GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Trump Aşıya İlişkin Olumlu Açıklamalarda Bulundu

Amerika Başkanı Donald Trump, ülkede yaşayan Latin Amerikalıların refahının artırılmasına dair yeni bir girişim oluşturulmasını öngören kararnameyi Beyaz Saray’da düzenlenen tören ile imzaladı. Bu sırada açıklamalarda bulunan Trump; yeni tip koronavirüse karşı (Kovid19) oldukça fazla bir aşı üretme yolunda olduklarını ve bunun çok yakın zamanda duyurulacağını belirtti. Bilimsel alanda ilerleme kaydedildiğini belirten Trump; şuanda Kovid19’a karşı kullanılan bir çok etkili tedavi yolu olduğunu, bir çoğunun geliştirme aşamasında olduğunu ve çok yakın zamanda aşının duyurulacağını inandığını belirtti.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1245 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte fiyatlar 1.13 seviyelerinde gerçekleşmeye başladı. Diğer yandan Amerika kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre 4 Temmuz’da son bulan haftada Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları 1.31 milyona geriledi. Veri piyasalardaki beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek, işgücü piyasasının yeniden bir gerileme yaşanabileceği yönündeki endişeleri hafifletti. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da gerçekleşecek. Veri ile birlikte küresel bazda hareketlilik artacaktır. Haftanın son işlem gününde EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13052 – 1.13683 – 1.14218 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12606 – 1.12218 – 1.11753 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Günlerdir dar bir bantta dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesinde 6.86 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporunu yayımladı. Rapora göre; TCMB’nin toplam rezervleri geçtiğimiz hafta 266 milyon dolar arttı ve 90 milyar 504 milyona çıktı. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri geçen hafta 73 milyon dolar azaldı ve 51.344 milyar dolara geriledi. Büyük resimde piyasalar yeni swap anlaşmalarının olup olmayacağını merakla bekliyor ve bu konuyu yakından takip ediyor. Dün TCMB telekonferans yoluyla yatırımcı toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantı sonrasında TCMB; rezervlerde dalgalanmanın normal olduğu, umut veren sinyallerin olduğunu ama V tipi toparlanma demek için henüz erken olunduğu açıklamasında bulundu. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıklarında hareketlilik artabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86542 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde 1,800 doların üzerine çıkan altın fiyatları bu seviyenin üzerinde tutunmayı başardı. Küresel bazda piyasaların ekonomilere yönelik endişelerinin artmaya devam etmesi ve risk iştahının azalması güvenli limanlara talebi artırıyor. Artan talep ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Diğer yandan piyasalar Cleveland Fed Başkanı Mester’ın açıklamalarını takip etti. Mester; koronavirüsün Amerika’da yeniden yayılmakta olduğuna ilişkin son verilerin, gerçekleşmekte olan ekonomik toparlanmaya yönelik ilave aşağı yönlü riskler oluşturduğunu belirtti. Bu açıklama da altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın koronavirüs aşısının yakın zamanda duyurulacağını inandığına yönelik açıklaması aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte küresel bazda hareketlilik artacaktır. XAUUSD grafiğini haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1818.63 – 1829.93 – 1840.30 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1797.80 – 1789.75 – 1776.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde Amerika’dan gelen verilere göre ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya nazaran 5.7 milyon varil artış kaydetti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 3.1 milyon varil düzeyinde azalabileceği yönündeydi. Beklentilerin aksine gelen veri ile birlikte petrol fiyatlarında bir miktar baskı oluştu ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Diğer yandan küresel bazda vaka sayılarında yaşanan artışlar ile birlikte koronavirüste yeni dalga endişeleri küresel petrol taleplerine olumsuzluk yaşanabileceği beklentilerini oluşturdu. Bu beklentiler ise petrolü baskılayan bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip edecek. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.50 – 43.49 – 44.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 41.89 – 41.20 – 40.01 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Crude grafiğinde ise 39.79 – 40.28 – 41.02 seviyeleri direnç noktaları olarak; 39.13 – 38.55 – 37.69 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da doğal gaz stokları 56B artış gösterdi. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite arttı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.74 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Hafta içerisinde fiyatlar 1.92 seviyelerini görse de burada uzun süre tutunamadı. An itibari ile 1.76 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.850 – 1.902 – 1.976 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.750 – 1.674 – 1.605 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.