GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.091 artarak 5.370.299’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 409 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 63 kişi artarak 49.185’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.232.638.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısı için Çinli Sinovac firmasını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti.
 • Sağlık Bakanlığı: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan turizm mesajı: Ülkemiz seyahat kısıtlaması listelerinden çıkıyor, süreç hızlanacak.
 • Erdoğan: Salı günü itibariyle Rusya yasakları kaldırıyor, Almanya da aynı şekilde. İngiltere'de sıkıntı var ama Boris Johnson ile görüşmemi yaptım, orası da yasakları kaldıracak.
 • ABD Başkanı Biden: Virüsün delta varyantının ABD'de yeniden kapanmayı gerektireceğini düşünmüyorum.
 • ECB Başkanı Lagarde, yönetim konseyinin, kurumun para politikasında neredeyse 20 yıldaki en büyük revizyona ilişkin görüşmelerde "iyi ilerleme" kaydettiğini söyledi.
 • Fed/Kashkari: Fed'in faiz oranı en azından 2023 yılına kadar değişmemeli. Enflasyon tahminlerin üzerinde ancak bunun geçici olduğu düşünülüyor.
 • Viyana'da yaklaşık 3 aydır süren "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" olarak adlandırılan İran nükleer anlaşmasının tam olarak uygulanması ve ABD’nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı görüşmelerde sona yaklaşıldığı bildirildi.
 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan'ın kışkırtıcı adımlardan vazgeçmesi lazım.
 • Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Türkiye, Karabağ'ın imarında ciddi rol oynuyor.
 • Coronovirüsün delta varyanıtını kontrol etmekte zorlanan Moskova'da günlük vaka sayısı 10.000 kişiye yaklaştı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta piyasaların gündemi ABD kanadındaydı ve FED, Haziran ayı Para Politikası Toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantı sonrasında Fed faiz oranlarında bir değişikliğe gitmese de; beklentilerden fazla şahin duruş sergilemesi küresel bazda volatiliteyi oldukça artırdı. Artan volatilite ile dolar endeksinde değer kazanımları yaşanırken EURUSD paritesinde de sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte Euro, geçtiğimiz haftayı dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 2 oranında değer kaybı ile kapattı. Diğer yandan piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etmiş ve Euro bölgesinde TÜFE Mayıs ayında tahminlere paralel olarak yüzde 2 seviyesine yükselmişti. Aşılamalar ile birlikte Euro kanadında pandemi yasakları yavaş yavaş esnetilirken, önümüzdeki dönemlerde enflasyonunda yüzde 2.5 seviyelerine yükselebileceği bekleniyor. Yeni haftaya başlarken ise piyasalar TSİ 17:15’te Avrupa MB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18845 – 1.19629 – 1.20147 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18336 – 1.17633 – 1.17048 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta USDTRY paritesinde gündem oldukça yoğundu. İlk olarak piyasalar ABD kanadında FED’in gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısını takip etti. Toplantı sonrasında dolar endeksinde değer kazanımları hız kazanırken; dolar çoğu para birimi karşısında olduğu gibi TL karşısında da değer kazanımları yaşadı. Ardından gözler TCMB’ye çevrildi ve banka Hazinra ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında banka beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve karar metninde kararlı sıkı duruş vurgusu dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak yüzde 4 civarlarında değer kaybı yaşadığı görülüyor. Yeni haftaya başlarken piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Merkezi Hükümet Borç Stoku verisini takip edecek. Veri 17:30’da açıklanacak. Yarın ise yine yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisi yakından izlenecek. Yeni haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.78103 – 8.8500 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.65041 – 8.50161 – 8.41629 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta FED toplantısı ardından sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren ons altın haftayı 1764 seviyelerinde kapattı. Karar öncesinde altın fiyatları 1863 seviyelerinde fiyatlanıyordu. Geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 5 oranında değer kaybı ile kapatan altın fiyatları son 15 ay içerisinde en kötü haftalık performanslarından birini sergilemiş oldu. Özellikle Fed Başkanı Powell’ın varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini dile getirmesi altın fiyatlarında baskıların artmasına neden olmuştu. Yeni haftaya da kapanış fiyatının yakınlarında başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar, gün içerisinde TSİ 22:00’da New York Fed Başkanı Williams’ın yapacağı konuşmayı takip edecek. Bu konuşmada varlık alımları ile ilgili olası açıklamalar altın fiyatlarındaki volatiliteyi etkileyebilir. Geçtiğimiz hafta kötü bir performans sergileyen XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1790.88 – 1800.35 – 1815.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönü gevşemelerinde devamında ise 1765.00 – 1755.52 – 1745.68 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.