Ne Oldu?

 • Reuters haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de görüştüğü iki ABD'li senatörden Türkiye'ye F – 16 savaş uçağı satışı konusunda olumlu geri dönüş aldığını söyledi.
 • Erdoğan: Enerji, gıda, hammadde fiyatlarının oluşturduğu enflasyon baskısı tüm ekonomileri ve sosyal refahı menfi yönde etkilemektedir.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin piyasa uzmanları ile bir araya geleceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
 • ABD’li üst düzey yönetim yetkilisinin ‘İki Türk bankasının MIR adımı mantıklı’ dediği medyada yer aldı.
 • ECB Başkanı Lagarde, önümüzdeki aylarda borçlanma maliyetlerinin daha fazla artacağını söyledi.
 • AB Ukrayna'da ayrılıkçıların düzenlemeyi planladığı referandumu tanımayacağını duyurarak eylemi Rusya'nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimi olarak tanımladı.
 • ABD: Rusya'nın Ukrayna'daki sözde referandumunun sonuçlarını kabul etmeyeceğiz.
 • AB ilaç düzenleyicisi EMA yetkilileri, Biden'ın Covid – 19 salgını artık bitmiştir şeklindeki sözlerine karşı Avrupa'da salgın devam ediyor açıklamasını yaptı.
 • Almanya Başbakanı Scholz: Putin, Ukrayna savaşını kazanamayacağının bilincine varmalı.
 • Güney Kore Merkez Bankası, Fed ile bu hafta FX takası yapılacağı haberini yalanladı.
 • ABD Başkanı Biden, Sullivan'ın emekliye ayrılmasının ardından boş kalan Moskova Büyükelçiliğine, Erivan Büyükelçisi Lynne Tracy'yi aday gösterdi.
 • Arjantin, 2022 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %6,9 büyüdü.
 • Hollanda'da 1 Ocak 2023'ten itibaren enerji ücretlerinde tavan fiyat uygulamasına gidilecek.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip etti. Lagarde bu konuşmasında; Avrupa Merkez Bankası’nın kabul edilemeyecek kadar yüksek enflasyon ile mücadele etmek ve talebi soğutmak adına faiz oranlarını ekonomik büyümeye olumsuz etki edecek bir seviyeye kadar yükseltebileceğini belirtti. Bilindiği gibi küresel bazda enflasyon sorunu ülkelerin gündeminde olmaya devam ediyor ve euro bölgesinde de enflasyon son yılların en yüksek seviyelerindeki seyrinde devam ediyor. Bu sebeple bölgeden gelecek ekonomik veriler ile birlikte bankanın atabileceği adımlara dair ipuçları aranacak. Yeni günde ise gözler ABD kanadında FED’te olacak. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün sona erecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Karar bugün TSİ 21:00’da açıklanacakken, basın toplantısı ise 21:30’da başlayacak. Piyasalardaki genel kanı bankanın 75 baz puanlık faiz artışı yönünde olsa da, ABD’de yüksek enflasyonun devam etmesi ile 100 baz puanlık beklentiler de bir miktar artmışa benziyor. Bu sebeple karar ile küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0050 – 1.0201 – 1.0363 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0.9875 – 0.9760 – 0.9621 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken küresel bazda gözler bugün ABD kanadında olacak. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün sona erecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Karar TSİ 21:00’da; basın toplantısı ise TSİ 21:30’da gerçekleşecek. Beklentiler 75 baz puanlık faiz artışı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat geçtiğimiz hafta ABD’de gelen enflasyon oranının beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte 100 baz puanlık faiz artış beklentileri de gündeme geldi. Fakat FED genel olarak sürpriz yapmayı sevmeyen bir yapıda ve bu sebeple genel beklenti 75 baz puanlık faiz artışı yönünde oluştu. Beklenti üzerindeki agresif bir faiz artışı gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte yarında TCMB faiz oranı kararını açıklayacak. Bu sebeple USDTRY paritesi için önemli kararlar takip edilecek. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak 18.35 – 18.40 – 18.45 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.20 – 18.12 – 18.00 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın için haftanın en önemli günü geldi çattı. Uzun süredir piyasalar FED’in Eylül kararını merakla bekliyor ve ABD kanadından gelen ekonomik veriler ile karara dair ipuçlarını arıyorlardı. Son önemli ekonomik veri ise geçtiğimiz hafta gelmiş ve enflasyon verisi beklentileri aşmıştı. Böylelikle FED’in 100 baz puan faiz artış ihtimalleri de piyasalarda daha sesli konuşulmaya başlanmıştı. Fakat genel kanı 75 baz puanlık faiz artışı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir faiz artış kararı, herhangi bir faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskıların artmasına neden olabilir. FED kararını TSİ 21:00’da açıklanacak. TSİ 21:30’da ise mikrofon başında Fed Başkanı Powell geçecek ve soruları cevaplayacak. Bu sebeple söz konusu saatlerde oldukça volatil fiyatlamalar gerçekleşecektir. Karar öncesinde ise TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1680 – 1692 - 1705 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1655 – 1635 - 1612 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

DAX

Direnç: 12746 - 13066 - 13338     Destek: 12394 - 12099 - 11759

 

NAS100

Direnç: 12260 - 12515 - 12878     Destek: 11696 - 11359 - 11068