GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Güncel Koronavirüs Verileri

Küresel bazda dünyanın üzerinde 2020 yılının başından itibaren bir kara bulut gibi duran koronavirüs pandemisi ile Türkiye’nin mücadelesi Mart ayının sonlarında başladı. Diğer ülkelere kıyasla iyi bir mücadele örneği gösteren Türkiye’de Sağlık Bakanlığı güncel verileri günbegün iletmeye devam ediyor. Son gelen açıklamalara göre Türkiye’de son 24 saatte 902 kişiye Kovid19 tanısı kondu. 19 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Böylelikle toplam vaka sayısı 222 bin 402 olurken; can kaybı 5 bin 545 oldu.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1414 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile 1.16 seviyeleri test edildi. Böylelikle EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 2 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Özellikle hafta başında AB Liderlerinin bölge ekonomisi için yeni teşvik paketinde uzlaşmaya varması Euro varlıklarında değer kazanımlarının yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan piyasalar Amerika kanadından gelen verileri takip etti. Buna göre Amerika’da ikinci el konut satışları Haziran ayında aylık bazda %20.7 arttı. Bu oran ise tüm zamanların en büyük artışı olarak kayıtlara geçti. Böylelikle satışlar 4.72 milyona ulaşmış oldu. Piyasalar gün içerisinde 09:00’da Euro bölgesinden gelecek olan GFK Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Amerika kanadından ise TSİ 15:30’da İşsizlik Haklarından yararlanma başvuruları verisi küresel bazda volatiliteyi artırabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16129 – 1.16705 – 1.17137 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15606 – 1.15092 – 1.14690 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL varlıkları için haftanın en önemli günü bugün. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gün içerisinde bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantı sonrasında da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler merkez bankasının faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar 14:00’da açıklanacak. Diğer yandan karar metninde piyasalar ipuçları arayacak. Karar ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite artacaktır. Uzun süredir dar bir bantta 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlanan USDTRY paritesinde dün 6.81 seviyeleri test edildi. Fakat buralarda uzun süre tutunamayan parite tekrar 6.85 seviyeleri yakınlarına geri döndü. Bununla birlikte Amerika kanadında TSİ 15:30’da İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92120 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.83671 – 6.81166 – 6.76092 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde yukarı yönlü hareketlenmeleri hızlanan altın fiyatlarında rekor seviyelere yaklaşıldı. Avrupa Birliği liderlerinin dev kurtarma paketinde uzlaşması ve onaylamasının ardından gözler, Amerika ekonomisine destek için yeni bir teşvik paketine ilişkin yaşanan görüşmelere çevrildi. Geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanı Mnuchin bu konuda açıklamalarda bulunmuş ve görüşmelerin başladığını teşvikin rekor düzeyde olabileceğini belirtmişti. Bu beklentiler de altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerine devam eden XAUUSD böylelikle yaklaşık olarak son yedi yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına başladı. Diğer yandan koronavirüs vaka sayısındaki yükselişten dolayı artan güvenli liman alımları, gelen veriler ile küresel ekonomide büyümenin bir miktar daha zaman alabileceği beklentisi ve ABD’de negatif faizler nedeniyle metallere olan yönelim yükseliş hareketlerini destekledi. Piyasalar gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1876.78 – 1885.95 – 1900.40 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1863.00 – 1845.78 – 1833.96 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Piyasalar dün Amerika’dan gelen Ham Petrol Stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de ham petrol stokları azalması beklenirken 4.892 milyon varil artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler stokların yaklaşık olarak 2.088 milyon varil azalış gerçekleştirebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite arttı. ABD’de ham petrol stoklarındaki beklenmedik artış işaretleri son günlerde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatlarında baskı oluşturdu. Yaklaşık olarak son dört ayın en yüksek seviyelerinde fiyatlanan petrol böylelikle veriler ile bir miktar geriledi. Diğer yandan AB Liderlerininyeni teşvik paketinde uzlaşması fiyatlar üzerinde yukarı yönlü etki yaratmıştı. Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’de koronavirüs pandemisinin iyileşmeye geçmeden önce daha da kötüleşebileceği uyarıları endişeleri bir miktar artırdı. Tüm bu yaşananlara rağmen petrol fiyatları son dört ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.85 – 45.79 – 47.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.05 – 43.59 – 42.38 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.70 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve 1.60 seviyeleri test edilmişti. Bu seviyeler ardından toparlanan fiyatlar an itibari ile haftaya başlangıç seviyesi yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Gelecek olan veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.708 – 1.751 – 1.809 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.680 – 1.652 – 1.605 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.