Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 29.760 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 214 kişi olarak açıklandı.
  • İngiltere Sağlık Bakanı Javid: ‘’Delta varyantının yeni bir versiyonunu tespit ettik, ülkede yayılıyor." açıklaması yaptı. Bakan, şu an için yeni varyantın daha büyük bir tehlike oluşturduğunu düşünmek için neden olmadığını belirtti.
  • Dünya Sağlık Örgütü yoksul ülkeler yeterince aşıya erişemedikleri için Covid salgınının gereğinden bir yıl daha uzun süreceğini söyledi.
  • ABD Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin Eylül ve Ekim başında ılımlı seviyede büyüdüğü, ancak bazı bölgelerde büyüme hızının tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, işgücü kıtlığı ve delta varyantı sebebiyse yavaşladığı kaydedildi.
  • IMF: Çin, ekonomisindeki yavaşlamayı önlemek için politika seçeneklerine sahip.
  • İngiltere, Yeni Zelanda ile serbest ticaret anlaşması imzaladı.
  • Cleveland Fed Başkanı Mester, kısa vadeli faiz oranlarında bir artırıma başlamanın çok yakın olmadığına inandığını söyledi.
  • Fed Yönetim Kurulu üyesi Quarles, Fed'in faiz artırımı hakkında düşünmeye başlamadan önce daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu, erken harekete geçmenin talebi sınırlamak anlamına geleceğini söyledi.
  • ABD Başkanı Biden'ın danışmanları milyarderlere vergi getirmeyi değerlendiriyor.

EURUSD

Piyasalar haftanın ortasında Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre Euro bölgesinde Eylül’de aylık bazda tüketici fiyat endeksi yüzde 0.5 artış yaşadı. Yıllık bazda ise artış yüzde 3.4 artış yaşadı. Veriler beklentilere paralel gelirken, Euro bölgesinde enflasyonun halen son 13 yılın zirvelerinde olduğu görüldü. Diğer yandan piyasalar Avrupa Merkez Bankası kanadında ki gelişmeleri takip etti. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nde en şahin isimlerden biri olan Bundesbank Başkanı Weidmann yıl sonunda başkanlığı bırakacağını duyurdu. Yeni günde ise piyasalar ilk olarak 09:00’da Almanya kanadından gelecek olan GFK Tüketici Güven Endeksi verisini takip edecek. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek. 15:30’da ülkeden gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. istihdam sektörü hakkında son gelişmeleri gözler önüne serecek. Bilindiği gibi FED varlık alım programında azaltım takvimi için istihdam ve enflasyondaki gelişmeleri yakından izliyor. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. 17:00’da ise Mevcut Ev Satışları verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16856 – 1.17227 – 1.17485 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16241 – 1.15782 – 1.15268 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son günlerde tarihi zirvelerini günbegün güncelleyen USDTRY paritesinde haftanın ve Ekim ayının en önemli günü geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Ekim toplantısını gün içerisinde gerçekleşecek ve toplantı sonrasında faiz oranı kararı açıklanacak. Karar TSİ 14:00’da açıklanacak. Eylül toplantısında banka politika faizinde 100 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmiş ve bu süreçten itibaren USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazanmıştı. Bu toplantıda da karar merakla bekleniyor. Bazı kesimler 50-100 baz puanlık faiz indirimi beklerken, kimi kesimler ise bu toplantının pas geçilebileceğini bekliyor. Bu sebeple gün içerisinde TL kanadında volatilite oldukça yüksek olacaktır. Toplantı öncesinde ise 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni Endeksi takip edilecek. Dolar kanadına baktığımızda ise 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi dolar endeksini hareketlendirecektir. FED’in de istihdam sektörü için yakından takip ettiği veri ile birlikte varlık alım programı azaltım takvimi için ipuçları aranacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 9.37 – 9.45 – 9.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 9.21698 – 9.15148 – 9.06163 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1767 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1788 seviyeleri test edilse de, yukarı yönlü hareketlenmeler uzun vadeye yayılamadı. Dolar endeksinde gevşeme hareketleri yaşanması altında ki baskıları bir miktar azalttı. Diğer yandan geçtiğimiz hafta ABD’den gelen ekonomik veriler ile birlikte enflasyonun halen yüksek seviyelerde olduğu görülmüş ve bu da altını desteklemişti. Piyasalar Kasım ayında FED’in varlık alımını azaltmaya başlamasını bekliyor. Fakat ABD’den gelecek veriler ile birlikte ipuçları aranmaya devam ediliyor. Yeni günde de 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi izlenecek. Ülkedeki istihdam hakkında son ipucu verilecek olan veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. 17:00’da ise Mevcut Ev Satışları verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1800.76 – 1810.26 – 1822.92 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1780.81 – 1770.05 – 1761.53 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.