GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.385 artarak 5.160.423’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 856 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 207 kişi artarak 45.626’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.989.787.
  • Sağlık Bakanı Koca: Yerli aşımızın eylül ayında acil kullanım onayıyla birlikte kullanımı söz konusu olabilir.
  • Koca: (Yerli Covid-19 aşısı) Süreç başarıyla tamamlanırsa eylül ayında acil kullanım onayıyla kullanımı söz konusu olabilir.
  • Koca: Bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle, yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz.
  • Koca: (Kovid-19 aşılama süreci) Haziranda 30 milyon aşı ile birlikte, tedarikte sorun yaşanmazsa peyderpey 20 yaşa kadar inmek istiyoruz.
  • BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, "Türkiye için Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz" dedi.
  • İsrail'de gerçekleşen güvenlik kabinesi toplantısından ateşkes kararı çıktı.
  • AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşı ile sonuçlandığını açıkladı.
  • Dallas Fed Başkanı Kaplan, Fed'in aylık tahvil alım miktarını azaltmayı tartışmaya başlaması çağrısını bir kez daha yineledi.
  • IMF, coronavirüs salgınıyla mücadele için Almanya'nın harcama gücünü olağanüstü destek önlemleriyle "mükemmel" bir şekilde kullandığını ancak toparlanma sürecinin belirsiz kalmaya devam ettiğini duyurdu.

EURUSD

Çarşamba akşamı FOMC tutanaklarında yetkililerin önümüzdeki toplantılarda tahvil alımlarının yavaşlatılabileceğinin tartışılabileceğine yönelik açıklamalarda bulunması dolar endeksinde volatiliteyi artırmış ve EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu hareketlenmeler ile parite 1.2159 seviyelerini test etmişti. Fakat buralardan itibaren kademeli toparlanma hareketleri gerçekleşti. Piyasalar Almanya’dan gelen ÜFE verisini takip etti. Gelen veriye göre Nisan ayında Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinde üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 5.2 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte ABD kanadından gelen İşsizlik Maaşı Başvuruları verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD kanadında haftalık işsizlik maaşı başvuruları 444 bin olarak gerçekleşti. Bu rakam ile birlikte böylece ABD kanadında haftalık işsizlik maaşı başvuruları pandemi döneminin en düşük seviyesine indi. Yeni günde piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:30 ve 11:00’da açıklanacak. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22452 – 1.22737 – 1.23066 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.22165 – 1.21868 – 1.21511 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftaya 8.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, haftanın son işlem gününe 8.36 seviyelerinde başlangıç yaptı. Piyasalar FOMC toplantı tutanaklarını takip etmiş ve tutanaklarda bazı yetkililerin gelecek toplantılarda devasa tahvil alımlarının azaltılmasını değerlendirmeye açık oldukları görülmüştü. Bu değerlendirme gelişen para birimleri üzerinde bir miktar baskı oluştursa da; USDTRY kurunda sert hareketlenmeler yaşatmadı. Diğer yandan TCMB’nin yaptığı açıklamaya göre 7 Mayıs haftasında TCMB’nin brüt döviz rezervinin 46.9 milyar dolardan 48.9 milyar dolar seviyesine yükseldiği görüldü. Amerika kanadına baktığımızda ise piyasalar haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisini takip etti. Açıklamaya göre ABD’de 15 Mayıs’ta son bulan haftada işsizlik maaşı başvuruları 444 bin ile pandemi döneminin en düşük seviyesine indi. Fed yetkilileri istihdam piyasasının daha fazla iyileşmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunuyorlardı. Veriye rağmen başvurular pandemi öncesi seviyelerin üzerinde seyrediyor. Bu sebeple ABD’de istihdam piyasasının tam toparlanmadan halen uzak olduğu görülüyor. Yeni günde 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisi takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.43353 – 8.50683 – 8.57945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.30084 – 8.22460 – 8.15615 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1844 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları, hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününe 1877 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar hafta içerisinde FOMC toplantı tutanaklarını takip etmiş ve yetkililerin varlık alımlarında önümüzdeki toplantılarda alımların azaltılmasının değerlendirilebileceği söylemi altın fiyatlarındaki volatiliteyi artırdı. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları izlendi. Gelen veriye göre 15 Mayıs’ta son bulan haftada ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 444 bin ile pandemi döneminin en düşük seviyelerine indi. Ek olarak Fed Philadelphia şubesi; Mayıs ayına dair imalat endeksi verisini açıkladı. Buna göre; Philadelphia Fed İmalat Endeksi Mayıs ayında geçtiğimiz aya kıyasla 19 puan düşüş yaşadı ve böylelikle 31.5 seviyesine indi. Haftanın son işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 16:45’te PMI verileri; 17:00’da ise Mevcut Ev Satışları verileri dolar endeksinde volatiltienin artmasına neden olabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1890.56 – 1900.26 – 1908.20 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1865.15 – 1851.68 – 1840.25 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.