GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Bütçe Açığı Dikkatleri Üzerine Çekti

Amerika Hazine Bakanlığı, Haziran ayına ait bütçe dengesi raporunu yayımladı. Rapor incelendiğinde, ABD federal hükümetinin bütçe açığının, Haziran ayında 864 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı görüldü. Amerika’da 2020 mali yılının Haziran ayı itibariyle toplam bütçe açığı 2.7 trilyon dolar olarak hesaplandı. Haziran ayında görülen rekor yükselişte, Kovid-19 salgınının etkilerine karşı yapılan programlar kapsamında yapılan güçlü harcamalar ve vergi gelirlerindeki azalış etkili oldu. Bilindiği gibi ABD hükümetinin Kovid-19 salgını ile mücadelesinde, bu zamana kadar gerçekleştirdiği teşvik paketlerinin toplam tutarı yaklaşık olarak 3 trilyon doları buldu.

EURUSD

Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda en önemli ekonomik verilerden biri, Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaların merakla takip ettiği konuların başında getiri eğrisi kontrolü olacak. Bu politika tahvil faizlerini belli bir seviyede tutmak için müdahale etmeyi öngörüyor. Fakat beklentiler AMB’nın bu yolu izlemeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Lane iki hafta önce; getiri eğrisi kontrolüne kesinlikle gidilmeyeceği açıklamasında bulunmuştu. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde bölgeden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Bölgenin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da 09:00’da enflasyon verisi açıklanacak. Ardından yine Almanya’dan 12:00’da Zew Ekonomik Hissiyatı ve Euro bölgesinden aynı saatte Sanayi Üretimi verileri takip edilecek. Veriler ile birlikte euro varlıklarında volatilite artacaktır. Amerika kanadında ise TSİ 15:30’da enflasyon verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13683 – 1.14218 – 1.14965 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13052 – 1.12606 – 1.11897 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’nin sanayi üretimi Mayıs ayında aylık bazda %17.4 oranında arttı. Yılık bazda ise veri %19.9 gerileme yaşadı. Diğer yandan TCMB’nin Mayıs 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri izlendi. Buna göre cari işlemler dengesi Mayıs ayında 3.76 milyar dolar açık verdi. Söz konusu veri 2019 yılının aynı döneminde 1 milyar 71 milyon dolar fazla vermişti. Piyasalardaki beklentiler ise cari açığın 3.75 milyar dolar olması yönündeydi. Ek olarak Merkez Bankası’nın Temmuz ayı beklenti anketine göre yıl sonu Tüfe beklentisi %10.22’ye yükseldi. Türkiye 2020 yılına ilişkin ekonomik küçülme beklentisi değişmeyerek %1.3 olarak sabit kaldı. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite artacaktır. Uzun süredir 6.86 seviyeleri yakınlarında dar bir bantta fiyatlamalar yaşayan USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda piyasaların dikkatini koronavirüs pandemisinde Amerika’nın bazı eyaletlerinde vaka sayılarının artması çekmişti. Bu da ekonominin yakın zamanda toparlanmasının bir miktar zor olabileceği beklentilerini oluşturmuştu. Bunların üzerine ikinci dalga endişeleri de derinleşince küresel risk iştahı oldukça azaldı ve altın fiyatları kazançlarını korudu. Geçtiğimiz hafta 1.800 USD üzerine çıkan altın bu seviyelerin yakınlarında tutunmaya devam ediyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan enflasyon verisini yakından takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Diğer yandan küresel bazda yaşanabilecek gelişmeler ise fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Altının 2020 yılı performansına baktığımızda ise %19 seviyelerinde değer kazanımları yaşadığını görüyoruz. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1805.68 – 1818.63 – 1829.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1795.60 – 1787.15 – 1776.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasına yön veren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 2020 Yıllık İstatistik Bülteni’ni yayımladı. Bültene göre OPEC’in; 2018 yılında %41.2 olan küresel ham petrol üretimindeki payı, geçtiğimiz yıl %39’a geriledi. Ham petrol üretiminde lider ise Amerika. Bu sebeple bölgeden gelen ham petrol stokları verisi piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Bu hafta veri yarın gelecek ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artacaktır. Diğer yandan bu hafta gerçekleştirilecek olan OPEC+ koalisyonu toplantısı öncesi OPEC’in üretim kısıntılarını gevşetme beklentileri oluştu ve bu beklentiler fiyatlar üzerinde baskı kurdu. Toplantının yarın başlaması bekleniyor ve koalisyonun tarihi büyüklükteki üretim kısıntılarını azaltmaya yönelik planlarını duyurabilme ihtimali var. Bu sebeple hafta içerisinde petrol fiyatlarında volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.50 – 43.53 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.20 – 40.55 – 39.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.78 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Özellikle başta Amerika’nın bazı eyaletlerinde koronavirüs vaka sayılarının artması küresel ekonominin istenilen ve tahmin edilen zamanlarda toparlanamayacağı endişelerini oluşturdu. Bu da emtia fiyatları üzerinde baskı kurdu. Diğer yandan doğal gazda küresel arz fazlalığı konusunda ki endişeler zaman zaman fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. Piyasalar Perşembe günü Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stoklarını yakından takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.750 – 1.850 – 1.902 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.674 – 1.605 – 1.518 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.