GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Fed Acil Borç Verme Programlarında Tarihi Uzattı

Koronavirüs pandemisi tüm ekonomilerin üzerinde kara bulut gibi kalmaya devam ederken ekonomileri desteklemek için hamleler gelmeye de devam ediyor. Fed Salı günü yaptığı açıklamada; zor günler geçiren ekonomiyi desteklemek için acil kredi programlarının süresini 31 Aralık’a kadar uzattığını belirtti. Ek olarak açıklamada; bu üç aylık uzatma, bu imkandan yararlanmak isteyen potansiyel katılımcıların planlama yapmasına olanak tanıyacağını, bu imkanların ekonominin Kovid19 pandemisinden toparlanmasına yardımcı olmak için hazır olmaya devam edeceğine ilişkin kesinliği sağlayacağı belirtildi.

EURUSD

Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken günün ve haftanın en önemli haber akışlarından biri bugün Amerika kanadından gelecek. FOMC gerçekleştirdiği toplantı sonrasında TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 21:30’da basın açıklaması yapılacak. Karar ve basın açıklaması küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Diğer yandan yine Amerika kanadında Fed acil borç verme programlarını 31 Aralık’a uzattığı haber akışı takip edildi. Geçtiğimiz hafta AB liderlerinin yeni teşvik paketinde uzlaşmaları ve küresel bazda dolarda değer kayıplarının yaşanması EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Bu hareketler ile parite son 2 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlanmalar gerçekleştiriyor. Diğer yandan haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıkları için önemli bir ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple önümüzdeki günlerde EURUSD paritesinde volatilite bir miktar artabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.17771 – 1.18288 – 1.19008 sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16837 – 1.16259 – 1.15617 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde oldukça dar bir bantta 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi yeni hafta ile birlikte hareketlenmeye başladı. Haftanın ilk işlem gününde anlık olarak 6.98 seviyelerine çıkan parite ardından buralardan gevşedi. Dün TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda; TL, dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen piyasa paraları arasında yerini aldı. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TCMB enflasyon raporu izlenecek. Ardından TCMB’nin gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti takip edilecek. Veriler sırasıyla 10:30 ve 14:00’da açıklanacak. Akşama doğru ise gözler Amerika’ya çevrilecek. Dün başlayan Fed toplantısı bugün son bulacak ve ABD Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Karar TSİ 21:00’da; basın toplantısı ise TSİ 21:30’da açıklanacak. Piyasalar Fed’den bir değişiklik beklemese de, güvercin tutumun devam edebileceği bekleniyor. Bu sebeple söz konusu saatlerde küresel bazda volatilite oldukça artabilir. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.98612 – 7.02729 – 7.07675 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92475 – 6.90119 – 6.86810 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeleri hız kazanan altında rekor seviyeler görülmüştü. Doların küresel bazda küçük toparlanma hareketleri ile birlikte bu yükseliş bir miktar yavaşladı ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Altında yaşanan bu hareket ortamında piyasalar gün içerisinde Fed’in vereceği kararı takip edecek. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında Fed’in değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bununla birlikte Fed’in güvercin tutumunun devam edebileceği bekleniyor. Karar TSİ 21:00’da açıklanacak. Ardından TSİ 21:30’da Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek. Bu basın toplantısında piyasalar önümüzdeki günlere ait ipuçlarını arayacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1964.04 – 1981.19 – 1995.26 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1928.73 – 1914.61 – 1898.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Amerika ile Çin arasında gerilimlerin artması küresel ekonomik toparlanmanın uzayabileceği endişelerini oluşturmuş, bu endişeler ise küresel petrol taleplerine olumsuz yansıyabileceği beklentilerini beraberinde getirmişti. Bu gelişmeler ise petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturmuştu. Fakat gözler Amerika kanadında Fed toplantısına çevrildi. Bu toplantı sonrasında güvercin bir mesaj çıkabileceği beklentileri petrol fiyatlarında son 4 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında tutunmalara neden oldu. Diğer yandan küresel bazda koronavirüs pandemisinde bazı ülkelerde vaka sayılarının artması endişeleri de artırıyor. Ek olarak gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisi izlenecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 2.088M azalabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.83 – 44.24 – 44.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.81 – 42.38 – 41.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.85 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları dalgalı bir seyir izledi. Gevşemeler ile birlikte 1.76 seviyelerini gören doğal gaz fiyatları buradan itibaren toparlandı ve yine haftaya başladığı fiyatın yakınlarında seyrediyor. Piyasalar yarın ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Haftanın üçüncü işlem gününde natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.872 – 1.921 – 2.000 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.808 – 1.751 – 1.708 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.