Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 27.688 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 231 kişi olarak açıklandı.
  • Kremlin: Cumhurbaşkanı Erdoğan yakında Rusya'yı ziyaret edecek.
  • S&P, Çin hükümetinin zor durumdaki gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group'u kurtarmak  için herhangi bir doğrudan destek sağlamasını beklemediklerini bildirdi.
  • ABD ile İngiltere, Çin ve piyasa ekonomisi olarak tanımlanamayacak diğer ülkelerin piyasaları bozucu uygulamalarının düzeltilmesi için görüşmelerin devam ettirilmesinde anlaştı.
  • Bankalarca kamuya açıklanacak finansal tablolar ile bunlara ilişkin açıklama ve dipnotlar hakkındaki değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.
  • Fitch, Avrupa'nın önde gelen bankalarının 2021 yılının üçüncü çeyreğinde gelirlerindeki iyileşme eğiliminin devam etmesinin beklendiğini duyurdu.
  • İngiltere Başbakanı Johnson, iklim kriziyle mücadelede gelişmekte olan ülkelere yardım edebilmek için dünyanın en büyük ekonomilerine yıllık 100 milyar dolar iklim fonu taahhütlerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.
  • Bakan Dönmez, Rusya Enerji Bakanı Şulginov ile görüştü. Görüşmede devam eden enerji projelerinin ve yeni fırsatların görüşüldüğü açıklandı.

EURUSD

Piyasalar yeni haftaya başlarken Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen ÜFE verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Almanya’da Ağustos ayında ÜFE yıllık bazda yüzde 1.5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda ise yine beklentilerin üzerinde yüzde 12 artış yaşandığı görülüyor. EURUSD paritesinin ilk gün performansına baktığımızda bir miktar gevşeme hareketleri yaşandığı görülüyor. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek ekonomik verileri takip edecek. İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri dolar endeksinde küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Diğer yandan bugün FED kanadında para politikası kurulu toplantısı başlayacak. Toplantı iki gün sürecek ve yarın FED faiz oranı kararını açıklayacak. Bu toplantı öncesinde küresel piyasalarda Fed’in varlık alımı azaltımlarına başlayabileceğine dair endişeler bir miktar oluştu. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17986 – 1.18509 – 1.19089 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17065 – 1.16674 – 1.16128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar önemli bir haftanın ilk işlem gününü geride bıraktı. Ve ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşayan USDTRY paritesi 8.72 seviyelerini test etti. Hafta içerisinde FED ve TCMB’nin faiz kararları paritede volatilitenin oldukça artmasında etkili olacak. FED yarın akşam faiz kararını açıklayacak. Faiz de zaten herhangi bir değişim beklenmiyor. Fakat FED’in varlık alım programında azaltıma gideceğine dair ipuçları karar metninde yada açıklamalarda yer alabilir. Bu da gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskılar oluşmasına neden olabilir. Güçlenen dolar endeksi ve küresel bazda risk iştahının da azalması paritedeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Diğer yandan TCMB Başkanı Kavcıoğlu son yaptığı açıklamasında merkez bankasının odağını manşet enflasyondan çekirdek enflasyona çevirdiğini belirtmişti. Piyasalar TCMB’nin bu toplantısında da faiz konusunda yine pas geçileceğini bekliyor. Fakat olası açıklamalar TL varlıklarındaki volatiliteyi oldukça etkileyecektir. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.72800 ve 8.79762 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.55154 – 8.41525 – 8.27518 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 2 değer kaybı ile kapatan altın fiyatlarında gözler bu hafta FED toplantısına çevrildi. Bugün ABD kanadında FED’in para politikası kurulu toplantısı başlayacak. Yarın akşam ise banka faiz oranı kararını açıklayacak. Faiz oranlarında bir değişiklik beklenmese de, varlık alım programında azaltımlar konusunda olası sinyaller fiyatlamalar üzerinde volatilitenin oldukça artmasında etkili olacaktır. Küresel bazda ülkelerdeki yüksek enflasyonlar dikkatleri çekiyor. Böyle bir ortamda varlık alımlarında azaltımın yakında başlayabileceğine yönelik işaretler altın üzerinde baskıların oluşmasına neden olabilir. Haftanın ilk işlem gününde bir miktar dalgalı hareketlenmeler sergileyen altın fiyatlarında haftanın ikinci işlem gününde TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri ekonomik verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1770.59 – 1780.93 – 1795.27 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşeme hareketlerinde ise 1756.14 – 1742.20 – 1730.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.