıntılarını azaltma yönündeki plana bağlı kalması bekleniyor. Bu gelişme de her ne kadar aylar öncesinde belli olsa da fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında gerginliklerin derinleşmesi fiyatlar üzerinde baskı unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Diğer yandan OPEC kanadından gelebilecek açıklamalarda volatiliteyi etkileyecektir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.53 – 44.11 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.50 – 41.20 – 40.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.